Data:

7 września 2024, godz.11.00-18.00

Miejsce:

Galeria FOTO-GEN OKiS
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

07.09.2024 12:00

10. Wrocławski Maraton Czytelniczy

W najbliższą sobotę, 7 września odbędzie się jubileuszowy, 10 już Wrocławski Maraton Czytelniczy. We wspólnym czytaniu weźmie udział 100 osób, przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki, samorządu i organizacji pozarządowych. Lekturą tegorocznego maratonu będzie jedna z najlepszych książek Marka Hłaski pt. „Piękni dwudziestoletni”. Wydarzenie odbędzie się we wrocławskiej galerii Foto-Gen prowadzonej przez Ośrodek Kultury i Sztuki.

– To już 10 maraton. Akcja spontanicznie rozpoczęta w 2018 roku ciągle trwa, a chętnych do udziału we wspólnym czytaniu nie brakuje. To na pewno powód do dumy i radości. Tym bardziej, że to całkowicie oddolna inicjatywa, w której uczestnicy i organizatorzy są wolontariuszami. Intencja maratonu jest ciągle ta sama: zachęcamy do czytania książek, przypominamy ważnych twórców i ciekawe tytuły, ale równie ważny jest wspólnotowy i integracyjny duch akcji – spotkanie w gronie osób, które naprawdę kochają książki – mówi Jarosław Perduta, inicjator i organizator akcji.

Wrocławski Maraton Czytelniczy to cykliczne, publiczne czytanie wybranej książki w całości, bez skrótów i zmian, w formie sztafety, w której kolejni czytający prezentują przypisane im fragmenty utworu. W ten sposób w poprzednich 9. edycjach przeczytano dzieła takich autorów jak: Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Olga Tokarczuk, Eliza Orzeszkowa, Michaił Bułhakow, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Filip Zawada czy Joanna Kuciel-Frydryszak.

Lekturą pierwszego wrocławskiego maratonu czytelniczego było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wydarzenia trwało prawie 12 godzin i wzięło w nim udział 80 czytających. Najdłuższy maraton związany był z czytaniem „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej Wrocławianie czytali nad Odrą, w akcji wzięło udział ponad 150 czytających,
a przeczytanie całej książki trwało ponad 21 godz.

W najbliższą sobotę uczestnicy jubileuszowego maratonu przeczytają autobiograficzną książkę Marka Hłaski  pt. „Piękni dwudziestoletni”. Wybór tego właśnie autora i tytułu nie jest przypadkowy. Marek Hłasko, często określany mianem polskiego Jamesa Deana, to jeden z najważniejszych i najciekawszych młodych polskich pisarzy lat 50., scenarzysta, wielki zbieg polskiej kultury, postać z wielu powodów wybitna i tragiczna jednocześnie.

– Mamy rok Marka Hłaski, autora wyjątkowego w historii polskiej literatury, pisarza niechcianego w PRL, jednego z najwybitniejszych młodych pisarzy okresu Przełomu ’56. Dobrze, że jego twórczość zagości w murach naszej galerii Foto-Gen i dobrze, że będziemy mieć w ten sposób swój udział w obchodach Roku Marka Hłaski na Dolnym Śląsku – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, współgospodarz akcji – tym bardziej, że to artysta bardzo związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.

  1. Wrocławski Maraton Czytelniczy odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września w Galerii Foto-Gen, prowadzonej przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Wśród czytających wielu wrocławskich artystów, dziennikarzy i ludzi świata kultury, m.in.: Halina Rasiakówna, Konrad Imiela, Tomasz Lulek, Justyna Szafran, Emose Uhunmwangho, Anna Kieca, Maciej Kurowicki, Cezary Studniak, Helena Sujecka, Anna Krotoska, Agnieszka Zwiefka, Jakub Olejnik i wielu innych.

Start o 11:00, zakończenie chwilę po 18, z krótką przerwą techniczną o godz. 14. Całość wydarzenia będzie transmitowana online na stronie:

https://www.facebook.com/WroclawCzyta

tam również pełna lista czytających.

Organizator akcji: Jarek Perduta, +48 603 693 033
Partnerzy: Fundacja Media i Sztuka, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Wydawnictwo Iskry

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W weekend na Dolny Śląsk powraca cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

ODWOŁANE! „Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

Z powodu intensywnych opadów deszczu wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO", planowane 25 kwietnia, jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”. Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium

25 kwietnia w ramach obchodów jubileuszu premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się wystawa, pokaz zapisu filmowego spektaklu oraz spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, prowadzenie: Jarosław Fret. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos.Tekst, nad którym rozpoczął pracę Teatr […] pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:50

Premiera filmu „Smuga Dźwięków” w TVP3 Wrocław

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego "Smuga dźwięków" w reżyserii Macieja Żurawskiego, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17.40 na antenie TVP3 Wrocław. pokaż więcej »

Skip to content