Terminy:

4 kwietnia, sobota g. 10.50  "Riese. tajemnice wykute w skale",
5 kwietnia, niedziela g. 10.40  "Góry zrodzone z morza",
6 kwietnia, poniedziałek g. 19.05 "Marianna Królowa Kotliny",
13 kwietnia, poniedziałek Wielkanocny g. 17.30  "Dolina Pałaców i Ogrodów"

Udostępnij:

Dodano:

06.04.2020 10:12

EMISJE PRODUKCJI FILMOWYCH OKIS W TVP3 WROCŁAW

Zapraszamy na emisje produkcji filmowych  z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii” Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

4 kwietnia, sobota g. 10.50  „Riese. tajemnice wykute w skale”

Tunele wydrążone przez hitlerowców w Górach Sowich do dzisiaj budzą trwogę i jednocześnie fascynację. Filmowa opowieść o „Riese. Tajemnice wykute w skale” to okazja dla twórców produkcji, Macieja Kieresa i Wojciecha Malinowskiego, do ukazania Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. W otoczeniu sudeckiego kompleksu „Włodarz” poznajemy także charakter funkcjonowania III Rzeszy i jej tajnych planów. Podczas prawie godzinnego filmu przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz zobaczymy mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.

 

5 kwietnia, niedziela g. 10.40  „Góry zrodzone z morza”

„Góry zrodzone z morza” opowiadają o powstaniu, charakterystyce i przyrodzie wyjątkowego zakątka na mapie Polski – Gór Stołowych.  W filmie pojawią się również wątki historyczne związane z eksploracją i poznawaniem tego zakątka Dolnego Śląska. Położone na Ziemi Kłodzkiej Góry Stołowe to uwielbiana przez turystów część Sudetów.  Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Narożnik,  Skalne Grzyby to pobudzające wyobraźnię i ikoniczne skarby przyrody nieożywionej, którymi opiekuje się jeden z dwóch parków narodowych na Dolnym Śląsku – Park Narodowy Gór Stołowych.

Swoją wyjątkowość góry zawdzięczają skałom osadowym powstałym przed milionami lat na dnie kredowego morza: piaskowcom i marglom, które dzisiaj budują strukturę geologiczną gór i nadają im unikalną rzeźbę  nieustannie tworzoną przez powolne, cierpliwe, ale potężne siły erozji.

6 kwietnia, poniedziałek g. 19.05 „Marianna Królowa Kotliny”

Film opowiadający o życiu Marianny Orańskiej, czyli Wilhelminy Frederik Louise Charlotte Marianne, księżnej niderlandzkiej (1810-1883).  Marianna była właścicielką słynnego romantycznego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wzniesionego według projektu Karla Schinkla. Dokument o tej niezwykłej niderlandzkiej księżniczce powstał w ramach Roku Marianny Orańskiej uchwalonego decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,  rozpoczynając tym samym cykl pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii”. Film, z wykorzystaniem scen fabularyzowanych z kostiumami i elementami scenograficznymi, stanowi  cenny materiał edukacyjny, wspierający poznanie tajemnic Dolnego Śląska wśród jego mieszkańców i jest również świadectwem minionych dziejów oraz zalążkiem dalszych rozważań nad historią Dolnego Śląska.

Film komentowany jest przez: prof. Teresę Kulak, prof. Krzysztofa Mazurskiego, prof. Grzegorza Straucholda i prof. Rafała Eysymontta, a prowadzi go Evelyna Schmidt. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, Lądku-Zdroju, Zamku na Skale w Trzebieszowicach.

 

13 kwietnia, poniedziałek Wielkanocny g. 17.30  „Dolina Pałaców i Ogrodów”
Od średniowiecza przedstawiciele znamienitego rodu Schaffgoschtów byli częścią historii Kotliny Jeleniogórskiej. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Zamki, dwory, pałace, wielkie posiadłości ziemskie – wszystko to znajdowało się w posiadaniu tego sławnego rodu. Do dzisiaj możemy podziwiać siedziby rodowe Schaffgotschów: zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, pałac w Czernicy i dwór Czarne. Film przypomina sylwetki niektórych panów na Chojniku i w Cieplicach: Gotsche II, Hansa Ulryka, Jana Nepomuka czy Leopolda Schaffgotscha i przez pryzmat konfliktów nawiedzających mieszkańców zamków, dworów i pałaców opowiada historię regionu. Oprócz Schaffgotschów świadków historii i gospodarzy regionu w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden – założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park gościł sławnego romantycznego malarza Caspara Davida Friedricha oraz poetę Johanna Goethe. Nieopodal w Mysłakowicach i Karpnikach spędza lato rodzina królewska urządzając huczne bale i udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice zamieniają się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. Nic jednak nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastępuje wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji.

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.06.2025 01:30

„Letnie Warsztaty Artystyczne – Sing, Art, Dance Gromadka”

30 czerwca ruszają „Letnie Warsztaty Artystyczne – Sing, Art, Dance Gromadka”. Dzieci uczestniczące w warsztatach będą miały możliwość rozwoju swoich talentów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Nowość wydawnicza OKiS – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza – już w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:00

XI Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel”

Zapraszamy na XI Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel", który rozpocznie się już 4 lipca w Mieroszowie! W bogatym programie Festiwalu m.in. koncert tenorów, czyli Tre Voci – polskie trio wokalne, wykonujące muzykę pop operową. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:30

Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ma ukazać różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. W tym roku odbędzie się w terminie 14-26 lipca, 13-17 września oraz w listopadzie. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

W tym roku współorganizujemy 25. edycję Summer Guitar Festival, która odbędzie się w terminie 20-27 lipca w Krzyżowej! Wśród gwiazd jubileuszowej edycji festiwalu: Joscho Stephan, Sven Jungbeck, Mateusz Kowalski i Marek Pasieczny. pokaż więcej »

Dodano: 09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach IV edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Wernisaż 9 czerwca, godz. 18:00 pokaż więcej »

Dodano: 08.06.2025 06:00

Velvet Thursdays x OKiS – czwartki dla wrażliwych uszu

Zapraszamy w każdy czwartek od 19 czerwca do 21 sierpnia na letni cykl wieczorów z muzyką ambient, deep, dub i organic techno w wykonaniu wrocławskich mistrzów gatunku. To wyjątkowa forma podróży w świat dźwięków i spokojnych rytmów.  pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2025 12:12

Fotorelacja z premiery spektaklu „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery spektaklu „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale”, która odbyła się  6 czerwca 2025 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Przejdź do treści