Udostępnij:

Dodano:

06.09.2019 09:16

Różewicz Open Festiwal

 Różewicz Open Festiwal w tym roku trwał będzie od 9 do 14 października. To największe wydarzenie artystyczne poświęcone twórczości braci Różewiczów – Janusza, Stanisława i Tadeusza. Organizowane jest w Radomsku, w mieście, gdzie spędzili młodość. To tu rodziły się ich twórcze inspiracje. Sercem festiwalu jest Miejski Dom Kultury.

 

Przez lata festiwal zdobył sobie markę, uznanie i wierną publiczność. W tym roku zdecydowano się na poszerzenie formuły. Osią tegorocznej edycji będzie konfrontacja tekstów głównego patrona festiwalu Tadeusza Różewicza ze spuścizną literacką Witolda Gombrowicza. Sposób obrazowania, argumentacji i definiowania otaczającej rzeczywistości był dla obu artystów wielokrotnie zbieżny. Okazuje się jednak, że coraz trudniej znaleźć w repertuarach liczących się scen teatralnych dramaty Różewicza, tymczasem swoisty renesans przeżywa twórczość Gombrowicza. Co jest zatem miernikiem popularności i uznania? Już 9 października spróbujemy poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Festiwal rozpocznie panel dyskusyjny „Różewicz vs Gombrowicz” z udziałem reżyser Magdaleny Miklasz, aktora i pedagoga Jarosława Bielskiego, teatrologa Joanny Lisiewicz. Spotkanie poprowadzi prof. Barbara Osteloff dyrektor artystyczny ROF.

Różewicz Open Festiwal od lat łączy pokolenia i różne artystyczne gusty. I tym razem program skonstruowany został tak, aby coś dla siebie znaleźli zarówno wytrawni koneserzy sztuki, jak i miłośnicy lżejszych form artystycznych.

W programie m.in. „Ferdydurke” Teatru Dramatycznego w Warszawie w reż. M. Miklasz i „Deprawator” w reż. Macieja Wojtyszko warszawskiego Teatru Polskiego. Oba spektakle oscylują wokół twórczości Witolda Gombrowicza. W bardziej kameralnej odsłonie tym razem zaprezentowane zostaną znane sceniczne dzieła Tadeusza Różewicza. Z monodramem „Powroty do odejścia Głodomora” pokaże się w Radomsku aktor i reżyser Bogusław Kierc, a ukraińska artystka Lidia Danylczuk przedstawi swoją interpretację głośnej sztuki „Stara kobieta wysiaduje”.

Festiwalowa publiczność będzie oklaskiwać najlepsze zespoły teatralne z całej Polski, nie zabraknie też grup amatorskich. I tak np. radomszczańska Scena Poezji i jej recytatorzy zaprezentują utwory poetyckie Tadeusza Różewicza w czytaniu performatywnym pt. „gdzie ja jestem”.

Różewicz Open Festiwal to nie tylko teatr i poezja. W planach także m.in. wystawy. Mirosław Kercz, znany radomszczański fotografik i dokumentalista kolejnych odsłon festiwalu, przedstawi wystawę zdjęć „Kobiece kadry”. To portrety kobiet, aktorek, które występowały na deskach MDK w różewiczowskich dramatach. Z łódzkiego Teatru im. S. Jaracza przyjedzie wystawa „Sztuczność wrodzona” prezentująca zdjęcia z inscenizacji dramatów Witolda Gombrowicza.

Konfrontacji obu dramaturgów poświęcony też będzie wykład prof. Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, który opowie o różnicach i podobieństwach bohaterów dramatów: „Karoteki” Tadeusza Różewicza i „Ślubu” Witolda Gombrowicza.

Z myślą o młodszej publiczności zaplanowano koncert producenta muzycznego i pianisty Steva Nasha, który w Radomsku wystąpi z zespołem Turntable Orchestra. W programie muzyka filmowa, czyli oczywiste nawiązanie do Stanisława Różewicza – reżysera i scenarzysty. Natomiast bezpośrednim spotkaniem z jego twórczością będzie projekcja filmu „Nocny gość”.

Festiwal to jedyna okazja o przypomnieniu o trzecim z braci, Januszu, poecie, żołnierzu, który zginął podczas II wojny światowej. To jego imię nosi organizowany po raz jedenasty konkurs poetycki adresowany do debiutantów.

W programie także spacer historyczny śladami Różewiczów, warsztaty metodyczne dla nauczycieli, scenograficzne dla młodzieży, a dla najmłodszych w Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich odbędą się zajęcia pod hasłem „Jak powstaje książka”.

Organizatorem imprezy jest Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko. ROF otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia finansowego udzielili Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Stowarzyszenie Autorów ZA-iKS.

Wstęp na większość wydarzeń jest wolny. Poniżej szczegółowy program festiwalu.

 

 PROGRAM

9 X ŚRODA

16.30 – „Różewicz vs Gombrowicz” – panel dyskusyjny z udziałem J. Lisiewicz, M. Miklasz, J. Bielskiego, prowadzenie – prof. Barbara Osterloff

17.30 – „Kobiece kadry” – wernisaż wystawy fotografii teatralnej M.Kercza

18.00 – „Ferdydurke” – spektakl Teatr Dramatyczny w Warszawie, reż. M. Miklasz

(bilety 20 zł)

 

10 X CZWARTEK

09.00 – 11.00 – „Jak powstaje książka” – warsztaty dla dzieci w Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich

19.00 – „Nocny gość” – projekcja filmu w reż. S. Różewicza

12.00 – 14.00 – „Wściekłe wieszcze i jeden jeszcze albo Tadeusz Różewicz & spółka z o.o.” – warsztaty metodyczne dla nauczycieli pod kierunkiem dr J. Lisiewicz

 

11 X PIĄTEK

17.30 – Wykład prof. dr hab. J. Kopcińskiego z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”. Porównanie dwóch najważniejszych bohaterów Gombrowicza i Różewicza, czyli Henryka ze „Ślubu” i Bohatera z „Kartoteki”

19.00 – „Stara kobieta wysiaduje” – monodram Lidii Danylczuk aktorki „Teatru w koszyku” z Ukrainy

 

12 X SOBOTA

16.00 – „XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza” – rozstrzygnięcie konkursu z udziałem jury i finalistów

17.30 – „Powroty do Odejścia Głodomora” – monodram aktora i poety Bogusława Kierca

19.00 – „Steve Nash & Turntable Orchestra” – koncert muzyki i utworów z nagrodzonego albumu „Out of fade”

 

13 X NIEDZIELA

16.00 – „Śladami braci Różewiczów” – spacer ulicami Radomska z historykiem A. Kuligowską

19.00 – „gdzie ja jestem” – czytanie performatywne Sceny Poezji MDK w Radomsku, reż. M. Wesołowska

 

14 X PONIEDZIAŁEK

19.00 – „Deprawator” – spektakl Teatru Polskiego w Warszawie, reż. M. Wojtyszko

(bilety 30 zł)

 

9 – 11 X

16.00 – 20.00 – Teatralno – scenograficzne warsztaty dla młodzieży pod kierunkiem prof. M. Chowańca z ASP w Warszawie

 

9 – 14 X

„Sztuczność wrodzona” – wystawa prezentująca zdjęcia adaptacji dzieł Gombrowicza

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 08.12.2024 09:00

Brittleness / Performance

We wtorek, 10 grudnia zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na ostatnie w tym roku wydarzenie z zakresu performance, którego hasłem przewodnim jest słowo „Brittleness”. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 08:00

Spotkanie promujące monografię „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia”

Spotkanie promujące najnowszą publikację Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu:  monografię „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia” wydaną pod red. Doroty Monkiewicz. Rozmowę poprowadzi: Dorota Monkiewicz Osoby prelegenckie: Karolina Jaklewicz, Piotr Lisowski, Agata Małodobry pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 07:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

„Grudniowe Świętowanie” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 12 grudnia w Galerii Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

WARSTWY Sinta Werner

Punktem wyjścia narracji wystawy Sinty Werner stała się przestrzeń Galerii FOTO-GEN, w której jak w soczewce skupia się historia miasta Wrocławia. Narracja wystawy „Warstwy“ zbudowana została wokół głównych źródeł inspiracji Sinty Werner. Artystka skupia się na wrocławskim modernizmie, widząc w nim kulturową spuściznę miasta i istotny element jego tożsamości. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

Ratownik. Szaleniec czy pasjonat? Rozmowa Long Table 

Czy ratowanie zabytków jest pasją, czy szaleństwem? Kim są ratownicy - ludzie, którzy ratują zabytki? Na podobne pytania odpowie Marek Sztark z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury podczas spotkania long table 13 grudnia w Tarczynie. Zapraszamy! pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

Grudniowe pokazy spektaklu „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej”

13 i 14 grudnia zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na kolejne pokazy spektaklu o życiu słynnej noblistki oraz wyzwaniach i dylematach tej wybitnej naukowczyni. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

„Z jazzem przez Polskę” | Tomasz Wendt „Daily Things”

Wrocławski saksofonista jazzowy, Tomasz Wendt, wystąpi w połowie grudnia ze swoim projektem „Daily Things" i znakomitymi artystami polskiej sceny jazzowej w ramach cyklu koncertowego „Z jazzem przez Polskę". pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

„Jesień” – spektakl Teatru Polskiego w Podziemiu

W grudniu zapraszamy na kolejne pokazy najnowszego spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu, scenicznej adaptacja powieści Ali Smith „Jesień" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)