Data i miejsce:

21-23 czerwca 2024
Kazimierz Dolny

Udostępnij:

Dodano:

21.06.2024 05:25

Wyjazd reprezentacji Dolnego Śląska na 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W najbliższy weekend  (21-23 czerwca 2024) odbędzie się 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolny.

Festiwal ten to jedna z naczelnych imprez folklorystycznych w kraju. Tradycja ludowa stanowi cenną i istotną część polskiego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o naszej tożsamości w zjednoczonej Europie. Udział artystów z Dolnego Śląska w tej imprezie jest bardzo istotny ze względu na to, że dzięki przeglądowi tradycja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego Dolnego Śląska podlega ochronie i dokumentacji, a dodatkowo także popularyzacji w szerokich kręgach społecznych – głównie dzięki patronatowi Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Wszelkie te działania są bardzo istotne dla dziedzictwa kulturowego szczególnie rejonów tak specyficznych etnologicznie jak Dolny Śląsk.

W tym roku Dolny Śląsk reprezentowany będzie przez Zespół Śpiewaczy „Lasowianie” z Pieńska, Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa oraz śpiewaczka Zofię Tarasiewicz z Bolesławca.

 

Zespół śpiewaczy LASOWIANIE z Pieńska składa się z potomkiń powojennych polskich ekspatriantów z Polesia, Wileńszczyzny i Lwowskiego. Został założony w 1976 roku.  W repertuarze posiada liczne kolędy, ballady, pieśni miłosne, zalotne i weselne przejęte od członków rodzin. Regularnie uczestniczy w regionalnych konkursach tradycji poświęconych zwyczajom dorocznym. W 2002 roku Zespół został laureatem II nagrody festiwalu kazimierskiego.

Założony w 1984 roku Góralski Teatr Pieśni DUNAWIEC ze Zbylutowa składa się z potomków polskich reemigrantów z Bukowiny – Górali Czadeckich, którzy przybyli na Dolny Śląsk w 1946 roku. Ich przodkowie wyemigrowali na Bukowinę ok. połowy XIX w. z terenu Śląska Cieszyńskiego. Zespół jest laureatem Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym  (Baszta w 1991 r., II nagroda w 2013 r.) , Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie oraz najstarszego konkursu tradycji w Europie: Teesside International Eisteddfod w Wielkiej Brytanii (1997). W 2019 roku został zaproszony do udziału w cyklu koncertów Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w Narodowym Forum Muzyki. Corocznie uczestniczy w festiwalach kultury narodów dawnej Bukowiny w Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Był specjalnym gościem Ambasady RP w Budapeszcie z okazji Święta Niepodległości w 2005 roku. Grupa posiada w repertuarze bogaty zestaw pieśni związanych z cyklem świąt dorocznych oraz rodzinnych, a także ballad i kolęd.

ZOFIA TARASIEWICZ to śpiewaczka wywodząca się z grupy Górali Czadeckich. Śpiewu uczyła się w gronie rodzinnym od rodziców i wujków. Uczestniczyła w festiwalach kazimierskich dwukrotnie zdobywając główną nagrodę – Basztę (1996, 2001) oraz I nagrodę (2019). W 2019 roku została zaproszona przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu do cyklu koncertowego Pieśni z lasów i pól w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga. W repertuarze posiada bogaty zestaw dawnych pieśni weselnych, miłosnych, żartobliwych, wojackich, rekruckich, a także kolęd i ballad.

fot. własność artysty

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu od ponad dekady bierze udział w typowaniu artystów na Kazimierski Festiwal i sprawuje nadzór koordynacyjny nad wyjazdem.  Zgodnie z zaleceniami ratyfikowanej w 2011 roku przez Rząd RP Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, twórczość artystów jest dokumentowana i promowana przez OKiS jako cenne zjawisko narodowej kultury.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 28.10.2024 08:45

Wyniki głosowania do Rad Kultury

Znamy wyniki głosowania do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury, które w ramach trzyletniej kadencji będą doradzać Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydentowi Miasta Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 04:00

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024 – Bolesławiec

23-31 października zapraszamy do Bolesławca na wyjątkowe wydarzenia artystyczne w ramach jesiennej edycji Festiwalu Hałda Jazz. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:10

Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro

Monograficzna wystawa Marii Michałowskiej, zaplanowana na październik br., jest próbą spojrzenia na twórczość tej artystki jako na proces, którego istotnym elementem jest budowanie własnej podmiotowości i badanie relacji ze światem. pokaż więcej »

Dodano: 19.10.2024 05:30

Warsztaty „Dolnośląska Artystyczna Myśli Wymiana”

W październiku zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów artystycznych pod hasłem „Dolnośląska Artystyczna Myśli Wymiana”. Podczas 15 spotkań uczestnicy wykonywać będą jesienne artystyczne formy, takie jak wianki czy stroiki. Warsztaty skierowane są do osób dorosłych i dzieci. pokaż więcej »

Dodano: 19.10.2024 05:00

Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Diamentowego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 22 listopada 2024 roku. pokaż więcej »

Dodano: 19.10.2024 04:00

„Karma Kamana. Oddech” rozmowa z Krzysztofem „Kamanem” Kłosowiczem

Książka Karma Kamana. Oddech poświęcona jest działaniom artystycznym Krzysztofa „Kamana” Kłosowicza, założyciela legendarnych grup Miki Mousoleum i The Big-Bit. Po czterdziestu latach aktywności artystycznej Kaman jawi się jako człowiek współodczuwający problemy niedoli ludzkiej, który podąża konsekwentnie wybraną drogą. pokaż więcej »

Dodano: 19.10.2024 03:30

„Jesień” – prapremiera

Najnowsza premiera Teatru Polskiego w Podziemiu to sceniczna adaptacja powieści Ali Smith Jesień w reżyserii Katarzyny Minkowskiej – jednej z najzdolniejszych artystek najmłodszego pokolenia. pokaż więcej »

Dodano: 19.10.2024 03:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

16 listopada w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się spektakl niezależnego teatru GAS "Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna". pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)