Wystawa:

19 listopada 2021 - 09 stycznia 2022
CSW Łaźnia w Gdańsku
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

wernisaż: 19 listopada 2021, godz. 18.00
Kuratorzy: Łukasz Kujawski, Agnieszka Kulazińska

Udostępnij:

Dodano:

19.11.2021 04:00

935 ruchów w nieskończonej linii Wacława Szpakowskiego

Wystawa powstała we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego i jest kontynuację realizowanych w ostatnich latach przez tę instytucję działań mających na celu ugruntowanie znaczenia twórczości Wacława Szpakowskiego w historii sztuki współczesnej oraz poszerzenia obrazu jego twórczości.

Pokazując mi jakikolwiek rysunek, zmuszał do patrzenia: „o, tu-patrz-jest początek-śledź teraz linię. Tak, nie przerywaj” – i gdy skołowana, zmęczona odwrotami, nieoczekiwanymi zwrotami, zagęszczeniami, znajdowałam ujście, triumfował: „widzisz, jakie to proste, a potrzeba 935 ruchów, by znaleźć sens1”.

Wystawa „935 ruchy w nieskończonej linii Wacława Szpakowskiego” jest zaproszeniem do wejścia w świat linii rytmicznych Wacława Szpakowskiego. Twórczość tego artysty sytuuje się na styku sztuk wizualnych, nauki i muzyki. Celem wystawy jest przede wszystkim odkrywanie idei artysty. Tytuł powstał w oparciu o wspomnienie córki Wacława Szpakowskiego, odczytane przez kuratorów wystawy jako zaproszenie do śledzenia linii, wykonania przez każdego odwiedzającego wystawę pewnej ilości ruchów oka. Ich liczba i możliwości rozwinięcia poza obszar rysunku zależy od każdego z nas, granica bowiem nie istnieje.

Oglądając rysunki artysty należy pamiętać, iż nie są one dziełem skończonym, a jedynie fragmentem pewnej idei, procesu tworzenia rytmów niekończącej się linii. Linia w twórczości Wacława Szpakowskiego przybrać mogła różne formy – bardziej statyczne lub dynamiczne, jej charakter wyznaczały bowiem rytmy odkryte w otaczającym świecie i zmultiplikowane w analitycznym umyśle artysty.

Odbiór prac Szpakowskiego jest intymny, rozgrywa się w czasie i w rytmie odnalezionym przez oko-umysł odbiorcy. Artysta pozostawił po sobie ponad 120 partytur, które skatalogował ołówkiem na papierze milimetrowym i zebrał w album „Pomysłów linijnych”. Kluczowym elementem jego poszukiwań artystycznych była radość znalezienia pojedynczego, powtarzalnego fraktalnie pomysłu na moduł zbudowany linią ciągłą. Wacław Szpakowski podarował nam możliwość pójścia śladem jego 120 pomysłów/idei, których cechą podstawową jest możliwość wielokrotnej multiplikacji, linii tworzących kompozycję NIESKOŃCZONĄ. Słowo „nieskończona” nie ma tak naprawdę odnośnika do rzeczywistości, bowiem na co dzień z nią nie obcujemy. Perpetuum mobile nadal jest jedynie marzeniem – a Linia rytmiczna Szpakowskiego daje nam kontakt z ową nieskończonością tu i teraz!

Ważnym elementem wystawy jest prezentacja artystów współczesnych, którzy w ramach swoistego eksperymentu, laboratorium zostali zaproszeni do interpretacji idei Wacława Szpakowskiego, podjęcia twórczego dialogu z jedną z linii.

1  A. Szpakowska-Kujawska, Jaki był, cyt. za: Wacław Szpakowski 1883-1973. Linie rytmiczne, OKiS, Wrocław 2015.

Kuratorzy: Łukasz Kujawski, Agnieszka Kulazińska

Wacław Szpakowski, Z serii S, rysunek tuszem na kalce, 1938-1950, 29×42 cm, fot. z archiwum rodziny artysty

 

 

Organizatorzy:
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 08.04.2024 02:00

XXXIII Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

4 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną", który od ponad 30 lat wzbogaca repertuar kulturalny regionu dolnośląskiego o mniej znaną lub rzadko wykonywaną muzykę wokalno-instrumentalną dawnych mistrzów. pokaż więcej »

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 15.04.2024 12:15

Spektakl „Limba” | Na Dolnym Śląsku

Sztukę Teatru Układ Formalny, która powstała w koprodukcji Teatru oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w najbliższym tygodniu będzie można zobaczyć w trzech dolnośląskich miejscowościach: Kłodzku, Kamiennej Górze i Kowarach. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 06:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

Kolejny koncert pt. „Wiosna, ach to TY” w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze odbędzie się 18 kwietnia w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 06:00

Spektakl „BOSKA”

Główną bohaterką "Boskiej" jest kobieta, której ciało nie mieści się w ramach wytyczonych społecznie i kulturowo norm. Wraz z Teatrem Kombinat zapraszamy na kwietniowe prezentacje spektaklu. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 05:00

Instant Christmas Band / I Love 69 Popgejů

19 kwietnia w Klubie Proza odbędzie się pierwsze w tym roku wydarzenie z serii dźwiękowo-performatywnej OKiS. Spotkanie z czeskim eksperymentem dźwiękowo-wizualnym w wykonaniu Petra Válka i jego projektu Instant Christmas Band oraz niepokornych I Love 69 Popgejů. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 05:00

ZAAKCEPTUJMY TO, CO NAM SIĘ NIE PODOBA | Ros Khavro

Zapraszamy do Galerii FOTO-GEN na wystawę fotografii i rzeźby Rosa Khavro. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 04:40

KONCERT JANUSZA CEDRO W DŁUGOŁĘCE. NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI ŚWIATA

20 kwietnia wokalista Janusz Cedro wykona interpretacje najbardziej znanych polskich przebojów z lat 60. i 70. w Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)