Udostępnij:

Dodano:

03.10.2022 11:25

Aleksander Jasiński „Wszystko wylewa”

Wszystko wylewa to poetycki debiut Aleksandra Jasińskiego, urodzonego 13 września 1990 roku we Wrocławiu i ukształtowanego w czeskiej Pradze, angielskim Yorku i chińskim Nankinie. Tomik składa się z 60 wierszy podzielonych na trzy części. Pierwsza jest mroczna, druga raczej optymistyczna, chociaż jednocześnie prawie pozbawiona interpunkcji, natomiast trzecia – bardziej prześmiewcza i eksperymentalna. Utwory powstały w ciągu ostatnich 8 lat, jednak większość  pochodzi z lat 2020–2022, czyli czasów niepewności, lęku i życiowych zawirowań. To, co spaja utwory prezentowane w tym wyborze – oprócz oczywiście osoby autora i  jego swoistej gry z czytelnikiem – to wiara w ludzki duch hartowany przez niełatwą rzeczywistość.

Kilka z prezentowanych wierszy było nagrodzonych, m.in. w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej, XXVII Konkursie Poetyckim Piastowskiej Biesiady Poetyckiej oraz VIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Michała Witolda Gajdy.

Na okładce i wewnątrz publikacji wykorzystano zdjęcia czeskiego fotografa Davida Gaberle.

 

Projekt graficzny: Marek Rybicki
Redakcja i korekta: Maciej Szłapka
Koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

 

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Cena: 25 zł + koszt wysyłki

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 19.10.2025 06:35

JESIEŃ Katarzyny Minkowskiej na 30. Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych

14 listopada spektakl “Jesień” w reż. Katarzyny Minkowskiej zainauguruje 30. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Po przedstawieniach odbędą się spotkania z twórcami prowadzone przez krytyków teatralnych i dziennikarzy. pokaż więcej »

Dodano: 31.10.2025 10:45

Format Literacki nr 16/17 (2025) kwartalnik

Zapraszamy do lektury nowego podwójnego numeru niezależnego kwartalnika artystyczno-literackiego "Format Literacki". Oba numery zostały poświęcone tematyce Ciała i Władzy. pokaż więcej »

Dodano: 27.10.2025 12:31

„HORYZONT ZDARZEŃ”

Publikacja towarzyszy wystawie Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików „Horyzont zdarzeń”. Muzeum Współczesne Wrocław, 6.10.2025–16.02.2026. pokaż więcej »

Dodano: 27.10.2025 08:40

„MACIEJ KIERES. WSPOMNIENIE O CZŁOWIEKU WALECZNYM” PREMIERA FILMU

Zapraszamy na premierę filmu o naszym zmarłym w roku 2025 koledze z OKiS we Wrocławiu - Macieju Kieresie. Film podsumowuje siedem lat Jego działalności jako dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Premiera odbędzie się 2 listopada na antenie TVP 3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2025 01:00

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HAŁDA JAZZ

Zapraszamy na Zaduszki Jazzowe w ramach tegorocznego Festiwalu HAŁDA JAZZ 2025, podczas których wystąpią Piotr Schmidt Quintet z projektem „Komeda znany i nieznany / Hearsay” oraz Janusz Yanina Iwański i Krzysztof Witkowski Sekstet z muzycznym hołdem dla Stanisława Sojki. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2025 01:00

Muzyczne Czwartki w Galerii Karkonoskiej 2025

„Nauczycielom... i nie tylko” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 30 października w Galerii Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2025 00:00

Osiedla Kultury i Sztuki 2025

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Zachęcamy do zapoznania się z letnim harmonogramem wydarzeń. Informujemy również, że środki finansowe na projekty zostały wyczerpane. pokaż więcej »

Dodano: 19.10.2025 06:30

Seminarium „Historia, która napędza przyszłość – zabytki w rozwoju gospodarczym gmin i powiatów”

Seminarium towarzyszy uroczystemu wręczeniu nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w zakresie konserwacji zabytków na rok 2025. pokaż więcej »

Przejdź do treści