Udostępnij:

Dodano:

10.03.2023 06:30

Spektakl „PARADOX” w Egipcie

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego wraz ze Stowarzyszeniem TEATR MASKA zaprasza na pokaz spektaklu  „PARADOX” w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Południa Egiptu

 

SCENARIUSZ, REŻYSERIA, SCENOGRAFIA: KRZYSZTOF PULKOWSKI
MULTIMEDIA I OPRAWA MUZYCZNA: MAREK OLEKSY
WYSTĘPUJE: KRZYSZTOF ROGACEWICZ
PROJEKT PLAKATU: BOGUMIŁA TWARDOWSKA-ROGACEWICZ
Czas trwania 70 min.

10 marca 2023 godz. 19.00
Qena w Egipcie
w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Południa Egiptu.
 

O spektaklu: 
Autorski dramat inspirowany książkami Josepha Hellera Paragraf 22 i Closing Time. Wizyjna opowieść pełna przewrotnych akcji i napięcia dramaturgicznego, która zwraca się wprost do wrażliwości widza oraz wiedzie jego emocje na wyprawę… na groteskową wycieczkę szlakiem strachu o własne życie…

 

„PARADOX” – monodram Krzysztofa Rogacewicza
(…) Yosarian Rogacewicza-Pulkowskiego jest sam. Sam ze swoimi wspomnieniami, strachem, wątpliwościami. Jest sobą, swoim przyjacielem, towarzyszami, pułkownikiem, porucznikiem, generałem. Śmieje się, płacze, krzyczy, szepcze, jąka się. Skacze, klęka, pełza, biega. Pije, pali zioło. Jest sam z całym swoim strachem – wtedy i teraz. Bywa poważny, zrozpaczony, zdystansowany. Pokazuje zaskakującą skalę emocji swoich i postaci, które przed nami odgrywa. Jego kostium, odwołujący się do wojennego munduru, to pamiętające lepsze czasy, spodnie moro, kaftan z przedłużonymi rękawami – może to kaftan bezpieczeństwa(…), czapka pilotka(…), manierka i bajecznie kolorowe buciory, których nie powstydziłyby się dzieci-kwiaty przełomu lat 60. i 70. Odniesień do tego okresu znajdujemy w spektaklu znacznie więcej – w obrazach filmowych i muzyce. Krzysztof Rogacewicz pokazuje całą skalę emocji, nastrojów, rozterek i wahań. Jest wewnątrz i na zewnątrz – nie tylko emocjonalnie, ale i w przestrzeni sceny, na której jedynym elementem scenograficznym są zwieszające się białe bryty materiału. One dzielą przestrzeń na tę część w głębi, która przenosi bohatera (ON) w przeszłość, i tę bliżej nas – do dzisiaj. Bywają też ekranem, na którym wyświetlane są ruchome obrazy pokazujące tło jego/naszego życia.
Rogacewicz specjalizuje się w najtrudniejszej formie teatru – monodramie. Po raz kolejny udowadnia, że robi to doskonale – potrafi skupić na sobie uwagę widowni. Śmieszy, wzrusza, drażni, każe słuchać i reagować. W tak trudnym tekście ani na moment nie traci panowania nad nim, nad sobą i nad widownią. Wielkie gratulacje! To rzadkie osiągnięcie. (Urszula Liksztet, Nowiny Jeleniogórskie, nr 26, 29 czerwca 2021)

Krzysztof Rogacewicz        
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1991). W latach 1992 – 98 grał na scenach Teatru Animacji oraz Teatru C.K.Norwida w Jeleniej Górze. Od 1995 roku aktor niezależnego teatru MASKA w Jeleniej Górze. Od lat obecny na ekranie filmowym i telewizyjnym (m.in. „KURIER”, „Safe Inside”, „KOMORNIK, „1”, „KLAN”, „M jak Miłość”, „Na wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Korona Królów”). Laureat „SREBRNEGO KLUCZYKA” nagrody przyznawanej przez redakcję Nowin Jeleniogórskich za kreację w spektaklu „PASTORAŁKI”.
Od 1992 z monodramem „Kontrabasista” reprezentował Dolny Śląsk na kilkunastu międzynarodowych festiwalach i przeglądach teatralnych (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Armenia, Czechy, Słowacja, Rosja, Ukraina, Albania). Został  nagrodzony na:  BEST INTERNATIONAL AWARD – NOWY JORK – United SOLO Festiva, 15. International Monodrama Festival ALBAMONO (Albania ) 8. Międzynarodowy Festiwal Małych Form Teatralnych i Monodramów LUDI – Orel, ROSJA,  3. Interbalkan Theatre Festival (Ateny, Grecja)

Fragmenty recenzji:
Rogacewicz specjalizuje się w najtrudniejszej formie teatru – monodramie. Po raz kolejny udowadnia, że robi to doskonale – potrafi skupić na sobie uwagę widowni. Śmieszy, wzrusza, drażni, każe słuchać i reagować. W tak trudnym tekście ani na moment nie traci panowania nad nim, nad sobą i nad widownią. Wielkie gratulacje! To rzadkie osiągnięcie.
Urszula Liksztet, Nowiny Jeleniogórskie, nr 26, 29.06.2021

Bohater monodramu jest z jednej strony wojskowym, kimś, kogo doświadczyła wojna, komu należy się niejako z urzędu szacunek, a z drugiej wariatem, osobą zupełnie niepoważną, mówiącą nielogicznie. Kogo więc oglądamy na scenie? Lotnika z traumą wojenną czy błazna? Nie wiadomo. „Paradox” został bowiem tak skonstruowany, że obie możliwości wydają się przez cały czas w równym stopniu prawdopodobne. Raz, słuchając bohatera, odnosi się wrażenie, że jego obserwacje na temat świata są niezwykle celne i błyskotliwe, a za chwilę wydaje się, że bredzi on zupełnie bez sensu. Powaga przeplata się w tym przedstawieniu z groteską, a mądrość z głupotą. Wszystko wzięte jest w cudzysłów, choć kontekst prezentacji jest jak najbardziej poważny – jest nim bowiem troska o ludzkie życie.
Kamil Bujny, Teatr dla wszystkich, 30.11.2021

 

Producenci:
Stowarzyszenie Teatr MASKA
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

               

 

Produkcja współfinansowana z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.02.2023 03:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbywa się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 12:37

Fotorelacja z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI,  tych, którzy przywracają szacunek starym, zaniedbanym cmentarzom na Dolnym Śląsku i w innych regionach, które odbyło się 18 marca 2023 w Kamienicy OP ENHEIM we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 07:00

„Z klasyką przez Polskę”: Waldemar Malicki

Muzyczny projekt z udziałem gwiazd powraca na Dolny Śląsk. W dniach 24-26 marca 2023 odbędą się trzy koncerty znakomitego pianisty Waldemara Malickiego. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 06:00

„NIE TAKI STRASZNY DWÓR”
OPERA W BYSTRZYCY

Projekt adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych mający na celu zwiększenie dostępu do polskiej muzyki operowej. Artyści z Wrocławia i Poznania zaprezentują fragmenty znanej opery 25 marca 2023 w Świetlicy w Bystrzycy. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

„Z klasyką przez Polskę”: Martín García García

26 marca br. gościem cyklu "Z klasyką przez Polskę" będzie Martín García García, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który zaprezentuje się w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

Filmy dokumentalne OKiS w TVP 3 Wrocław

Zapraszamy na emisję filmu dokumentalnego "Szczawno. Uzdrowisko książęce" 26 marca na antenie TVP 3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 04:00

Maluję, więc jestem. Spotkanie z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun z okazji wydania monografii „Mira między A i Ż”.

29 marca 2023 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na spotkanie z Mirą Żelechower-Aleksiun, wrocławską artystką, malarką i scenografką teatralną z okazji jej jubileuszy: 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021). Spotkanie moderował będzie Mariusz Szczygieł. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 03:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze

Wraz z uczniami i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze zapraszamy na cykl 6 koncertów kameralnych "Muzyczne Czwartki". Kolejna prezentacja już 3 kwietnia 2023. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)