Data i godzina

7 lipca – 19 sierpnia 2017

Miejsce

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28

Galeria czynna

od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00
w soboty w godzinach 12:00-16:00

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

07.07.2017 11:00

Elewator sztuki

Od 7 lipca w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu będzie można zobaczyć prace artystów związanych z Kotliną Jeleniogórską. W prezentacji „Elewator sztuki” bierze udział 14 twórców. Wystawa potrwa do 19 sierpnia.

„Podobno w tym właśnie rejonie jest najcieńsza na europejskiej płycie kontynentalnej skorupa ziemska. Różnorodność minerałów, źródła geotermalne i mineralne… W wiekach średnich z dalekich północnych krajów nadciągnęli tu Walonowie – poszukiwacze skarbów i badacze tajemnic. Z odległego Murano przybyli pierwsi wędrowni szklarze wędrujący za drewnem, kwarcowym piaskiem i czystą wodą. Osiedlało się tu poszukujące przygód rycerstwo, a przegonieni z ojczyzny husyci znajdowali tu swoje refugia. Góry zaczęły obrastać tkanką legend. Duch Gór ukazywał swoją różnorodną osobowość, Rűbenzahl, Krkonoš, Liczyrzepa. Byt ten chronił górskich sekretów, które przyciągały tu artystów od czasów Oświecenia”[1]. Ta tradycja trwała aż do lat 40. XX wieku, kiedy po wojnie góry znów zaczęły dziczeć. Z czasem w Karkonoszach pojawili się artyści szukający odosobnienia, outsiderzy mało zainteresowani miejskimi atrakcjami. Nowe środowisko wypracowało swój specyficzny język ale także jakby naturalną potrzebę tworzenia.

Przygotowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu wystawa „Elewator sztuki” jest dowodem istnienia specyficznego krajobrazu kulturowego Karkonoszy. Jej celem jest prezentacja różnorodności, ale też spoistości tego wielokulturowego kręgu artystycznego, formowanego przez postaci, które na przestrzeni ostatnich dekad, w różnych okresach swojego życia związane były z Kotliną Jeleniogórska. Miejscem zmagającym się z przypisanym do niego pojęciem południowozachodniej prowincji Polski, w którym silne są wciąż ślady odmiennych kultur, oddziałujących do dziś na żyjących tu twórców.

Na wystawę składają się prace czternastu artystów, reprezentujących postawy specyficzne dla kilku pokoleń. Od fascynacji abstrakcją geometryczną, przez surrealizm oraz działalność osadzoną w realizmie, po najświeższe zainteresowanie nowymi mediami i ich nieograniczoną możliwością twórczą. Wśród wybranych do prezentacji prac zobaczyć można przykłady rzeźby monumentalnej, malarstwa, rysunku, fotografii. Odnajdziemy tu zarówno artystów uznanych, jak i bardzo młodych, tuż przed obroną dyplomu w Akademii. Klamrą spinającą tę różnorodność może być z jednej strony odkrywanie i przetwarzanie przedwojennej historii tych ziem, z drugiej zainteresowanie autorefleksją niezależnie od miejsca, historii i czasu.

Jednym z konstruktów przewodnich wystawy zaproponowanych przez kuratora jest odwołanie do idei ojkofilii tłumaczonej jako miłość domu i siedliska, czy też szerzej regionu, kraju, cywilizacji, która zakłada relację z otoczeniem i wspólnotę bliską pojęciu przyjaźni. Od początków XX w., mimo burzliwych wydarzeń historycznych, zmieniających się mód, kierunków artystycznych i ideologii, przez kolejne dziesięciolecia Kotlina Jeleniogórska była miejscem, w którym osiadli w niej artyści tworzyli kolonie artystyczne, determinując swoją działalność przywiązaniem do miejsca. Ten rodzaj wspólnoty i współpracy artystów o różnych zapatrywaniach estetycznych i artystycznych, wbrew pozorom, nie jest dziś wcale taki częsty. Więcej nawet, jak w matrioszkach, wewnątrz tej środowiskowej prezentacji odsłania się następna z artystycznych rodzin (nie jedynych w Kotlinie), a wewnątrz tychże indywidualne postawy każdego z jej członków.

Wystawa Elewator sztuki jest pochwałą różnorodności i wielopostaciowości artystycznych poszukiwań i wyborów, które jak w soczewce skupia w sobie twórcze środowisko Karkonoszy.

 

kurator: Mirosław Jasiński

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 30.04.2024 10:47

2 maja OKiS nieczynny!

Uprzejmie informujemy, że 2 maja siedziba OKiS we Wrocławiu przy Rynek-Ratusz 24 będzie nieczynna.  Nową wystawę w Galerii FOTO-GEN można oglądać podczas majówki w dniach 4-5 maja. pokaż więcej »

Dodano: 29.04.2024 04:00

XXXIII Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

4 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną", który od ponad 30 lat wzbogaca repertuar kulturalny regionu dolnośląskiego o mniej znaną lub rzadko wykonywaną muzykę wokalno-instrumentalną dawnych mistrzów. pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 29.04.2024 05:00

Koncert zespołu „The Cuban Latin Jazz” w DCS Polana Jakuszycka

Podczas Biegowej Majówki 3 maja w DCS Polana Jakuszycka, zapraszamy na koncert zespołu „The Cuban Latin Jazz”, podczas którego spotkamy się m.in.: z Wandą Panfil, Adrianem Kosterą oraz Robertem Maćkowiakiem. pokaż więcej »

Dodano: 29.04.2024 04:00

DUB PISTOLS, PAPRIKA KORPS,  BOGATYNIA

Wybuchowe połączenie dwóch oryginalnych zespołów Dub Pistols (UK) i Paprika Korps (PL)! Zapraszamy na koncert łączący różne gatunki muzyczne oraz wspólną zabawę do Bogatyni. pokaż więcej »

Dodano: 29.04.2024 03:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

Kolejny koncert "Mali-wielcy artyści" w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze odbędzie się 16 maja w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Dodano: 29.04.2024 02:00

Scena ukraińska 2023/2024

Bezpłatne warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 12–19 lat, których celem jest pogłębienie kreatywności, motywacji i jakości pracy w grupie. pokaż więcej »

Dodano: 29.04.2024 01:00

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Jak co roku, oferujemy bogaty program koncertów znakomitych artystów muzyki klasycznej zarówno z Polski, jak i z zagranicy! pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)