Data:

od grudnia 2020 do odwołania

Miejsce:

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, wystawa odbędzie się także online

Udostępnij:

Dodano:

10.12.2020 10:58

12. PARK SZTUKI. WYSTAWA POPLENEROWA

Przez najbliższe dwa miesiące mamy zaszczyt zaprezentować Państwu wystawę poplenerową: 12. PARK SZTUKI „Park sztuki – Zamek Kliczków” prezentowaną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki.

 

TERMIN: od grudnia 2020 do odwołania
wystawa również ONLINE!

 

KURATORKA: Krystyna Szczepaniak

UCZESTNICY:
Marek Danielewicz
Grażyna Jaskierska-Albrzykowska
Anna Klimczak-Dobrzaniecka
Anna Kowalska-Szewczyk
Bogna Kozera-Radomska
Michał Marek
Renata Micherda-Jarodzka
Wojciech Roskosz
Krystyna Szczepaniak
Natalia Szynal
Igor Wójcik

 

ORGANIZATORZY:
Zamek Kliczków, Fundacja Pro Culturae Bono
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki

 

 

Jest rok 2009. Artyści wrocławscy, a szerzej dolnośląscy, mają już owiane tradycją trzy duże plenery artystyczne. Najstarszy z nich to Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu, oparty o tamtejszą starą tradycję i miejscowe zakłady ceramiczne. Działa od 1968 roku z inspiracji artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków i współorganizowany jest przez bolesławieckie instytucje kultury. W Wałbrzychu zaś, przy współpracy z miejscowymi fabrykami ceramicznymi, rozwinęła swą twórczą działalność wrocławska grupa ceramików „Nie Tylko My”. W 1976 roku organizują pierwszy plener ceramiczny „Porcelana inaczej”. W Kowarach, w ówczesnej Fabryce dywanów, artystki z wrocławskiej grupy tkackiej zawiązują w 1974 roku, trwający do dziś, plener tkacki „Sztuka włókna”. W 2009 roku była to już duża tradycja. Brakowało nam pleneru dla największej przecież grupy twórców – pleneru malarskiego.

W tamtych czasach patrzyliśmy na pięknie odbudowany Zamek Kliczków nad Kwisą, licząc po cichu, że nie zapomną także o obecnej w zamku, przecież z dawien dawna, sztuce. A  o jej tam obecności świadczyła nie tylko sama architektura, unikatowa sala teatralna, ale i mnogość szczegółów w wystroju wnętrz. Właścicieli nie trzeba było długo przekonywać, zwłaszcza że Pani Magdalena Piasecka-Ludwin, historyk sztuki, była osobą światłą i naturalnie życzliwą dla sztuk plastycznych. Wraz z mężem Panem Jerzym Ludwinem, jako właściciele zamku, przyjęli nas pod swoje skrzydła, oddając to piękne i inspirujące miejsce do pracy twórczej naszym dolnośląskim artystom. Nie tylko sam Zamek Kliczków, ale i park, Folwark Książęcy oraz dalsza okolica, to piękny kawałek Dolnego Śląska. Korzystamy z tego! I tak powstał w 2009 roku plener malarski „Park sztuki – Zamek Kliczków”. Organizację wziął na siebie Zarząd Okręgu ZPAP we Wrocławiu. Uzgodniono z właścicielami Zamku zasady pleneru, powstał regulamin i rozpoczęliśmy działalność!

Związek odpowiadał za poziom artystyczny, dobór artystów-uczestników, z których każdy miał zostawić jedną pracę dla Zamku, zaś Zamek gwarantował zakwaterowanie, wyżywienie i miejsce do pracy. Plener kończył się wystawą prac w zamkowych przestrzeniach. Przy kolejnych plenerach wystawy odbyły się również we wrocławskich galeriach. Komisarzem pierwszych dwóch plenerów został artysta malarz Witold Liszkowski, po nim szefostwo plenerów objęła malarka Krystyna Szczepaniak. Prowadziła dziesięć kolejnych edycji i komisarzuje z dobrym skutkiem do dziś. Jej staraniem wydawany jest też każdorazowo starannie opracowany katalog poplenerowy.

 

 

Plener „Park sztuki – Zamek Kliczków” w 2020 roku był jednak szczególny. Pandemiczny covid-19 pomieszał szyki. Związek Polskich Artystów Plastyków, być może ze względów finansowych lub jakichś innych niemożliwości, wycofał się z organizacji Pleneru. Interesy dotychczasowych sponsorów także uległy uszczupleniu. Wiemy, że w czasie tak marnym jak obecnie, sztuka, a szerzej kultura nie wydaje się najpilniejszą potrzebą i pierwsza spada ze stołu. Ale wiemy także jak wielka to strata. Przerwany ciąg, zniszczona tradycja są trudne do naprawienia. Zatem dlatego, mając na względzie dalsze trwanie – postanowiliśmy na przekór złym znakom i ponurym wróżbom nie przerywać tradycji plenerów. Nie mając dobrej karty w ręku, rozpoczęliśmy jednak starania. Na szczęście właściciel Zamku Kliczków, Pan Jerzy Ludwin, dał się przekonać, a to było najważniejsze. Także poszukiwania głównego organizatora przyniosły dobry skutek. Znalazł się! To Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. A potem jeszcze Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, życzliwy, choć skrępowany realnością swoich planów dyrektor Pan Kornel Filipowicz oraz tajemniczy darczyńca pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia! Plener uzyskał także patronat Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego.

Dzięki tym staraniom i życzliwemu zrozumieniu przez paru ludzi 12. plener malarski „Park sztuki – Zamek Kliczków” nad Kwisą mógł się odbyć! Plener ze zrozumiałych względów ma nowy regulamin. Organizatorem głównym jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a także Fundacja Pro Culturae Bono i Zamek Kliczków. Plener w Kliczkowie to plener powiatu bolesławieckiego. Zależy nam na tym, by także Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki był w następnej jego edycji. W regulaminie został zapis, by pierwszeństwo w uczestnictwie mieli członkowie ZPAP mieszkający na terenie województwa dolnośląskiego. Związek Polskich Artystów Plastyków może zatem powrócić jako współorganizator Pleneru – spotkaniom artystów doda tym tylko prestiżu.

 

Liczymy na lepsze czasy!

 

 

Tekst: Piotr Wieczorek
Projekt plakatu – Krystyna Szczepaniak
Zdjęcia – Krystyna Szczepaniak

 

 

Projekt jest dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.01.2025 11:47

Koncert Świąteczny Haliny Mlynkovej

Zapraszamy na magiczny koncert świąteczny Haliny Mlynkovej. Przenieście się z nami w niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia i dajcie się oczarować najpiękniejszym kolędom oraz świątecznym melodiom w wykonaniu jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek. pokaż więcej »

Dodano: 23.12.2024 14:29

Fotorelacja ze spektaklu „Lista Uchybień”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu „Lista Uchybień”, który odbyły się 18 grudnia 2024 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 23.12.2024 11:26

Fotorelacja z wydarzenia z zakresu performance „Brittleness”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia z zakresu performance, którego hasłem przewodnim jest słowo „Brittleness”, które odbyło się 10 grudnia 2024 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. J. Grotowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 16.12.2024 08:56

Wystawa: Glass without Borders

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze trwa wystawa dzieł szkła artystycznego powstałych w ramach tegorocznej edycji projektu "Glass without Borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu". pokaż więcej »

Dodano: 13.12.2024 06:00

WARSTWY Sinta Werner

Narracja wystawy „Warstwy“ niemieckiej artystki Sinty Werner zbudowana została wokół wrocławskiego modernizmu jako kulturowej spuścizny Wrocławia i istotny element tożsamości tego miasta. Zachęcamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii FOTO-GEN. pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2024 00:00

Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia

Wystawa będzie pokazem retrospektywnym obrazów, wybranych ze wszystkich cykli artystki namalowanych pomiędzy 2002 i 2022 rokiem. Towarzyszy jej w pełni ilustrowany, dwujęzyczny katalog, wydany przez OKiS pod redakcją Doroty Monkiewicz z tekstami Leszka Koczanowicza, Luizy Nader, Piotra Lisowskiego i Doroty Monkiewicz. pokaż więcej »

Dodano: 26.11.2024 00:00

4th Jeju Biennale 2024 w Korei Południowej

26 listopada rozpoczęło się 4th Jeju Biennale 2024 w Korei Południowej. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszeni zostali Anna Pilawska-Sita oraz Michał Sita, którzy odbyli podróż badawczą w głąb południowo-koreańskiej wyspy śladami bunkrów, jakie pozostawiła cesarska armia japońska podczas kontrolowania Jeju w latach 1910-1945. Mieliśmy ogromną przyjemność wspierać ten projekt i uczestniczyć w wystawie Biennale w Jeju Museum of Art. pokaż więcej »

Dodano: 25.10.2024 13:00

Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro

W Muzeum Architektury we Wrocławiu trwa wystawa „Na końcu tej drogi być może znajdę lustro", która prezentuje najważniejsze prace ze wszystkich okresów twórczości wrocławskiej artystki Marii Michałowskiej - obrazy, rysunki, fotografie oraz liczne autoportrety. pokaż więcej »

Skip to content