W najnowszym numerze

w lutowym numerze

MAKSYM KRYWCOW – Wiersze z frontu • ŁUCZAK – Na Wschodzie bez zmian? BILEWICZ: Społeczeństwo straumatyzowane • NICIEJA: Polacy–Niemcy na Kresach Ukraina: ORŁOŚ w rozmowie, BAJER, JAWORSKI-WOLDMUR, SŁODCZYK Nagroda Lindego 2O23: T. RÓŻYCKI • I. KANIA • T. BIEDZKI • Teatr KELERY KUISZ • „Boska Komedia” • Booker Prize 2023 • Książki roku 2023 • 8 Arkusz

Redakcja Miesięcznika "Odra"

Rynek-Ratusz 25
50-101 Wrocław
tel.: (71) 343-55-16
e-mail: odra@odra.net.pl
e-mail: sekretariat@odra.net.pl
https://www.facebook.com/MiesiecznikOdra/

Redaktor naczelny:

Mieczysław Orski

Wydawcy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytut Książki

Wydawnictwo dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

Udostępnij:

MIESIĘCZNIK ODRA

Odra” to pismo wydawane przez Instytut Książki i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ukazuje się od 1961 roku. W latach 70. pismo zaskarbiło sobie uznanie odkrywaniem „białych plam” najnowszej historii (przez m.in. K. Moczarskiego, H. Krall), tocząc często boje z cenzurą; obecnie kontynuuje zainteresowanie różnymi meandrami historii i kultury.

 

 

Odra” jest cenionym forum debat dotyczących aktualnych problemów polskich i międzynarodowych; w dyskusjach i polemikach tych prezentują swe poglądy najwybitniejsi polscy i zagraniczni badacze, pisarze, artyści. Obecnie pismo kontynuuje zainteresowanie różnymi meandrami historii i polityki  (zamieszczając oryginalne teksty i rozmowy z prominentami polskiej współczesności, w ostatnich latach m.in. z Z. Baumanem, K. Modzelewskim, A. Wajdą, J. Piniorem, A. Hallem, J.Woleńskim, K. Orłosiem, E. Łętowską, Balcerowiczem, a także z badaczami i pisarzami zagranicznymi). W stałym cyklu wprowadza w arkana światowej myśli filozoficznej, nowej sztuki, filmu. W katalogach „Odry” znajdują się wypowiedzi programowe i teksty autorów tej miary co J. Grotowski, Cz. Miłosz, Z. Herbert, G. Herling-Grudziński, M. Białoszewski, S. Lem, T. Karpowicz, R. Kapuściński i in. Publikowali i publikują w piśmie m.in. T. Różewicz, W. Szymborska, J.M. Rymkiewicz, , P. Citati, L. Flaszen, E. Śmieja, A. Czerniawski, J. Hen, H. Grynberg, M. Bajer, A. Sosnowski, M. Orzechowski, M. Świerkocki, J. Ugniewska, stałe felietony zamieszczają U. Kozioł, M. Urbanek, J. Sieradzki. J. Łukasiewicz, M. Iłowiecki, H. Klimko-Dobrzaniecki, M. Ratajczak .

Odra” prezentuje, omawia i ocenia w działach krytycznych najnowszą literacką twórczość krajową i zagraniczną oraz promuje utwory młodych pisarzy i artystów. Do każdego numeru dołączony jest „8 Arkusz” poświęcony tendencjom w nowej literaturze i prezentacji najnowszej twórczości, redagowany przez młodych współpracowników pisma. Comiesięcznie nadsyłającym swe utwory debiutantom rad udziela tu Karol Maliszewski w swoich „Pocztówkach literackich”. „Odra” posiada dział informacji kulturalnej, dostarczający wiedzy i komentarzy o wydarzeniach artystycznych, festiwalach, konkursach literackich itp. w różnych ośrodkach kraju i za granicą.

Bieżące numeryOdry” można nabyć także w redakcji oraz w salonach Kolportera, Empikach, w wybranych księgarniach i kioskach „Ruchu”.

Więcej na facebooku „Odry”

Wydawcy:
Instytut Książki
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Wydawnictwo dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 11 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 06.09.2019 09:16

Różewicz Open Festiwal

9 do 14 października, Radomsko pokaż więcej »

Dodano: 23.03.2018 11:15

ODRA 3/2018: Adam Chmielewski WINA, GODNOŚĆ I PEDAGOGIKA BEZWSTYDU

Sejm, Senat i Prezydent Rzeczypospolitej poparli nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zabraniającą szkalowania narodu polskiego przez pomawianie go o udział w Holokauście. Prawo to wzbudziło kontrowersje na całym świecie i doprowadziło do antagonizacji Polski z jej coraz mniej licznymi sojusznikami. pokaż więcej »

Dodano: 23.03.2018 11:06

ODRA 3/2018: Tomasz Kozłowski MIĘDZY POSTPRAWDĄ I POPHISTORIĄ

Dla niektórych widzów serial Gra o tron jest opowieścią opartą na faktach. Jako że większość amerykańskiego społeczeństwa wyznaje kreacjonizm, niektórzy z pewnością mogą mieć ku temu podstawy. Śmieszne? Ja nie widzę podstaw, by przyjąć, że tzw. seriale historyczne (a nie fantasy) odbierane są przez dzisiejszą publiczność inaczej. W końcu też bazują na niewiedzy konsumenta i chęci przeżycia przezeń czegoś przyjemnego. A to już ryzykowna mieszanka. pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2018 09:44

ODRA 3/2018: Piotr Gajdziński MARCOWE MIGDAŁY

W przemianach, które dokonują się w Polsce od 2015 roku jest coś z atmosfery Marca ’68. To nie tylko konflikt z Żydami – na razie łagodniejszy, niż było to dokładnie przed półwieczem – ale przede wszystkim pogarda dla elit i przeciwników politycznych, próby wykluczenia z narodowej zbiorowości, stygmatyzacja. Fot. S.Gawliński pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2018 09:33

ODRA 3/2018: Urszula Kozioł Z POCZEKALNI

Co pewien czas ktoś na łamach tej czy tamtej gazety, względnie kanału TV podnosi temat syryjskich dzieci, przed którymi władza – nieugięcie! – zatrzaskuje wejściową bramę do naszego kraju na cztery spusty, siedem rygli i bezlik kłódek, utwierdzając tym samym w słuszności takich poczynań zwerbowane przez siebie doborowe hufce, dostarczając im ponadto amunicji pod postacią jaskrawych agitek, które mają rozgrzeszać ideologicznie krajowych ksenofobów. Urszula Kozioł, il. Zbigniew Kresowaty, Wikimedia Commons CC BY pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2018 09:20

ODRA 3/2018: Wiesław Saniewski SPAWANIE NA ZIMNO

Jakiś czas temu Marek Koterski zrealizował komedię pt. "Nic śmiesznego". Było w niej i śmieszno, i straszno. Tak jak i teraz, gdy sporo niepotrzebnych nieporozumień narosło w Patriotycznym Lasku wokół działań rekonstrukcyjnej grupy „godnościowej” zwanej Naszość. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jej członkowie to wierni wyborcy Partii Innowacyjnych Świstaków. fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2018 13:09

2/2018: NIELS HAV: ZOSTAĆ CZY UDAĆ SIĘ NA WYGNANIE

Gdy w roku 2015 Nagrodę Nobla otrzymała Swietłana Aleksijewicz, to tak jak wiele razy wcześniej, kiedy otworzyły się drzwi Szwedzkiej Akademii i ogłoszono werdykt, dziennikarze, którzy przybyli do Sztokholmu z całego świata, nie kryli zaskoczenia. Co roku ta chwila to prawdziwe święto literatury, a dobra nowina z prędkością światła obiega cały świat. Fot. Jerzy Szot pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2018 13:02

2/2018: MARIUSZ URBANEK: SAMORZĄD SAMORZĄDNY CZY RZĄDOWY

Jesienią 2018 roku rozpocznie się rozłożona na cztery części bitwa o Polskę. Wybory samorządowe to wybory pozornie najmniej ważne, bo o władzę w gminach z nierzadko kilku-kilkunastomilionowym budżetem, w wyśmiewanych powiatach i nieudolnie imitujących parlamenty sejmikach wojewódzkich. Jednocześnie jednak samorządy to ostatnia reduta, której nie dotknęły jeszcze zachodzące w Polsce od dwóch lat zmiany. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)