Data:

10-11 października 2020

Miejsce:

Stacja turystyczna ORLE,
Szklarska Poręba

Udostępnij:

Dodano:

10.10.2020 04:00

N-Glass vol.2. Now is time to New Glass

UWAGA! NASTĄPIŁA ZMIANA TERMINU WYDARZENIA Z 25-26.09.2020 NA 10-11.10.2020

 

N-GLASS vol.2. Now is time to New Glass to druga edycja izerskiego pleneru transgranicznego artystów szkła w dawnej osadzie hutniczej Carlsthal. Wydarzenie jest inicjatywą nowego pokolenia artystów szkła, pragnących kultywować tradycje regionalne pogranicza polsko-czeskiego w ramach otwartych pokazów technik szklarskich w osadzie Orle w Górach Izerskich.

Tematem przewodnim pleneru są legendy, baśnie i podania związane z Górami Izerskimi. Góry Izerskie od wieków budziły respekt. Groźne podczas surowej pogody, tajemnicze gęste lasy, pędzące szaleńczo potoki i kuszące tu i ówdzie skarby, pobudzały wyobraźnię śmiałków co się w Góry Izerskie zapuścili i narazili się na spotkanie z Duchem Gór. Magia Gór Izerskich od stuleci wiąże się z wytwarzaniem materiału imitującego skamieniały lód. Huty szkła powstawały w małych osadach, dając pracę okolicznym mieszkańcom. Alchemicy niczym czarodzieje znali receptury mieszania kwarcu i tlenków metali, zmieniając je w płynną masę, do tworzenia szklanych wyrobów, które cenione były wśród szlachty i bogatych mieszczan.

N-GLASS jest wydarzeniem towarzyszącym projektowi e-Glass Festival.

 

Artyści:
Katarzyna Gemborys Joanna Muzyka Paulina Kaleta Natalia Komorowska, Natalia Dzidowska

Gość specjalny: Małgorzata Dajewska

 

Kuratorzy projektu: Natalia Dzidowska i Natalia Komorowska

Organizatorami wydarzenia są:
● Związek Artystów Szkła
● Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizatorzy:
● Stacja Turystyczna Orle
● Koło Naukowe Studentów Katedry Szkła „Poziom 2” Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
● Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Partnerzy:
● Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
● Towarzystwo Izerskie

Partnerzy medialni:
● Szkło i Ceramika
● Góry Izerskie
● Szklarska Poręba

Projekt dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków współorganizatorów:
● S​tacji Turystycznej ORLE
● Samorządu Studenckiego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.11.2025 11:00

Fotorelacja z performans Anity Wach „68 Toasts to a Flawed Heart” w ramach wystawy „Places for Deliberation”

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z performansu Anity Wach „68 Toasts to a Flawed Heart”, który odbył się 30 października w ramach programu performatywnego wystawy „Places for Deliberation” Barbary Kozłowskiej w Lublanie (Słowenia). pokaż więcej »

Dodano: 04.11.2025 14:52

MIESIĘCZNIK „ODRA” 11/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: MOCZAR WIECZNIE ŻYWY Z Pawłem Machcewiczem rozmawia Piotr Gajdziński, Marek Orzechowski: KLĄTWA DOBRYCH UCZYNKÓW, Wojciech Łuczak: CZEKAJĄC NA EFEKT KATHARSIS, Krzysztof Mączkowski: CZY (I JAK) KOWALSKI MOŻE OCALIĆ PLANETĘ? pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 11:00

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury – w zakresie konserwacji zabytków na rok 2025

5 listopada Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jarosław Rabczenko wręczyli nagrody pięciu opiekunów dolnośląskich zabytków. Uroczystości towarzyszyło seminarium pt. Historia, która napędza przyszłość - zabytki w rozwoju gospodarczym gmin i powiatów. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:15

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Zapraszamy na trzecią odsłonę tegorocznego e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass”, która odbędzie się 6-7 i 10-12 listopada w w Hucie Szkła Martin Stefanek w Desnej. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne pokazy artystów: Mariusza Łabińskiego i Igora Wójcika. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:10

80-lecie Harcerstwa na Dolnym Śląsku

Obchody Roku Harcerstwa Dolnośląskiego będą okazją do przypomnienia 80-letniego dorobku harcerstwa poprzez prezentację wybitnych postaci z i aktualnej działalności organizacji na terenie województwa. Zapraszamy 4 listopada do Wrocławia na Kongres 80 lecia Harcerstwa na Dolnym Śląsku oraz 7 listopada do Głogowa na Galę 80-lecia Hufca ZHP Głogów im. Dzieci Głogowskich. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:10

Jesienne pokazy spektaklu „Lobster” we Wrocławiu

7 i 8 listopada w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego odbędą się pokazy spektaklu „Lobster", który powstał w ramach współpracy pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej i opowiada historię kobiety dotkniętej chorobą terminalną. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:00

Dzień Pamięci i Pojednania

Zapraszamy na Dzień Pamięci i Pojednania! W sobotę, 8 listopada, we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone historii dialogu i solidarności – Dzień Pamięci i Pojednania! pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:00

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK TRWA CAŁY ROK. KONCERT W STYLU CUNTRY

8 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach odbędzie się koncert Mai Boguckiej i Wojciecha Dudkowskiego. Serdecznie Zapraszamy pokaż więcej »

Przejdź do treści