Data:

15 grudnia 2023-14 stycznia 2024
Wernisaż: 15 grudnia 2023 godz. 17.00

Miejsce:

Galeria Patio, Stary Ratusz,
Rynek 50, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

15.12.2023 07:00

Akaki Dzneladze „Malarstwo Kako Dzneladze”

W Galerii Patio Muzeum Miejskiego Wrocławia od 15 grudnia prezentowana będzie wystawa znanego i cenionego w Gruzji adżarskiego artysty, Akaki „Kako” Dzneladze, na którą składa się 21 prac (malarstwo, rysunki i grafika).

Od 2017 r. dzięki coraz liczniejszym wspólnym inicjatywom artystycznym  i organizowanemu przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki Polsko–Gruzińskiemu Festiwalowi Kultury mamy możliwość i przywilej poznawania różnych aspektów działań twórczych artystów z Gruzji.  W trakcie realizacji Festiwalu  podjęto w obydwu regionach szereg interdyscyplinarnych  projektów, takich jak np.: wspólne przedstawienia teatralne, realizacje filmów poświęconych poszczególnym aspektom prezentowanych wydarzeń,  występy baletowe i muzyczne, w tym Adżarskiego Narodowego Chóru Batumi, czy wspólne plenery i wystawy z zakresu sztuk wizualnych. Niewątpliwie dużą rangę i wartość artystyczną miała przygotowana w 2022 r. przez Akaki „Kako”  Dzneladze, wiceministra Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii  zbiorowa prezentacja gruzińskiego malarstwa współczesnego „W lutrach Zachodu”.

Dla dolnośląskiej publiczności znaczącą atrakcją kulturalną powinna się okazać indywidualna ekspozycja prac tego artysty. „Kako” Dzneladze, poza tym, że jest ministrem i na co dzień organizuje życie kulturalne Adżarii, jest przede wszystkim cieszącym się w swoim środowisku niekwestionowanym autorytetem artystycznym, którego, notabene, twórczość wymyka się prostej klasyfikacji.

Kako Dzneladze, pomimo że jest przedstawicielem pokolenia artystów (ur. 1958) aktywnego już w wolnej Gruzji, to również (jak wcześniejsze pokolenie artystów tego kraju) swoją artystyczną edukację rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych im. I. Repina w Petersburgu. Zgodnie ze specyfiką kształcenia artystów na tej uczelni pozostał on pod dużym wpływem tradycji malarstwa figuratywnego, z poszanowaniem konwencjonalnego warsztatu. Tematy bliskie artyście są klasyczne – to tradycyjnie występujące w sztuce przedstawienia: portret, autoportret, akty, martwe natury i pejzaże. Szczególnie realizacje portretowe i kompozycje kwiatowe dominują na większości prezentowanych na wrocławskiej wystawie prac. Artysta nawiązuje  do tradycji malarskich z przełomu XIX – XX wieku; dostrzec można wyraźne wpływy sztuki modernistycznego okresu, swego rodzaju nawiązanie do ówczesnej kolorystyki oraz kompozycji. Świadczy to o pewnym głębokim sentymencie do tradycyjnego malarstwa, a szczególnie do stylistyki impresjonisjonistycznej, secesyjnej czy art-deco. Te rozmaite proweniencje w żadnym wypadku nie mogą być odbierane jako zarzut, przeciwnie, wydają się świadczyć o uczciwości w podążaniu własną, kontrkulturową wobec socrealizmu i pochodnych mu nurtów, drogą twórczą.

Niewątpliwie  to pełne nastroju malarstwo gruzińskiego artysty oddaje  jego doświadczenia życiowe  jako mieszkańca kraju o skomplikowanej  historii, co skłania go też do eksponowania w swych pracach motywów baśniowych, poetyckich, „uciekających” w stronę symboliczności. Czy pejzaże, wiązanki kwiatów – przedstawiane jako realistyczne – są tylko odbiciem dostrzeganej rzeczywistości  czy są również przywoływaniem innych ukrytych przez artystę treści i emocji? – to pytanie wydaje się być uzasadnione przy wnikliwym odbiorze twórczości Akaki „Kako” Dzneladze.

Kuratorzy: Anna Kania Saj, Manfred Bator
Dyrektor artystyczny PGFK: Igor Wójcik

 

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Muzeum Miejskie Wrocławia
Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski
Konsul Honorowy Gruzji w Polsce – Wojciech Wróbel

Partnerzy:
Fundacja Kaukaska

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:00

24. Summer Guitar Festival

Zapraszamy na koncerty w ramach  24. Summer Guitar Festival, które odbędą się dniach 14-21 lipca w Krzyżowej k. Świdnicy. Wystąpią m.in. Mateusz Kowalski, Marek Napiórkowski z zespołem KonKubiNap, Sir Nylon McSteel oraz Pełech/Horna Duo. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

Koncert Katarzyna Mirowska Quartet podczas Festiwalu Festiwalowi Glass without borders

Podczas tegorocznej edycji e-Glass Festival – Glass without borders – przygotowaliśmy mnóstwo dodatkowych atrakcji dla publiczności, m.in. koncert jazzowy grupy Katarzyna Mirowska Quartet, który odbędzie się 19 lipca w Hotelu Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 04:00

XXXV Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z bieżącym programem cyklu wydarzeń w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej 2024. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 03:00

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:00

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

Festiwal „(nie) Obecność”, to wielowymiarowe, międzynarodowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych . Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w czerwcu w Görlitz, na drugą zapraszamy na początku października do Ostravy. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 01:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

3 października w Galerii Karkonoskiej odbędzie się koncert "Wiwat Muzyka” z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)