3 nagrody dla reprezentacji Dolnego Śląska na 35. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie
Zespół Górali Czadeckich DAWIDENKA z Koźlic reprezentujący Dolny Śląsk na odbywającym się w miniony weekend po raz 35. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie zdobył 3 nagrody. W kategorii zespołów tanecznych: wyróżnienie I stopnia oraz w kategorii par tanecznych: II nagrodę i wyróżnienie.
Nazwa Zespołu górali czadeckich z Koźlic pochodzi od określenia tańca wykonywanego zwyczajowo na Bukowinie w okresie wczesnowiosennym, kiedy śniegi schodziły. Według relacji członków grupy pochodzi on z miejscowości Dawideny na Bukowinie, skąd został przeniesiony do Tereblacza – miejsca pochodzenia rodzinnego członków grupy przed 1946 rokiem.
Tytuł widowiska które Zespół zaprezentował w trakcie konkursu – „Wielka Chałupa” pochodzi od nazwy największego pomieszczenia w każdym domu, gdzie się nie spało. Zbierano się tam na spotkania, podczas których tańczono zwykle w porze poobiedniej, w miesiącach, kiedy nie trwały roboty polowe. Podawano wówczas niekiedy poczęstunek, a za każdy zagrany utwór kapela otrzymywała datki pieniężne od tańczących.
Podczas zabawy melodie zmieniano dość często urozmaicając sobie układy taneczne. Większość tańców tańczono po kole, niektóre zaś, a w szczególności te pochodzące z Galicji tańczono w parach. W wioskach bukowińskich sąsiadowali ze sobą przedstawiciele wielu narodowości. W Tereblaczu zamieszkiwali razem Polacy (Mazury), Rumuni (Wołochi) i Rusini (Rusnoki). Tradycje taneczne przenikały się i ulegały zapożyczeniom. W przedwojennej wspólnocie tańce traktowano jako wspólne, podobnie jak święta, które obchodzono odwiedzając się po sąsiedzku przy okazji uroczystości katolickich, prawosławnych i grekokatolickich.