Data:

15-18 czerwca oraz 15 sierpnia 2023
Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju
Tadeusza Kościuszki 19, Szczawno-Zdrój

Bilety:

Wstęp wolny, wejściówki można odebrać w biurze Teatru.

Udostępnij:

Dodano:

15.06.2023 04:00

58. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

18 czerwca 2023 zakończyła się czerwcowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in Hina Maeda, laureatka I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.  15 sierpnia zapraszamy na koncert finałowy „Od Henryka Wieniawskiego do Nowego Orleanu”, który odbędzie się w rocznicę występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.

 

Tegoroczna edycja festiwalu skrzypcowego w Szczawnie-Zdroju odbędzie się w dniach 15-18 czerwca oraz 15 sierpnia 2023 r. Festiwal Henryka Wieniawskiego hołduje tradycji związanej z pobytem i koncertowaniem Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Obok przybliżania i promowania na koncertach twórczości Kompozytora, Festiwal poszerza horyzonty i sięga również po dorobek artystyczny brata Henryka – Józefa Wieniawskiego, a także córki Ireny Wieniawskiej (Poldowski). Na Festiwalu wykonywane są również działa kompozytorów współczesnych Wieniawskiemu, w tym, przede wszystkim twórców polskich, także z późniejszych lat i pierwszej połowy XX wieku. W ten sposób właśnie Festiwal przybliża słuchaczom i melomanom literaturę skrzypcową polskich i europejskich kompozytorów.

 

 

KSIĄŻECZKA PROGRAMOWA 58. FESTIWALU HENRYKA WIENIAWSKIEGO

Program festiwalu:

15 czerwca (czwartek), godz. 18:30 (Deptak spacerowy przy Teatrze Zdrojowym)
Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego

15 czerwca (czwartek), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)
Koncert Inauguracyjny
„Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego.”

Hina Maeda (Japonia), Laureatka I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu – skrzypce
Wilson Hermanto – dyrygent
Prowadzący: Marek Dyżewski
Severočeská filharmonie Teplice

Program:

 1. L. van Beethoven – Consecration of the House, Overture op. 124.
 2. H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
 3. A. Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70

 

Hina Maeda – urodzona w 2002 r. w Japonii.  Ukończyła College of Music High School w Tokio i kontynuuje swoją edukację na College of Music. Wśród otrzymanych przez nią nagród można wymienić I nagrodę 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, I miejsce i nagrodę publiczności w Tokyo Music Competition (2020), II miejsce i nagrodę publiczności w Music Competition of Japan (2019) oraz I miejsce, Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schöntal Violin Com­petition w swojej grupie wiekowej (2015). Została również wybrana artystką CHANEL Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m.in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra. Gra na skrzypcach Stradivarius 1715 „Joachim” wypożyczonych przez Nippon Music Foundation.

Wilson Hermanto – chwalony za głęboką muzykalność, naturalny autorytet, żywiołową energię i elegancję jako dyrygent, Wilson Hermanto zbudował bogatą międzynarodową karierę. Od grudnia 2017 r. Hermanto jest głównym gościnnym dyrygentem kameralnej orkiestry Cameristi della Scala. Na początku sezonu 2019-20 Wilson Hermanto wystąpił z Cameristi della Scala na festiwalu George Enescu w Bukareszcie i drugi rok z rzędu na festiwalu muzycznym Variations Musicales de Tannay w Szwajcarii. Na zaproszenie Valery’ego Gergiewa Wilson Hermanto zadebiutował, prowadząc pełną sceniczną produkcję „Don Giovanniego” Mozarta w słynnym Teatrze Maryjskim w Petersburgu, a także dyrygując Orkiestrą Maryjską podczas koncertów symfonicznych z muzyką Mozarta. Jako były protegowany Pierre’a Bouleza, Hermanto poprowadził obchody 90. rocznicy Maestro Bouleza w Genewie wraz z nową grupą muzyczną Ensemble Contrechamps. Na początku swojej kariery dyrygenckiej Wilson Hermanto założył i prowadził Prometheus Chamber Orchestra w Nowym Jorku w latach 1996-2002. Hermanto w latach 1999-2002 był dyrektorem muzycznym orkiestry Young Musicians Foundation (YMF) Debut Orchestra w Los Angeles, której wcześniej przewodziły takie osobistości, jak André Prévin, Michael Tilson Thomas i Myun-Whun Chung. Następnie w latach 2002-2004 Hermanto był asystentem dyrygenta Franza Welsera-Mösta prowadzącego Cleveland Orchestra. Dyrygował Cleveland Orchestra na festiwalu muzycznym Blossom w 2003 roku. W dziedzinie opery debiut Wilsona Hermanto jako dyrygenta odbył się w produkcji Humperdincka „Hänsel und Gretel” w Los Angeles w 2000 roku.

Orkiestra Symfoniczna Północno czeskiej Filharmonii z Teplice – regularnie występuje na prestiżowych krajowych festiwalach muzycznych, jak np. Międzynarodowy Festiwal Praska Wiosna, Festiwal im. Antonina Dvořáka, Festiwal Muzyki Beethovenowskiej, Festiwal im. Festiwal Czeskiego Krumlowa, Festiwal Gustava Mahlera, Festiwal Leoša Janáčka i inne. Jesienią 2013 roku Północno czeska Filharmonia w Teplicach rozgrzeszyła trasę koncertową do Azji, gdzie m.in. orkiestra odwiedziła Wietnam, Kambodżę, Hongkong, Singapur, Malajsję i Brunei. Orkiestra grała przy udziale rodzin królewskich, jak np. w stolicy Malajsji, Kuala Lumpur, w sali koncertowej Dewan Filharmonik, Petronas czy w Phnom Penh, stolicy Kambodży lub w Brunei w Bandar Seri Begawan. Wiosną 2017 roku była to bardzo udana trasa koncertowa w Ameryce Południowej – Santiago de Chile, San Juan, Córdoba, Rosario i Buenos Aires. Zagraniczni krytycy często zwracają uwagę na przeważnie młody skład orkiestry, a także jej energetyczną, emocjonalną i uduchowioną grę zespołową. W domu w Teplicach Północno czeska Filharmonia występuje u boku najsłynniejszych współczesnych muzyków, jak np. Mischa Maisky, Sharon Kam, Shlomo Mintz, Kun-Woo Paik, José Carreras, David Lomelí i inni. Jednocześnie orkiestra poświęca wiele koncertów młodszej publiczności w formie koncertów edukacyjnych. Od 1964 roku Filharmonia Północno czeska jest również odpowiedzialna za prowadzenie Festiwalu Muzycznego im. Ludwiga van Beethovena, który nie tylko odwiedził tę miejską siedzibę orkiestry, ale także zainspirował się miastem i jego twórczością. Ludwiga van Beethovena, który nie tylko odwiedził tę miejską siedzibę orkiestry, ale także zainspirował się miastem i jego okolicą, pisząc kilka swoich najsłynniejszych kompozycji. Od 2013 roku Alfonso Scarano (Włochy) został powołany na stanowisko głównego dyrygenta Północnej Czeskiej Filharmonii w Teplicach, a od września 2018 roku został powołany na stanowisko głównego dyrygenta Petr Vronský.

 

57. Festiwal Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, fot. Anita Wojcinowicz

16 czerwca (piątek), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)
Pokaz premierowego filmu dokumentalnego pt. Dusza skrzypiec Henryka Wieniawskiego
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Czemplik
Prowadzący: Wojciech Czemplik

 

17 czerwca (sobota), godz. 15:00 (Sala kameralna, Teatr Zdrojowy)
Wykład Marka Dyżewskiego pt. „Sztuce na chwałę, rodakom ku pokrzepieniu”

Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli. Zarówno na antenie telewizyjnej jak i radiowej komentował największe odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Prowadził wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym seminariach, konferencjach i warsztatach. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie. W latach 1990-94 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych. Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę im. Św. Brata Alberta

 

17 czerwca (sobota), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)
Koncert kameralny
Amelia Maszońska – skrzypce
Michał Orgasiński – fortepian
Prowadzący: Izabela Starzec

Program:

 1. H. Wieniawski- Legenda
 2. H. Wieniawski – Obertas
 3. H. Wieniawski – Kujawiak
 4. K. Szymanowski – Narcyz z cyklu „Mity” op. 30
 5. P. Scharwenka – Suita na skrzypce z fortepianem g-moll, op.99

– cz. 1 Toccata: Allegro moderato
– cz. 2 Ballade: Andante con moto
– cz.3 Intermezzo: Allegro non tanto e con spirito – cz.4 Recitativ und Tarantella: Largo – Molto allegro vivace

Amelia Maszońska – przez recenzentów zaliczana jest do najlepszych skrzypków młodego pokolenia. Podkreślają oni jej talent, wrażliwość muzyczną, walory interpretacyjne. Te zalety oraz ciągła praca młodej artystki nad doskonaleniem warsztatu muzycznego zaowocowały nagrodami, stypendiami i możliwością koncertowania z najlepszymi. Rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze. W 2008 roku kontynuowała naukę gry w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz mgr Kariny Gidaszewskiej. W roku 2017 z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i as. Jarosława Nadrzyckiego. W roku 2020 ukończyla studia solistyczne w Hochschule der Künste Bern w klasie prof. Moniki Urbaniak – Lisik oraz w 2021 studia podyplomowe w klasie Coriny Belcea i Bartłomieja Nizioła.

Umiejętności instrumentalne doskonaliła na międzynarodowych kursach muzycznych, prowadzonych przez największe autorytety w dziedzinie gry na skrzypcach, m.in.: Janine Jansen, Zakhar Bron, Pavel Vernikov, Benjamin Schmid czy Augustin Hadelich. Artystka ma już za sobą koncerty w wielu krajach Europy m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Bułgarii, Rumunii czy na Węgrzech.             Koncertowała jako solistka z wieloma orkiestrami w kraju i w Europie m.in.: Argovia Philharmonic Orchestra, Biel Solothurn Symphony Orchestra, Brno Philharmonic Orchestra, Staatstheater Cottbus Philharmonisches, Gyor Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, NFM Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Śląską, Śląską Orkiestrą Kameralną czy Filharmonią Zielonogórską. Jako solistka i kameralistka występowała z tak znakomitymi artystami jak Antoni Wit, Tadeusz Strugała, Soyoung Yoon, Bartłomiej Nizioł, Monika Urbaniak- Lisik, Oliver Schnyder Trio, Vladimir Bukac czy Daniel Pezzotti.

Nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2017-Głosu Wielkopolskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz fundacji YAMAHA.

Amelia Maszońska jest laureatką wielu nagród konkursów ogólnopolskich jak i międzynarodowych m.in.: I Nagroda na Kiefer Hablitzer/ Gohner Music Preis 2019, III Nagroda na Rahn Musikpreis 2018 w Zurichu, Szwajcaria, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koncercie Roku 2017 w Szczecinie, Półfinalistka XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz laureatka 5 nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego, Grand Prix na VI Music Festival & Masterclass w Pile, II Nagroda na 21 Międzynarodowym Konkursie Skrzypowym im. Leosa Janacka w Brnie i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu
L. Janacka, III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Carla Flescha na Węgrzech, III Nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi.

Aktualnie jest asystentką profesor Moniki Urbaniak-Lisik w Hochschule der Künste Bern oraz członkinią Tonhalle-Orchester Zürich. Amelia gra na skrzypcach Enrico Orselli 1925.

Michał Orgasiński rozpoczął grę na fortepianie w wieku siedmiu. Już od najmłodszych lat jego grę cechowała niezwykła wrażliwość muzyczna, która przekładała się na wyjątkowe interpretacje granych utworów. W 2014 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej. Następnie ukończył z wyróżnieniem studia Master Musik Performance (2018) oraz Master Musik Pädagogik (2021) w klasie fortepianu prof. Tomasza Herbuta w Hochschule der Künste Bern. Od roku 2021 prowadzi klasę fortepianu w Musikschule Konservatorium Zürich. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami oraz pedagogaimi takimi jak Nelson Goerner, Alberto Nose, Michail Voskresensky, Thomas Ungar, Yoheved Kaplinsky, Helmut Deutsch. Michal Orgasinski prowadzi aktywną działalność koncertową. Jako solista oraz kameralista występował zarówno w Polsce jak i za granicą (Niemcy, Włochy, USA, Szwajcaria, Holandia), gdzie miał również okazje wykonywać koncerty z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Michał Orgasiński jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów fortepianowych m.in pierwsza Nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Antoniego Salieri w Legnago – Włochy; Wyróżnienie na Festiwalu Muzycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie; druga Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie CEA w Warszawie; trzecia Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Izabelinie oraz Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni.

57. Festiwal Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, fot. Anita Wojcinowicz

 

18 czerwca (niedziela), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)
Koncert Finałowy
Wojciech Niedziółka – skrzypce
Szymon Makowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze
Prowadzący: Izabela Starzec / Marek Dyżewski

Program:

 1. G. Rossini – uwertura do opery „Wilhelm Tell”
 2. H. Wieniawski – Fantazje na temat opery „Faust” Gounoda
 3. A. Dvořák – IX Symfonia z Nowego Świata op. 95

 

Wojciech Niedziółka – jest 19-letnim skrzypkiem, studentem I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i zagranicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy. Jest także półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego „International LOUIS SPOHR Competition for Young Violinists” w Weimarze.

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Slovak Sinfonietta, NOSPR, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata, czy Sinfonia Baltica. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, a także prestiżowych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych mistrzów – m.in. Robert Szreder, Noah Bendix-Belgey, Midori, Miriam Fried, Daniel Stabrawa, William van der Sloot, Marcin Baranowski, Wiesław Kwaśny. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury – „Młoda Polska”.

Szymon Makowski – Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Już w trakcie studiów uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie, prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak Jose Miguel Rodilla Tortajada (Murcia), Gabriel Chmura (Kraków) czy Alexander Polishchuck (Faro). Dodatkowo ukończył czteroletni kurs dyrygencki w Accademia Chigiana (Siena) pod kierunkiem Gianluigi Gelmettiego, trzykrotnie uzyskując „Diploma di Merito” oraz stypendia akademii. Potwierdzeniem nabytych umiejętności był udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach dyrygenckich – w Atenach (2010, Konkurs im. Dmitri Mitropoulosa), w 53. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Dyrygentów w Besançon (2013, gdzie dotarł do półfinału) oraz w konkursie im. G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem (2015, gdzie również doszedł do etapu półfinałowego). W pierwszej połowie roku 2011 był asystentem maestro Waltera E. Gugerbauera w Operze Wrocławskiej, współpracując przy przedstawieniu Parsifal Richarda Wagnera. W tym samym roku poprowadził orkiestrę Filharmonii Poznańskiej podczas swojego koncertu dyplomowego, dyrygował także Orchestra Sinfonica di Sanremo na koncercie upamiętniającym setną rocznicę urodzin Franco Ferrary. Wśród orkiestr, z jakimi pracował samodzielnie, należy wymienić koncerty z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Muzyki Nowej w Katowicach, orkiestrami Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Krakowskiej. Szymon Makowski pracował w charakterze dyrygenta gościnnego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrze Muzycznym. Spośród zagranicznych orkiestr pracował z Orchestre Philharmonique Monte Carlo, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Orchestre National de Lorraine, Orchestre Victor Hugo Franche-Comte, Orquesta do Algarve, Sofia Festival Orchestra, Regensburg Theater oraz Orchestra della Fondazione Bulgaria Classic. Od 2016 roku pełni funkcję dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli aktywnego życia kulturalnego regionu i koncertową wizytówką Jeleniej Góry. Działa nieprzerwanie od ponad 50 lat. Założona została w 1964 roku przez Stefana Strahla, który był także jej wieloletnim dyrektorem. Pod jego batutą jeleniogórscy symfonicy odnosili pierwsze, znaczące sukcesy koncertowe. W latach 1990-2016 na czele Filharmonii Dolnośląskiej stała dyrektor Zuzanna Dziedzic, zaś pieczę nad muzyczną działalnością tej ważnej instytucji kultury sprawowali kolejno: Jan Jazownik, Tadeusz Wicherek, Robert Satanowski, Andrzej Chorosiński, Jerzy Swoboda, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Wojciech Rodek, Jerzy Kosek, a obecnie Szymon Makowski. W swoim dorobku ma koncertowe podróże do Niemiec, Czech, Włoch, Finlandii, Rosji, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Francji, Holandii, na Węgry i do Chin. We wrześniu 2016 roku Orkiestra koncertowała na Ukrainie, gdzie wystąpiła ponownie w 2018 roku. Jeleniogórscy Symfonicy grali w znanych salach koncertowych i na prestiżowych festiwalach muzycznych, między innym: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans; Międzynarodowym Śląskim Festiwalu Porozumienie; Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej Silesia Sonans; Letnich Festiwalach Muzycznych we Francji oraz Milenium Pace Festiwal w Hiszpanii. Szczególną częścią jej działalności jest współpraca z innymi zespołami orkiestrowymi, głównie niemieckimi. Wspaniałe dzieła oratoryjne wykonywała między innymi z chórami: Filharmonii Śląskiej i Węgierskiej Filharmonii Narodowej. Chętnie grywa z młodymi, utalentowanymi muzykami, stojącymi dopiero na progu kariery artystycznej. Poza tradycyjnymi salami koncertowymi występuje też podczas wydarzeń plenerowych. W 2013 roku Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, za działalność kulturalną o szczególnym znaczeniu dla regionu otrzymała od Samorządu Województwa Dolnośląskiego nagrodę Silesia. W 2017 roku Filharmonia Dolnośląska wystawiła operę Straszny dwór S. Moniuszki w ramach I edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego. Rok później, podczas II edycji wydarzenia, przygotowała widowisko operowe Carmen G. Bizeta.

 

57. Festiwal Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, fot. Anita Wojcinowicz

 

15 sierpnia (wtorek), godz. 20:00 (Hala Spacerowa w Parku Zdrojowym)
Koncert w rocznicę występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie – Zdroju
Od Henryka Wieniawskiego do Nowego Orleanu
Program do pobrania

Skład zespołu Spirituals Singers Band:
Alicja Wiłkowska – sopran
Marta Raczak-Idczak – mezzosopran
Aleksandra Sozańska-Kut – alt
Krzysztof Pachołek – tenor
Artur Stężała – bas
Koncert prowadzi – Elżbieta Szomańska

Program:
H. Wieniawskiego, St. Moniuszki oraz spirituals, gospels i standardy jazzowe.

Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, piosenek Beatlesów, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 44 lat działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR w Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca trzynaście płyt CD. Zespół wziął  udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od  „Wratislawia Cantans” po  „Jazz Jamboree”.

W biografii SSB należy odnotować fakt współpracy przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbing bajek dla dzieci. Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego –Włodzimierza Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej,  gospels  i  jazzie, z drugiej  w  wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych, jakie zostały stworzone z myślą o zespole  jak: „Missa Gospel ‘s” op. 2, „Jutrznia Gospel’s „Madonny Jan Pawła II”  czy „ Santo Subito – Litania do Polskich Świętych”.

Za dokonania artystyczne członkowie zespołu  zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi,  uhonorowani wieloma nagrodami w kategorii jazzu, muzyki chrześcijańskiej i popularyzacji gospel
w naszym kraju.

Nowe  projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Cz. Niemena w koncercie „Niemen inaczej”, pieśniami Stanisława Moniuszki na jazzowo oraz  koncert- spektakl „Opowieści Krasnala Szomola”, który towarzyszył posadzeniu miniatury założyciela zespołu, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola pod Narodowym Forum Muzyki oraz wydanie  kolejnego albumu CD
pt.” OKU-LA- LA- RY” do wierszy J. Tuwima  i z muzyką W. Szomańskiego.

 

Organizatorzy:
Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju,
Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój,
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Mecenat:
Invest Park. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Fundacja Arp , Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria S.A, STOART

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury -państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 16.05.2024 12:00

WYNIKI NABORU „Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Znamy wyniki naboru do projektu "Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu", który odbędzie się w lipcu br. pokaż więcej »

Dodano: 16.05.2024 10:30

XXXIII Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

Trwa tegoroczna edycja Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną", który od ponad 30 lat wzbogaca repertuar kulturalny regionu dolnośląskiego o mniej znaną lub rzadko wykonywaną muzykę wokalno-instrumentalną dawnych mistrzów. pokaż więcej »

Dodano: 16.05.2024 11:00

13. TARGI KSIĄŻKI SILESIANA

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS we Wrocławiu na 13. Targach Książki Regionalnej SILESIANA, które odbywają się w dniach 16-19 maja we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 16.05.2024 08:00

REKONSTRUKCJA/ SCENA UKRAIŃSKA

Wraz z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego zapraszamy na kolażowy spektakl złożony ze snów i lęków "Rekonstrukcja" w wykonaniu Grupy Tinyova. pokaż więcej »

Dodano: 16.05.2024 06:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ: BOKUN/ KOŚCIUSZKO DUO

Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko tworzą duet klarnetowo-gitarowy prezentujący arcydzieła światowej muzyki kameralnej. Zapraszamy na koncerty formacji w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę", które odbędą się na początku czerwca na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 16.05.2024 05:30

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”, to wielowymiarowe, międzynarodowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych . Pierwsza odsłona projektu już 20-21 czerwca w Görlitz. pokaż więcej »

Dodano: 16.05.2024 05:00

24. Summer Guitar Festival

Do 30. czerwca trwają zapisy na tegoroczną 24. edycję letnich kursów gitarowych dla dzieci i młodzieży w ramach  Summer Guitar Festival w Krzyżowej. Festiwal planowany w dniach 14-21 lipca 2024. pokaż więcej »

Dodano: 15.05.2024 20:00

Fotorelacja z XXXIII Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”

Fotorelacje z koncertów, wykładów i prezentacji w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)