Data i miejsce:

21-23 czerwca 2023
Dolnośląskie Centrum Filmowe - Sala Warszawa,
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A 

Bilety:

Do nabycia na stronie www.kupbilecik.pl oraz w kasach DCF

Udostępnij:

Dodano:

21.06.2023 06:00

XVI Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz

Za nami XVI Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazzu. W 2023 roku zaplanowano aż trzy odsłony, a pierwsza z nich odbyła w dniach 21-23 czerwca w salach kinowych Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu. 

 

 

Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz to wydarzenie artystyczne o piętnastoletniej tradycji. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja jazzu  i bluesa oraz muzyki inspirowanej tymi gatunkami z udziałem wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

Znak firmowy festiwalu budowały koncerty z udziałem znakomitych, czołowych artystów polskich o międzynarodowym formacie, m.in. Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Grażyny Auguścik, Urszuli Dudziak, Piotra Wojtasika i wielu innych. Hałda Jazz ma swoją genezę w bogatyńskim zagłębiu górniczo-energetycznym, skąd wzięła się jego nazwa. Festiwalowa scena nie jest jednak związana z żadnym konkretnym miastem, a jego organizatorzy są otwarci i elastyczni w działaniu.

Z uwagi na powódź, która dotknęła Bogatynię latem 2010 roku, trzecia edycja Festiwalu nie odbyła się w zaplanowanym (wrześniowym) terminie. Kataklizm wyrządzony przez Miedziankę, na co dzień niepozorną, niewielką rzekę, zmienił nie tylko Bogatynię, ale też nadał imprezie zupełnie nowy kierunek. Organizatorzy Festiwalu obrali sobie wówczas cel, jakim była pomoc ludziom dotkniętym przez powódź. We współpracy z Fundacją Polska Miedź i Polską Akcją Humanitarną, zorganizowaliśmy objazdową imprezę – Hałda Jazz Powodzianom. Podczas kilkunastu koncertów zorganizowanych w różnych miastach Dolnego Śląska przeprowadziliśmy zbiórkę publiczną na rzecz powodzian. Do akcji włączyli się: Telewizja Polska i Polskie Radio, Tomasz Stańko oraz Marek Niedźwiecki. Przybyła na koncerty publiczność, a także słuchacze radiowej Trójki zareagowali na apel organizatorów, a cały dochód z akcji (ponad 90 tys. zł) został przekazany ofiarom powodzi za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej.

Po zakończeniu charytatywnej trasy objazdowej, przesunięta w czasie trzecia edycja festiwalu powróciła na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury dopiero późną jesienią 2010 roku. Właśnie wówczas, na antenie Trójki, podczas popularnej audycji Markomania, zlicytowano za 36 tys. zł trąbkę ofiarowaną na rzecz powodzian przez Tomasza Stańko.

Niesprzyjające twórczej atmosferze okoliczności, jakie napotkały organizatorów tuż przed czwartą edycją Hałdy, wpłynęły na podjęcie decyzji o przeniesieniu Festiwalu z Bogatyni do Pragi. Właśnie tam, do jednego z najpopularniejszych czeskich klubów jazzowych, Krzysztof Witkowski zaprosił kilka międzynarodowych sław jazzu (wystąpił m.in. John Betsch i Piotr Wojtasik).

W 2012 roku Hałda Jazz powrócił na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w nowatorskiej formie i z nowymi propozycjami. Po raz pierwszy w historii Festiwalu odbyła się Mała Akademia Jazzu dla bogatyńskich przedszkolaków, w trakcie której edukacja muzyczna przeplatała się z rytmem, harmonią i dobrą zabawą.

Bieg festiwalu zmieniała nie tylko powódź ale i zmiany władz. Wychodzimy jednak z założenia, że z gustami się nie dyskutuje. Jesteśmy wdzięczni, że na trzy lata mogliśmy  przenieść nasz festiwal do Wałbrzycha, a już od 2022 roku zaistnieliśmy we Wrocławiu.

Choć Hałda Jazzu nigdy nie dorówna projektom jazzowym jak Jazz nad Odrą, czy Jazztopad, to na równi z największymi festiwalami na świecie popularyzuje sztukę improwizowaną.

Liczy się jakość a nie ilość, z takiego założenia wyszliśmy tworząc program artystyczny tegorocznej edycji. Mamy cztery festiwalowe pozycje, a każda z nich w sposób zaplanowany niesie jakieś przesłanie. Otwieramy się również na organizację pojedynczych koncertów pod szyldem Hałda Jazzu.

Aby nazwa stała się bardziej uniwersalna i nie kojarzyła się wyłącznie z hałdą węgla brunatnego, nadaliśmy wydarzeniu świeżość zarówno w fabule, jak i tytule. Przed nami szesnasta edycja Festiwalu Hałda Jazzu, która odbędzie się w salach kinowych Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu.

 

 

 

PROGRAM:

21 czerwca 2023, godz. 20:00
Dolnośląskie Centrum Filmowe – Sala Warszawa, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A
21 czerwca o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz, Wrocław 2023. Festiwal zainauguruje koncert zespołu Laboratorium, żywa legenda jazz-rocka. Podczas pierwszego dnia festiwalu wystąpi wyjątkowy kwintet w składzie:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe,
Marek Stryszowski – saksofony: sopranowy i altowy oraz wokal,
Krzysztof Ścierański – gitara basowa,
Marek Raduli – gitara,
Marcin Ścierański – perkusja.
Grupa powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu. Na festiwalach posypały się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zaczęli występować na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski został laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie.
Cała dekada lat 70-tych, aż do zawieszenia działalności w roku 1988 to niekończące się trasy koncertowe, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP). Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „Laboratorium Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”. Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne namowy fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy. I jak za dawnych lat „Laborka” znów zagrała. Występy „Laborki” cieszą się jak w przeszłości wielkim zainteresowaniem publiczności i entuzjastycznymi recenzjami w mediach, co znalazło potwierdzenie w przyznanych nagrodach: odznaka Honoris Gratia prezydenta Krakowa dla Laboratorium wręczona podczas 55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”) w 2010 roku; 16 listopada 2012 roku podczas XVIII Komeda Jazz Festival Laboratorium otrzymało prestiżową nagrodę – statuetkę Komedera; 1-wsze lub 2-gie miejsca LABORATORIUM w jazz top od 2012 roku w kategorii Zespół Elektryczny – doroczna ankieta czytelników Jazz Forum.
Bilety w cenie: 120 zł normalny, 100 zł dla osób niepełnosprawnych, 100 zł dla seniorów

 

 

22 czerwca 2023, godz. 11.00-12.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe – Sala Lalka, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A
MAŁA AKADEMIA JAZZU

 

 22 czerwca w Sali Lalka Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu zrealizujemy niepowtarzalny i bardzo potrzebny projekt edukacyjny, którego odbiorcami będą nasi milusińscy. Dzięki Małej Akademii Jazzu dzieci będą mieli możliwość zapoznać się z historią jazzu, poznać instrumenty, rytm, improwizację. Wszystko to pod opieką znakomitych muzyków – pedagogów.

Poprzez realizację Małej Akademii Jazzu w pierwszej kolejności chcemy rozwijać zainteresowania młodych ludzi muzyką jazzową. Kolejnym założeniem MAJ jest kształtowanie umiejętności obcowania z muzyką na żywo, rozwijanie postaw kreatywnych i spontanicznych i wreszcie poszerzanie i pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat funkcjonowania muzyki w kontekstach współczesnej kultury oraz kształtowanie niezbędnych w tym zakresie nawyków. Istotą projektu jest realizowanie zajęć muzycznych prowadzonych przez znanych  muzyków jazzowych. Jesteśmy przekonani, że obecność muzyki na żywo oraz dialog pomiędzy uczniami i osobami prowadzącymi przyczynią się do osiągnięcia założonych celów.

Realizując MAJ opieramy się o podstawy naukowe. Ważnym i nieodłącznym elementem wszechstronnego wychowania człowieka jest sztuka. Dzięki niej możemy rozwijać procesy poznawcze, wzbogacać sferę uczuć, organizować proces prawidłowej percepcji, pobudzać wyobraźnię i kształtować postawy estetyczne. Chcąc kształtować wrażliwość na piękno, rozwijać smak estetyczny musimy przygotować dziecko w tym kierunku już od wczesnego dzieciństwa.  Eksperyment i improwizacja to główne drogi do rozwoju artystycznego dzieci. Kontakt z muzyką i szeroko pojętą sztuką w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają bardzo istotny wpływ na kształtowanie się poczucia estetyki.  To wtedy dzieci gromadzą doświadczenia, które będą istotne dla całego ich życia. Rozwijają wyobraźnię, uczą się tworzyć i reagować na nowe sytuacje.

W realizacji MAJ widzimy dodatkowe korzyści, ponieważ proponowany projekt zaliczyć można do działań profilaktycznych. Wychodząc z założenia, że wczesnoszkolna profilaktyka powinna bazować na wzmacnianiu naturalnych procesów rozwoju potencjału i możliwości dzieci i młodzieży, to właśnie MAJ spełnia wszystkie warunki. Patrząc z tej perspektywy, okres dojrzewania sprzyja nie tylko ujawnieniu się zachowań ryzykownych, ale i wzmacnianiu dążenia większości młodych ludzi do pozytywnego rozwoju. Eksperci dostrzegają potrzebę masowego docierania z działaniami profilaktycznymi do wielu populacji: dzieci, młodzieży, młodych dorosłych, rodziców oraz różnych grup zawodowych. Wśród skutecznych strategii profilaktyki uniwersalnej wymieniają m.in. aktywne kształtowanie przekazów kulturowych oraz wzmacnianie środowisk potencjalnie profilaktycznych w jego funkcji wychowawczej, w tym ruchy młodzieżowe i organizacje pozarządowe, określone grupy zawodowe, np. lekarze, nauczyciele, urzędnicy, ludzie mediów (K. Wojcieszek, 2006).

22 czerwca 2023, godz. 19:30
Dolnośląskie Centrum Filmowe – Sala Lalka, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A

 

22 czerwca zapraszamy melomanów jazzu na muzyczno-literacki wieczór poświęcony osobie i twórczości Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. W programie dwa wydarzenia. Czas Komedy to autorskie spotkanie z wybitnym znawcą i promotorem jazzu – Dionizym Piątkowskim, który wraz z fotografikiem Markiem Karewiczem opracowali w formie książki biografię Krzysztofa Komedy Trzcińskiego wraz z albumem.Spotkanie autorskie z Dionizym Piątkowski stanie się znakomitym przejściem do koncertu z muzyką filmową Krzysztofa Komedy. Tego wieczoru publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję do wysłuchania koncertu z muzyką Krzysztofa Komedy w specjalnie przygotowanych, nowych aranżacjach. Pojawią się jego ikoniczne kompozycje – Rosemary`s Baby, Crazy Girl, Kattorna. W tej części wieczoru historia życia kompozytora zostanie muzycznie skontrastowana przez współczesnych muzyków – Adama Kawończyka, Piotra Domagałę, Krzysztofa Witkowskiego oraz Damiana Szajkowskiego. Muzycy podchodzą do utworów Komedy w swój autorski, oryginalny sposób, a aranżacje zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytykę, jak i liczną publiczność podczas licznych odsłon spektaklu Nim Wstanie Dzień. Fenomenem twórczości Krzysztofa Komedy, jak również przedmiotem badań zajął się również Krzysztof Witkowski – twórca i reżyser nagradzanej owacjami na stojąco sztuki o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy. Muzyka opracowana przez kwartet nabiera nowych kolorów, pojawiają się oryginalne barwy – jest miejsce na afrykańskie digeridoo, jak również czas i przestrzeń na mocne rockowe riffy i brzemienia wypełnione współczesną elektroniką.

Bilety w cenie: 120 zł normalny, 100 zł dla osób niepełnosprawnych, 100 zł dla seniorów

 

23 czerwca 2023, godz. 20:00
Dolnośląskie Centrum Filmowe – Sala Lalka, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A

 


Jorgos Skolias & Antonis Skolias
podczas finału XVI Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazzu, Wrocław 2023. Już 23 czerwca w sali Lalka Dolnośląskiego Centrum Filmowego artyści zaprezentują materiał z płyty Kolos. Wystąpią dla Państwa ojciec i syn, śpiewający Jorgos Skolias oraz grający na perkusji Antonis Skolias. Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk. Jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski wymyślony, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

 

Jorgos Skolias – wybitny wokalista, autor muzyki i tekstów, od wielu lat jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny okołojazzowej. Improwizator, mistyk głosu, opracował autorską technikę śpiewu wielogłosowego (harmonicznego). Pracował sesyjnie przy wielu produkcjach filmowych i teatralnych, współpracował między innymi z Tie Break, Young Power, Kapela ze Wsi Warszawa, Dżem, Voo Voo, Krzak, Basspace, Audiofeeling, a także z Tomaszem Stańko, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Cichońskim, Krzysztofem Knittlem, Joachimem Menclem, Mr Krimem, Pawłem Kaczmarczykiem, Jarosławem Śmietaną, Arturem Dutkiewiczem i Jarosławem Besterem. Nagrał ponad 50 płyt. Jest muzykiem czynnym i poszukiwanym.

 

Antmonis Skolias – kompozytor, perkusista, muzyk. Perkusista duetu Kolos oraz zespołów: Companions, Impro Krk. Założyciel grup Amusing Companions, Lord Bemol, Kolos. Współpracował między innymi z Vladimirską, Ornette, Krakow Street Band, Grzegorzem Kapołką, Jorgosem Skoliasem, Bronisławem Dużym i Rycerzykami. Płyta Kolos wyróżniona jako druga najlepsza płyta jazzowa 2016 przez magazyn JazzPress, a płyta Rycerzyków Kalarnali uznana za jedno z najciekawszych wydawnictw sceny muzyki niezależnej 2018. Współpracownik Mateusza Pakuły oraz Evy Rysovej. Stypendysta Miasta Krakowa oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Nagrodzony statuetką Ludwika za muzykę do Wieloryb the Globe, wyróżniony przez miesięcznik Teatr za najlepszą muzykę do spektaklu Mój niepokój ma przy sobie broń. Zrealizował muzykę do takich spektakli, jak Na końcu łańcucha, Mój niepokój ma przy sobie broń, Twardy gnat, martwy świat, Lordy, Wieloryb the Globe, Havel-man, Série bezdůvodných aktů, Miłosna wojna stulecia, Pluton p-brane czy Siedem kresek.

Bilety w cenie: 120 zł normalny, 100 zł dla osób niepełnosprawnych, 100 zł dla seniorów

Bilety do nabycia: www.kupbilecik.pl oraz w kasach DCF.
Więcej na www.haldajazz.pl

 

Organizatorami festiwalu są:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green
Współorganizator:
Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 18.09.2023 02:00

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 25.09.2023 08:43

Galeria zdjęć z wystawy Konkursu im. Horbowego/ Photos of the Horbowy Competition’s exhibition

Prezentujemy galerię zdjęć Michała Pietrzaka z wrocławskiej wystawy w ramach Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, którą można oglądać do 21 października w Galerii Geppart./ We present photos by Michal Pietrzak from the Wrocław exhibition as part of the Horbowy International Glass Competition, which will be open until 21st of October at the Geppart Gallery. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 08:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

I BAL CHARYTATYWNY DOBRE SERCA

Serdecznie zapraszamy na Bal Charytatywny, który odbędzie się już 29 września w Górze, a całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony dla Podopiecznych Stowarzyszenia "Gramy dla". pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)