Data:

15 grudnia 2023-14 stycznia 2024
Wernisaż: 15 grudnia 2023 godz. 17.00

Miejsce:

Galeria Patio, Stary Ratusz,
Rynek 50, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

15.12.2023 07:00

Akaki Dzneladze „Malarstwo Kako Dzneladze”

W Galerii Patio Muzeum Miejskiego Wrocławia od 15 grudnia prezentowana będzie wystawa znanego i cenionego w Gruzji adżarskiego artysty, Akaki „Kako” Dzneladze, na którą składa się 21 prac (malarstwo, rysunki i grafika).

Od 2017 r. dzięki coraz liczniejszym wspólnym inicjatywom artystycznym  i organizowanemu przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki Polsko–Gruzińskiemu Festiwalowi Kultury mamy możliwość i przywilej poznawania różnych aspektów działań twórczych artystów z Gruzji.  W trakcie realizacji Festiwalu  podjęto w obydwu regionach szereg interdyscyplinarnych  projektów, takich jak np.: wspólne przedstawienia teatralne, realizacje filmów poświęconych poszczególnym aspektom prezentowanych wydarzeń,  występy baletowe i muzyczne, w tym Adżarskiego Narodowego Chóru Batumi, czy wspólne plenery i wystawy z zakresu sztuk wizualnych. Niewątpliwie dużą rangę i wartość artystyczną miała przygotowana w 2022 r. przez Akaki „Kako”  Dzneladze, wiceministra Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii  zbiorowa prezentacja gruzińskiego malarstwa współczesnego „W lutrach Zachodu”.

Dla dolnośląskiej publiczności znaczącą atrakcją kulturalną powinna się okazać indywidualna ekspozycja prac tego artysty. „Kako” Dzneladze, poza tym, że jest ministrem i na co dzień organizuje życie kulturalne Adżarii, jest przede wszystkim cieszącym się w swoim środowisku niekwestionowanym autorytetem artystycznym, którego, notabene, twórczość wymyka się prostej klasyfikacji.

Kako Dzneladze, pomimo że jest przedstawicielem pokolenia artystów (ur. 1958) aktywnego już w wolnej Gruzji, to również (jak wcześniejsze pokolenie artystów tego kraju) swoją artystyczną edukację rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych im. I. Repina w Petersburgu. Zgodnie ze specyfiką kształcenia artystów na tej uczelni pozostał on pod dużym wpływem tradycji malarstwa figuratywnego, z poszanowaniem konwencjonalnego warsztatu. Tematy bliskie artyście są klasyczne – to tradycyjnie występujące w sztuce przedstawienia: portret, autoportret, akty, martwe natury i pejzaże. Szczególnie realizacje portretowe i kompozycje kwiatowe dominują na większości prezentowanych na wrocławskiej wystawie prac. Artysta nawiązuje  do tradycji malarskich z przełomu XIX – XX wieku; dostrzec można wyraźne wpływy sztuki modernistycznego okresu, swego rodzaju nawiązanie do ówczesnej kolorystyki oraz kompozycji. Świadczy to o pewnym głębokim sentymencie do tradycyjnego malarstwa, a szczególnie do stylistyki impresjonisjonistycznej, secesyjnej czy art-deco. Te rozmaite proweniencje w żadnym wypadku nie mogą być odbierane jako zarzut, przeciwnie, wydają się świadczyć o uczciwości w podążaniu własną, kontrkulturową wobec socrealizmu i pochodnych mu nurtów, drogą twórczą.

Niewątpliwie  to pełne nastroju malarstwo gruzińskiego artysty oddaje  jego doświadczenia życiowe  jako mieszkańca kraju o skomplikowanej  historii, co skłania go też do eksponowania w swych pracach motywów baśniowych, poetyckich, „uciekających” w stronę symboliczności. Czy pejzaże, wiązanki kwiatów – przedstawiane jako realistyczne – są tylko odbiciem dostrzeganej rzeczywistości  czy są również przywoływaniem innych ukrytych przez artystę treści i emocji? – to pytanie wydaje się być uzasadnione przy wnikliwym odbiorze twórczości Akaki „Kako” Dzneladze.

Kuratorzy: Anna Kania Saj, Manfred Bator
Dyrektor artystyczny PGFK: Igor Wójcik

 

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Muzeum Miejskie Wrocławia
Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski
Konsul Honorowy Gruzji w Polsce – Wojciech Wróbel

Partnerzy:
Fundacja Kaukaska

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.10.2024 12:50

GŁOSOWANIE DO RAD KULTURY

Zachęcamy do głosowania na kandydatów i kandydatki do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury. Głosowanie online na 1 wybraną osobę do każdej z Rad trwa do 26 października. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 04:00

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024 – Bolesławiec

23-31 października zapraszamy do Bolesławca na wyjątkowe wydarzenia artystyczne w ramach jesiennej edycji Festiwalu Hałda Jazz. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 03:00

Październikowe pokazy „Limby” | Teatru Układ Formalny

„Limba” w reż. Piotra Ratajczaka to spektakl o współczesnych problemach w komunikacji międzyludzkiej, hejcie, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 03:00

„Pejzaże” koncert Teatru ZAR

Koncert Teatru ZAR oraz Studia VoiceLAB z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak, Natalii Polovynki (Ukraina) oraz Lekso Gremelashvilego (Gruzja) odbędzie się 24 października w greckokatolickiej Katedrze św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:10

Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro

Monograficzna wystawa Marii Michałowskiej, zaplanowana na październik br., jest próbą spojrzenia na twórczość tej artystki jako na proces, którego istotnym elementem jest budowanie własnej podmiotowości i badanie relacji ze światem. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:00

„Lobster” – prapremiera Teatru Kombinat

OKiS we Wrocławiu wspólnie z Teatrem Kombinat zapraszają na prapremierę spektaklu pt. „Lobster”. Spektakl powstał w ramach współpracy wrocławskich artystek – pisarki i dramaturżki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 01:00

KONCERT HAWDALOWY/ OPOWIEM WAM SERCEM

Najpiękniejsze pieśni i piosenki aszkenazyjskie oraz melodie z lat 30-tych XX w. usłyszymy w wykonaniu Magda Brudzińska Klezmer Trio podczas najbliższego Koncertu Hawdalowego 26 października w Synagodze pod Białym Bocianem. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 00:00

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem „Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)