Data i miejsce:

9 czerwca –14 lipca 2025
Foyer Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Zwiedzanie wystawy w dni robocze w godzinach 10:00–16:00 (informacja w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego)
Wstęp wolny

Wernisaż 9 czerwca 2025, godz. 18:00
Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa stanowi efekt pracy twórczej fotografek i fotografów, którzy przez cały bieżący sezon teatralny mieli okazję dokumentować wydarzenia odbywające się m.in. w przestrzeniach Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Autorki i autorzy zdjęć: 

Magda Boruch, Ewa Drankowska, Marcelina Durska, Izabela Grzebieniak, Karolina Kluza, Agnieszka Kołdyka, Alicja Kopiec, Karolina Kratochwil, Dominik Kurzyński, Marta Matuszewska, Małgorzata Paczka, Wiktoria Palczewska, Zbigniew Śmiałek,  Karolina Świerzy, Anna Wasilewska, Katarzyna Zarychta, Michał Zasina

Z powszechnie wykorzystywanych możliwości dokumentowania teatru (przy jednoczesnej i w gruncie rzeczy oczywistej niemożności jego udokumentowania) fotografia wydaje się być jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą. Ulotność tego medium pozwala jasno wyodrębnić sceniczne emocje oraz podkreślić dramaturgię wybranego momentu. Właśnie ten pierwiastek ulotności stanowi wspólny mianownik dla fotografii i teatru. Zarówno teatr, jak i fotografia są jedynie śladem tego, co się wydarzyło i co nie ma prawa się powtórzyć. Teatr i fotografia to zawsze chwila miniona, mgliste i indywidualne wspomnienie, coś, co nie istnieje, choć wiemy, że kiedyś istniało. Fotograf teatralny to specyficzny widz – taki, który potrzebuje publiczności dla swojego procesu patrzenia. Tylko w spojrzeniu opartym na pełnej emocjonalnej subiektywności i własnej interpretacji wizualnej istnieje szansa na udaną dokumentację fotograficzną przedstawienia, tylko wtedy można się choć trochę zbliżyć do oddania atmosfery i wewnętrznej dynamiki spektaklu oraz tego wszystkiego, co istnieje w nim „pomiędzy” i co w teatrze niematerialne – teatrze, który przecież współcześnie objawia się nam dużo częściej w swoich imponderabiliach i w zmiennych relacjach między jego uczestnikami i elementami niż na przykład w syntezie poszczególnych sztuk, jak chciał tego Richard Wagner. W takim ujęciu fotografia teatralna może stać się, podobnie jak spektakl teatralny, zapisem zarówno indywidualnego, jak i kolektywnego doświadczenia.
Tobiasz Papuczys, kurator wystawy

Specjalne podziękowania dla Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych Filii we Wrocławiu, Teatru Układ Formalny, Teatru Dialogu oraz Studia Kokyu za możliwość uczestniczenia w próbach przygotowywanych spektakli.

Więcej o warsztatach: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/fotografia-teatralna-2024/

Tobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W latach 2008–2018 krytyk teatralny. Od 2010 pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „The Japan Times”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

 

 

OKiS_IG_

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 06:00

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

W dniach 19-22 czerwca odbywa się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, które ponownie stanie się muzycznym sercem Polski! Wydarzenie łączy bogactwo tradycji z nowoczesnym brzmieniem, prezentując wybitne dzieła oraz znakomitych artystów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 06:00

KSIĘSTWO CZOCHA – TWIERDZA RYCERSKA. FESTIWAL PEŁEN UNIESIEŃ!

Odwiedź jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku i poczuj emocje średniowiecznych turniejów rycerskich, pokazów sokolniczych, piękno tańców, zabaw i zwyczajów dworskich. To wszystko podczas dorocznego święta Księstwo Czocha, które odbędzie się już 19-21 czerwca w Zamku w Leśnej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 05:00

„SŁOJE DRZEWA” | Premiera

Spektakl, w którym fragmenty prozy Urszuli Kozioł, wybrane jej wiersze oraz cytaty z esejów i felietonów składają się na literacki portret wybitnej poetki, od lat związanej z Wrocławiem. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:30

GET-STANKIEWICZ W FOTOGRAFII JACKA SAMOTUSA – WYSTAWA W RAMACH JATKOWISKA 2025

Zapraszamy na wystawę fotografii Jacka Samotusa która odbędzie się 21 czerwca w Galerii Arts and Prints podczas Jatkowiska 2025 – święta sztuki i wspólnoty artystycznej na ul. Jatki. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:00

Święto Wrocławia 2025 – Wielki Piknik z atrakcjami na Pawłowicach

Taniec, muzyka, śpiew, regionalne potrawy i stroje – będzie smacznie, kolorowo i międzykulturowo. 22 czerwca w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu parku Pawłowickim odbędzie się wydarzenie „Razem we Wrocławiu: Wielki Wrocławski Piknik” w ramach Święta Wrocławia 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Festiwal Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

2 edycja Festiwalu Polskiego Performance będzie miała miejsce w Pradze, w czerwcu 2025. Program tegorocznego Festiwalu skupi się na krytycznej analizie języka, zachęcając widzów do głębszej refleksji nad polityczną i społeczną odpowiedzialnością słów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Warsztaty florystyczne „Dzieła kwiatem malowane”

Projekt pt. „Dzieła kwiatem malowane” to cykl kilkunastu spotkań dla artystów, inspirowanych patronką roku Marią Pawlikowską- Jasnorzewską. Inicjatywa ta w oryginalny sposób łączy poezję z florystyką. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Już wkrótce w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej znajdzie się nasza nowość wydawnicza – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza. pokaż więcej »

Przejdź do treści