Udostępnij:

Dodano:

06.05.2019 15:10

POSTAĆ DNIA w finale 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Komisja Artystyczna po obejrzeniu 130 realizacji polskiego dramatu współczesnego wybrała dwanaście przedstawień, które w finale powalczą o nagrodę główną i nagrody indywidualne oraz ponad pięćdziesiąt, które otrzymają prawdo do refundacji kosztów produkcji.

Jacek Sieradzki, Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Sandra Szwarc, którzy współtworzyli Komisję Artystyczną, do finału 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowali następujące przedstawienia:1. „Dziki” autorstwa Klaudii Hartung-Wójciak i zespołu wykonawców w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

2. „Król” Szczepana Twardocha w adaptacji Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

3. „Kwiat paproci” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

4. „Lwów nie oddamy” Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

5. „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” Michała Siegoczyńskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach

6. „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Poznaniu

7. „Pod adresem marzeń” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

8. „Postać dnia/siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim” pilgrima/majewskiego w reżyserii Seba Majewskiego z Teatru Polskiego w Podziemiu, wyprodukowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

9. „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” Marcina Wichy w adaptacji Łukasza Wojtyski w reżyserii Magdy Szpecht z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

10. „Staś i Zła Noga” Katarzyny Błaszczyńskiej na podstawie komiksu autorstwa Tomasza „Spell” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

11. „Thriller” Soni Roszczuk, Pawła Sakowicza i Anny Smolar w reżyserii Pawła Sakowicza i Anny Smolar z Nowego Teatru w Warszawie

12. „Wyzwolenia” Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Kolejny, finałowy etap to wybór „najlepszych z najlepszych”, którego dokona jury w składzie: Krzysztof Babicki, Jacek Kopciński, Michał Kotański, Paweł Płoski, Anna Wakulik. Na obejrzenie spektakli wytypowanych przez Komisję Artystyczną mają oni czas od 10 maja do 20 czerwca. Zwycięzców poznamy 29 czerwca podczas uroczystego finału, wyniki zostaną także opublikowane na stronach Instytutu, Konkursu oraz na wortalu e-teatr.pl.

Poza finałową dwunastką Komisja Artystyczna 25. edycji Konkursu wybrała 53 spektakle, które będą mogły ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji (ich lista dostępna jest w linku poniżej). Na kosztorysy powykonawcze czekamy do 30 maja – na ich podstawie Komisja Finansowa podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu refundacji.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Informacja pochodzi ze strony e-teatr.pl

 

 


Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.11.2025 11:00

Fotorelacja z performans Anity Wach „68 Toasts to a Flawed Heart” w ramach wystawy „Places for Deliberation”

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z performansu Anity Wach „68 Toasts to a Flawed Heart”, który odbył się 30 października w ramach programu performatywnego wystawy „Places for Deliberation” Barbary Kozłowskiej w Lublanie (Słowenia). pokaż więcej »

Dodano: 04.11.2025 14:52

MIESIĘCZNIK „ODRA” 11/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: MOCZAR WIECZNIE ŻYWY Z Pawłem Machcewiczem rozmawia Piotr Gajdziński, Marek Orzechowski: KLĄTWA DOBRYCH UCZYNKÓW, Wojciech Łuczak: CZEKAJĄC NA EFEKT KATHARSIS, Krzysztof Mączkowski: CZY (I JAK) KOWALSKI MOŻE OCALIĆ PLANETĘ? pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 11:00

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury – w zakresie konserwacji zabytków na rok 2025

5 listopada Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jarosław Rabczenko wręczyli nagrody pięciu opiekunów dolnośląskich zabytków. Uroczystości towarzyszyło seminarium pt. Historia, która napędza przyszłość - zabytki w rozwoju gospodarczym gmin i powiatów. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:15

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Zapraszamy na trzecią odsłonę tegorocznego e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass”, która odbędzie się 6-7 i 10-12 listopada w w Hucie Szkła Martin Stefanek w Desnej. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne pokazy artystów: Mariusza Łabińskiego i Igora Wójcika. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:10

80-lecie Harcerstwa na Dolnym Śląsku

Obchody Roku Harcerstwa Dolnośląskiego będą okazją do przypomnienia 80-letniego dorobku harcerstwa poprzez prezentację wybitnych postaci z i aktualnej działalności organizacji na terenie województwa. Zapraszamy 4 listopada do Wrocławia na Kongres 80 lecia Harcerstwa na Dolnym Śląsku oraz 7 listopada do Głogowa na Galę 80-lecia Hufca ZHP Głogów im. Dzieci Głogowskich. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:10

Jesienne pokazy spektaklu „Lobster” we Wrocławiu

7 i 8 listopada w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego odbędą się pokazy spektaklu „Lobster", który powstał w ramach współpracy pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej i opowiada historię kobiety dotkniętej chorobą terminalną. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:00

Dzień Pamięci i Pojednania

Zapraszamy na Dzień Pamięci i Pojednania! W sobotę, 8 listopada, we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone historii dialogu i solidarności – Dzień Pamięci i Pojednania! pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:00

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK TRWA CAŁY ROK. KONCERT W STYLU CUNTRY

8 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach odbędzie się koncert Mai Boguckiej i Wojciecha Dudkowskiego. Serdecznie Zapraszamy pokaż więcej »

Przejdź do treści