Udostępnij:

CZYTELNIA

Dodano: 16.10.2018 11:21

Odra 10/2018: Jan Władysław Woś Z LONDYNU SCYTOWIE W MUZEUM

Z LONDYNU SCYTOWIE W MUZEUM Scytowie byli wojowniczym ludem koczowniczym niemającym centralnej organizacji. Żyli w plemionach na stepach i bujnych pastwiskach południowej Syberii, pomiędzy Mongolią i Ukrainą, trudno jednak wskazać dokładnie regiony przez nich zamieszkane. Ich ślady znajdujemy także na terenach Polski, np. w miejscowości Chotyniec na Podkarpaciu. Najaktywniejsi byli od IX wieku p.n.e. do […] pokaż więcej »

Dodano: 16.10.2018 10:56

Odra 10/2018: Radosław Wiśniewski NOTATKI Z UNDERGRUNTU ALBO SŁOWO PRZECIW PROMOCJI CZYTELNICTWA

Radosław Wiśniewski   NOTATKI Z UNDERGRUNTU ALBO SŁOWO PRZECIW PROMOCJI CZYTELNICTWA   „Twój język cię zdradza!” (tak powinien brzmieć jeden z wersetów Dobrej Księgi, ale co dziwne, nie ma takiego zdania)   1. Nie lubię dyskusji w czasie imprez literackich. Zawsze tłamsi je ograniczony czas podzielony przez ilość zaproszonych gości, z których każdy chciałby zabrać […] pokaż więcej »

Dodano: 16.10.2018 10:54

Odra 10/2018: ODZYSKIWANIE OBECNOŚCI czyli 13. BRAVE FESTIWAL

ODZYSKIWANIE OBECNOŚCI,  czyli 13. BRAVE FESTIWAL   Tegoroczna, trzynasta edycja Brave Festiwalu zatytułowana Widzialni-Niewidzialni rozpoczęła się w piątek 13 lipca. Ten wyjątkowy na tle wrocławskich wydarzeń kulturalnych festiwal, który niestety od niedawna odbywa się rzadziej, bo co dwa lata, odgrywa nie tylko specyficzną rolę w dziale edukacji kulturowej, ale jest także bezcenną próbą przekroczenia granic […] pokaż więcej »

Dodano: 16.10.2018 10:53

Odra 10/2018: Józef Hen Dzienniki

W „WYSOKICH OBCASACH” artykuł (Kamili Błażejewskiej) o Zofii Bystrzyckiej: Serce w rozterce. Tak się nazywała rubryka, którą Zosia stworzyła w „Zwierciadle”, gdzie tłumaczyła korespondentkom, jak sobie dać radę z miłością. No i w nocy trudno zasnąć, łańcuch napierających wspomnień. Lublin 1944 i ona w niezgrabnym mundurze „babbatu”. Wyszła za mąż za Jerzego Putramenta. Była potem panią ambasadorową w Szwajcarii, później w Paryżu. Po powrocie pyszniła się jaskrawymi toaletami, „elegancka”, utrzymuje autorka artykułu, ale ja się tą jej elegancją nie zachwycałem. Była aktywna partyjnie – partia sprzyjała jej karierze, zapewniała nakłady. pokaż więcej »

Dodano: 16.10.2018 10:45

ODRA 10/2018: Bartosz Kuźniarz TUPECIK TRUMPA I CZOŁG NACJONALIZMU

Gdzie szukać sił, tendencji społecznych, które postawiłyby tamę nadmiernemu rozprzestrzenianiu się mechanizmów rynkowych i uzasadniających je ideologii? – pytał w 2013 roku Krzysztof Michalski na marginesie polskiego wydania Czego nie można kupić za pieniądze Michaela Sandela. Jak wstrzymać mroczne szatańskie tryby kapitalistycznych fabryk i instytucji – dark satanic mills z poematu Williama Blake’a – które od ponad dwustu lat zmieniają w cyfry i dzielą na jednostki wszystkie stające na ich drodze substancje i całości? pokaż więcej »

Dodano: 16.10.2018 10:40

Odra 10/2018: Hanna Schudy AMERYKAŃSKI SEN CZYLI JAK PORADZIĆ SOBIE Z MAGIĄ TRUMPA

Hanna Schudy AMERYKAŃSKI SEN CZYLI JAK PORADZIĆ SOBIE Z MAGIĄ TRUMPA   Kiedy czytasz te książki, przecierasz oczy ze zdziwienia, a jednocześnie ekscytujesz się jak przy dobrym kryminale. Mam na myśli książki takie jak: Ogień i furia[1], Kryzys wolnego rynku?[2], Donald Trump. Jak on to zrobił?[3], Obcy we własnym kraju[4] czy wreszcie NIE to za […] pokaż więcej »

Dodano: 16.10.2018 10:33

Odra 10/2018 PRZECHODNIU POWIEDZ SPARCIE czyli KRES SAMORZĄDNEJ

Kampania wyborcza do październikowo-listopadowych wyborów do rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich jest pierwszym od 1990 roku tak dramatycznym sygnałem wieszczącym koniec Samorządnej Rzeczypospolitej. Spełnia się zapowiadany niemal od początku przez politologów scenariusz przejmowania samorządów przez władzę centralną. pokaż więcej »

Dodano: 23.03.2018 11:15

ODRA 3/2018: Adam Chmielewski WINA, GODNOŚĆ I PEDAGOGIKA BEZWSTYDU

Sejm, Senat i Prezydent Rzeczypospolitej poparli nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zabraniającą szkalowania narodu polskiego przez pomawianie go o udział w Holokauście. Prawo to wzbudziło kontrowersje na całym świecie i doprowadziło do antagonizacji Polski z jej coraz mniej licznymi sojusznikami. pokaż więcej »