Udostępnij:

Dodano:

22.02.2018 13:02

2/2018: MARIUSZ URBANEK: SAMORZĄD SAMORZĄDNY CZY RZĄDOWY

Mariusz Urbanek

 

SAMORZĄD SAMORZĄDNY CZY RZĄDOWY

Jesienią 2018 roku rozpocznie się rozłożona na cztery części bitwa o Polskę. Wybory samorządowe to wybory pozornie najmniej ważne, bo o władzę w gminach z nierzadko kilku-kilkunastomilionowym budżetem, w wyśmiewanych powiatach i nieudolnie imitujących parlamenty sejmikach wojewódzkich. Jednocześnie jednak samorządy to ostatnia reduta, której nie dotknęły jeszcze zachodzące w Polsce od dwóch lat zmiany.

 

Ostatnia i najtrudniejsza do sforsowania, bo wymagająca przekonania wyborców w blisko dwóch i pół tysiącu gmin, ponad trzystu powiatach i sześćdziesięciu sześciu miastach na prawach powiatów (nie mówiąc o sejmikach). Wyborców tak bardzo zróżnicowanych jak to tylko możliwe, i wbrew pozorom znacznie bardziej świadomych wagi swoich decyzji niż ci, których uwiodła perspektywa dobrej zmiany zaoferowana im przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kolejne etapy tej bitwy o Polskę: walka o miejsca w Sejmie i Senacie (2019), wyścig o fotele w Europarlamencie (2019), wreszcie gra o pałac prezydencki (2020) będą konsekwencją tego, co wydarzy się w tym roku. Opanowanie samorządów bardzo ułatwi, jeśli nie zapewni, zwycięstwa na kolejnych etapach, dając w konsekwencji Prawu i Sprawiedliwości władzę na kolejne cztery, może osiem lat. Ale tryumf w wyborach do rad gmin w niewielkich miasteczkach, gminach na końcu świata, powiatach mniejszych niż najmniejsza dzielnica Wrocławia, Poznania czy Łodzi (żeby nie mieszać do nierównej walki Warszawy), może okazać się dla rządzącej koalicji Pawicy Razem o wiele trudniejszy do osiągnięcia. Co wcale nie oznacza, że będzie łatwiejszy dla skłóconej opozycji.

 

Szable bez właściwości

W wyborach do samorządów o wiele mniej niż w wyborach do sejmu czy senatu będą liczyć się PR-owe zabiegi, obietnice świetlanej przyszłości czy – a może przede wszystkim – umiejętna narracja o elitach, które zawłaszczyły i rozkradły państwo, pasąc się na krzywdzie prostych ludzi. A teraz, idąc drogą wytyczoną pod koniec XVIII wieku przez Targowicę, wzywają na pomoc Europę, w domyśle oddając ojczyznę w ręce zaborcom z Niemiec i Brukseli. Dużo ważniejsza będzie umiejętność rzeczywistego zarządzania niewielkimi pieniędzmi, którymi samorządy dysponują, ale przede wszystkim najzwyczajniejsza wiarygodność kandydatów. Bo w wyborach samorządowych nie zdołają się schować za partyjnym szyldem, nie uczepią się lidera o nośnym nazwisku, który pociągnie za sobą kilka czy kilkanaście tzw. szabel, czyli wybrańców pozbawionych właściwości, za to wdzięcznych za zapewnioną na cztery lata posadę i pieniądze. Będą musieli stanąć przed sąsiadami tego samego miasta, tej samej ulicy, a może nawet z tej samej kamienicy.

Bo największa nawet centralizacja nie zmieni faktu, że to w samorządach będą rozstrzygane kwestie budowy i dofinansowania żłobków, lokalnej komunikacji czy łatania dziur w chodnikach. Kwestii mało fotogenicznych i raczej nie dających okazji do wygłaszania podniosłych mów o narodzie, chrystianizacji Europy, chorobach, które przywloką do Polski uchodźcy. Jakby to nie zabrzmiało w uszach polityków PiS boleśnie, a w uszach opozycji obrazoburczo, przeciętny obywatel może przez całe życie obchodzić się bez Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, ale bez organu, który zadba, by wywieziono śmieci i dostarczono do grzejników w jego mieszkaniu ciepło, już nie. Do tego potrzebne są prawdziwe samorządy. (…)

 

Więcej w lutowym numerze „Odry”

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.10.2024 12:50

GŁOSOWANIE DO RAD KULTURY

Zachęcamy do głosowania na kandydatów i kandydatki do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury. Głosowanie online na 1 wybraną osobę do każdej z Rad trwa do 26 października. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 04:00

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024 – Bolesławiec

23-31 października zapraszamy do Bolesławca na wyjątkowe wydarzenia artystyczne w ramach jesiennej edycji Festiwalu Hałda Jazz. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 03:00

Październikowe pokazy „Limby” | Teatru Układ Formalny

„Limba” w reż. Piotra Ratajczaka to spektakl o współczesnych problemach w komunikacji międzyludzkiej, hejcie, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 03:00

„Pejzaże” koncert Teatru ZAR

Koncert Teatru ZAR oraz Studia VoiceLAB z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak, Natalii Polovynki (Ukraina) oraz Lekso Gremelashvilego (Gruzja) odbędzie się 24 października w greckokatolickiej Katedrze św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:10

Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro

Monograficzna wystawa Marii Michałowskiej, zaplanowana na październik br., jest próbą spojrzenia na twórczość tej artystki jako na proces, którego istotnym elementem jest budowanie własnej podmiotowości i badanie relacji ze światem. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:00

„Lobster” – prapremiera Teatru Kombinat

OKiS we Wrocławiu wspólnie z Teatrem Kombinat zapraszają na prapremierę spektaklu pt. „Lobster”. Spektakl powstał w ramach współpracy wrocławskich artystek – pisarki i dramaturżki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 01:00

KONCERT HAWDALOWY/ OPOWIEM WAM SERCEM

Najpiękniejsze pieśni i piosenki aszkenazyjskie oraz melodie z lat 30-tych XX w. usłyszymy w wykonaniu Magda Brudzińska Klezmer Trio podczas najbliższego Koncertu Hawdalowego 26 października w Synagodze pod Białym Bocianem. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 00:00

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem „Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)