Data i miejsce:

27-29 sierpnia 2020
Kudowa-Zdrój

Udostępnij:

Dodano:

27.08.2020 10:38

58. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

Szanowni Państwo! Drodzy Melomani!

 

Świętując niezwykły Jubileuszowy Rok 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, któż by pomyślał, iż niebawem zastuka do naszych, ludzkich drzwi ogólnoświatowa pandemia, która zaburzy codzienną egzystencję każdego z nas…Jakżeż wiele tych wspaniałych i tych najzwyklejszych planów i marzeń zostało złożonych do lamusa, w obliczu zagrożenia życia i zdrowia. I tak się stało z planami na 58. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, w roku 2020. Znakomite i niezwykłe pomysły, wobec niemożności podróżowania, zgromadzeń publicznych, niedostatku środków finansowych obróconych w pierwszym rzędzie na walkę z wirusem, niepewności jutra, zmusiły także mnie do zmiany programu i artystów, do skrócenia i ograniczenia Festiwalu. Niemniej, moim ogromnym pragnieniem cały czas była konieczność i wola realizacji kolejnego Święta Pana Moniuszki, choćby w ciągu jednego dnia, choćby w internecie…

Wydaje się, iż tegoroczny Festiwal odbędzie się pomimo rozmaitych, wielkich niewiadomych. Mam głęboką nadzieję! Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpią przede wszystkim polscy artyści. Chciałbym, w obliczu niesłychanego kryzysu koncertowego i finansowego, którym zostali dotknięci, zaprosić ich na kudowskie sceny festiwalowe. Podczas Festiwalu usłyszymy kolejną już premierę młodzieńczej opery Moniuszki, tym razem tylko w wersji muzycznej. Będzie to „Loteria” w nowej, urtekstowej redakcji partytury dokonanej przez dr Swiatlenę Niemahaj, białoruską muzykolożkę. Podczas Spektaklu Inauguracyjnego wyświetlona zostanie filmowa ekranizacja opery „Halka” z roku 1929, która została zrealizowana w wersji niemej, a pokażemy ją Państwu z udziałem „na żywo” wybitnych śpiewaków i orkiestry Opery Śląskiej. Honorowym Gościem Festiwalu będzie Potomkini Ojca Opery Narodowej, Elżbieta Janowska-Moniuszko. Wystąpi podczas specjalnego spotkania, a także doda splendoru finałowemu koncertowi „Moniuszko na wesoło” w wykonaniu czołowych śpiewaków polskich scen operowych. Usłyszymy ponadto wybitny chór kameralny „Cantores Minores Wratislavienses” oraz koncert utworów religijnych Moniuszki i jemu współczesnych. Całości programu dopełni kiepurowski koncert balkonowy i spotkania z autorami książek, a także reżyserem operowym Roberto Skolmowskim. Niewątpliwie kolorytu Festiwalowi doda występ, śpiewających także Moniuszkę, Japończyków i Francuzów.

Życzę wszystkim Państwu niezwykłych wrażeń podczas Festiwalu, życzę, aby czas spędzony w urokliwej Kudowie stał się swoistym oczyszczeniem duszy i ciała w obliczu trudnego czasu, który przypomina Człowiekowi o Jego miejscu we Wszechświecie. Dziękuję najserdeczniej Moniuszkowskiemu Towarzystwu Kulturalnemu i jego prezesowi Grzegorzowi Jungowi, dziękuję z serca wszystkim Mecenasom i Darczyńcom, Patronom honorowym i medialnym! Bez Waszego zaangażowania i wsparcia nie byłoby naszego Święta Stanisława Moniuszki!

Łączę serdeczne pozdrowienia

Stanisław Rybarczyk Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego

Tekst z książeczki programowej Festiwalu

 

KSIĄŻECZKA PROGRAMOWA

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.10.2025 09:59

Poszukujemy pracownika

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu ogłasza nabór na stanowisko: Pracownik Administracyjno-Techniczny. Oferta ważna do 31.10.2025. pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2025 04:30

Sztuka współpracy | Forum edukacji kulturalnej Wrocławia i Dolnego Śląska

17 października w Barbarze odbędzie się Wrocławsko-Dolnośląskie Forum Edukacji Kulturalnej.  Dokładnie rok po Kongresie Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska ponownie łączymy siły, by kontynuować ważną rozmowę o edukacji kulturalnej, sztuce i kulturze. pokaż więcej »

Dodano: 14.10.2025 09:43

WYSTAWY MARIUSZA ŁABIŃSKIEGO I IGORA WÓJCIKA WE LWOWIE

12 października w Muzeum Szkła we Lwowie otwarto wystawy indywidualne Mariusza Łabińskiego i Igora Wójcika, prezentujące dorobek tych znanych i cenionych polskich artystów, którzy związali swoją twórczość z trudnym i szlachetnym materiałem – szkłem artystycznym.  pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2025 00:00

Places for Deliberation. Barbara Kozłowska

Wystawa „Places for Deliberation” jest pierwszą prezentacją twórczości Barbary Kozłowskiej w Słowenii. Zawiera wybór jej najważniejszych prac z prywatnego archiwum, które nadal znajduje się we Wrocławiu. Wystawa jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej – Miasto Kobiet w Ljubljanie i będzie miała miejsce w Małej galerii Banku Słowenii w terminie 3–30 października. pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2025 05:00

XIII Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej „Jestem!”

XIII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14–19 października 2025 roku. W programie znalazły się wydarzenia z udziałem twórców i twórczyń z różnych dziedzin – muzyków, artystów wizualnych, aktorów, pisarzy, reżyserów i fotografów. pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2025 04:00

„Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ” | FERNABUCCO

Mistrzowski duet gambowy- czyli Fernabucco – wystąpi z koncertami w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” 17 października w Pałacu Jedlinka, 18 października w Starych Bogaczowicach oraz 19 października w Mieroszowie. pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2025 04:00

Spektakl​ muzyczny „To Nasze Tango”

Spektakl​ muzyczny "To Nasze Tango" —   historia  dawniej RP w piosenkach przedwojennego tanga i fokstrota. Zapraszamy na spotkanie z klasyką multikulturowej przedwojennej muzyki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami.​ pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2025 03:50

Cykl koncertów pt. „Dźwięki Baśni” – październik 2025

Zapraszamy na nowy cykl koncertów kameralnych na Dolnym Śląsku, podczas których zaprezentują się wokalistki, Aleksandra Florek (sopran), Aleksandra Malisz (sopran) i Magdalena Wachowska (mezzosopran), Anna Kopytko (mezzosopran), oraz pianista, Jerzy Owczarz. W programie koncertów m.in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Antonína Dvořáka. pokaż więcej »

Przejdź do treści