Data

1 -15 lipca 2013

Miejsce

Szklarska Poręba, Desná, Mostek Graniczny na rzece Izerze – Stacja Turystyczna Orle

Udostępnij:

Dodano:

01.07.2013 13:29

VI Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego – E-GLASS Festiwal 2013

W lipcu 2013 roku odbędzie się Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego „E-glass Festiwal”.

1 -15 lipca 2013
Szklarska Poręba (PL), Desná (CZ)
Mostek Graniczny na rzece Izerze – Stacja Turystyczna Orle (PL-CZ)

Festiwal organizowany od 2008 roku w swoim założeniu jest platformą łączącą spektakularną twórczość z zakresu szkła z upowszechnianiem sposobów jego produkcji i unikalności w kontekście kreacji artystycznej, wspartą o upowszechnianie edukacji ekologicznej. Jest on elementem wymiany i współpracy polsko-czeskiej w unikalnej dziedzinie twórczości szkła artystycznego.

Miejscem jego realizacji jest izerskie i karkonoskie pogranicze. Region ten posiada historyczne i trwałe tradycje produkcji szkła przemysłowego i artystycznego.

W ramach Festiwalu E-glass odbędą się pokazy artystyczne przy piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i palnikowe, sympozjum dotyczące sztuki szkła i ekologii w przemyśle szklarskim oraz dyskusje panelowe. Po zakończeniu festiwalu, w 2013 i 2014 roku zorganizowany zostanie cykl wystaw promocyjnych, na których zaprezentowane zostaną dzieła powstałe podczas pleneru.

Dzięki polsko-czeskiej transgranicznej współpracy Festiwal E-glass daje wyjątkową możliwość rozwoju oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami, hutmistrzami i technologami szkła z Polski i Republiki Czeskiej. Ważnym aspektem Festiwalu jest także konfrontacja postaw twórczych artystów młodych i tych doświadczonych, projektantów i profesorów.
Festiwalowi E-glass 2013 towarzyszyć będzie wystawa prezentująca szklane dzieła wykonane podczas zeszłorocznego festiwalu.

UCZESTNICY:
Artyści szkła:
Oldřich Plíva (CZ), dr Mariusz Łabiński (PL), Igor Wójcik (PL), Jakub Berdych Sr. (CZ), prof. Zbigniew Horbowy (PL), Beata Damian Speruda (PL), Karolina Spiak (PL), Jakub Berdych Jr. (CZ), Lucie Švitorková (CZ)
Mistrzowie hutniczy:
Martin Štefánek (CZ), Michal Janecký (CZ), Jakub Kwarciński (PL), Tomasz Gondek (PL)
Technolodzy:
Anna Kuśnierz (PL) – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych, Zakład Technologii Szkła
Martin Štefánek (CZ) – właściciel Huty Szkła „Martin Štefánek” w Desnej

Patronat honorowy: Piotr Borys – poseł do Parlamentu Europejskiego

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Kurator festiwalu: Igor Wójcik

„Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu Forum Polsko-Czeskie – wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2013”.

„Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego”

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskie: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

PROGRAM:

01-06.07.2013 – Jelenia Góra (PL) – impreza towarzysząca
godz. 17.00-18.00 – wykłady i prezentacje seminarium Polsko-Czeskiego Sympozjum Szkła Artystycznego – Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

02-06.07.2013, 8-12.07.2013, 15.07.2011 – Desná (CZ)
godz. 09.00-13.00 – pokazy szkła hutniczego – Huta Szkła „Martin Štefánek” w Desnej przy ul. Hutní 519 (CZ)

03.07.2013 – Szklarska Poręba (PL)
godz. 17.00 – wernisaż wystawy poplenerowej E-glass 2012 – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Oddział Muzeum Karkonoskiego, Szklarska Poręba ul. 11 Listopada 23

05-13.07.2013 – Szklarska Poręba (PL)
godz. 12.00-18.00 – pokazy szkła hutniczego – Leśna Huta w Szklarskiej Porębie, ul. Kołłątaja 2

12.07.2013 – Szklarska Poręba (PL) – impreza towarzysząca
godz. 12.00-18.00 – pokazy technik palnikowych, witrażowych i pieca hutniczego plenerowego – Skwer Radiowej „Trójki” w Szklarskiej Porębie (PL )

12.07.2013 – Szklarska Poręba (PL)
godz. 17.00-18.00 – wykład pt.: „Szklane domy – ekologia, piękno czy fanaberia” – Anna Kuśnierz z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Oddział Muzeum Karkonoskiego, Szklarska Poręba ul. 11 Listopada 23

13.07.2013 – Mostek graniczny na rzece Izerze – Stacja Turystyczna Orle (PL-CZ)
14.00-24.00
Zakończenie Festiwalu E-glass. Święto Mostka. Spotkanie uczestników i mieszkańców Szklarskiej Poręby, Harrachova i Jizerki na mostku granicznym na Izerze, koncert czeskiej orkiestry dętej tzw. dechovki, grill, czeskie piwo (PL-CZ).
przed Stacją Turystyczną Orle pokazy plenerowego pieca szklarskiego (prowadzone przez Związek Polskich Artystów Szkła), pokazy technik palnikowych i witrażu, kiermasz szkła artystycznego, piknik integracyjny (PL)

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Organizatorzy:
1. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego (PL)
2. Stowarzyszenie Semper Avanti we Wrocławiu (PL)
3. My AKTIVITY o.p.s. (CZ)
4. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego (PL)
5. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (PL)

Partnerzy:
1. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie (PL)
2. Arkadiusz Ignasiak – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu (CZ)
3. Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (PL-CZ-SK)
4. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (PL)
5. Towarzystwo Izerskie (PL)
6. Związek Polskich Artystów Szklarzy (PL)
7. Miasto Szklarska Poręba (PL)

Sponsorzy:
1. Interferie SA – Hotel BORNIT w Szklarskiej Porębie (PL)
2. Kancelaria Radców Prawnych A. Ignasiak i Wspólnicy (PL)
3. Stacja Turystyczna Orle (PL)

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

HAŁDA JAZZ 2023 – Edycja zimowa

Warsztaty jazzowe dla dzieci, koncert integracyjny oraz koncert z jazzowymi aranżacjami kolęd - to propozycje grudniowej edycji Festiwalu Hałda Jazz, która odbędzie się w terminie 6-20 grudnia w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

Mała Akademia Jazzu – ,,Jazzowe Mikołajki w Bolkowie’’

Zaprasza na ,,Jazzowe Mikołajki’’ w ramach Małej Akademii Jazzu, które odbędą się w 6 grudnia Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Gminy Bolków - GALERIA ARS ET HISTORIA. Wydarzenie jest organizowane w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2023. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)