EMISJE PRODUKCJI FILMOWYCH OKIS W TVP3 WROCŁAW
Zapraszamy na emisje produkcji filmowych z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii” Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Tunele wydrążone przez hitlerowców w Górach Sowich do dzisiaj budzą trwogę i jednocześnie fascynację. Filmowa opowieść o „Riese. Tajemnice wykute w skale” to okazja dla twórców produkcji, Macieja Kieresa i Wojciecha Malinowskiego, do ukazania Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. W otoczeniu sudeckiego kompleksu „Włodarz” poznajemy także charakter funkcjonowania III Rzeszy i jej tajnych planów. Podczas prawie godzinnego filmu przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz zobaczymy mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.
„Góry zrodzone z morza” opowiadają o powstaniu, charakterystyce i przyrodzie wyjątkowego zakątka na mapie Polski – Gór Stołowych. W filmie pojawią się również wątki historyczne związane z eksploracją i poznawaniem tego zakątka Dolnego Śląska. Położone na Ziemi Kłodzkiej Góry Stołowe to uwielbiana przez turystów część Sudetów. Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Narożnik, Skalne Grzyby to pobudzające wyobraźnię i ikoniczne skarby przyrody nieożywionej, którymi opiekuje się jeden z dwóch parków narodowych na Dolnym Śląsku – Park Narodowy Gór Stołowych.
Swoją wyjątkowość góry zawdzięczają skałom osadowym powstałym przed milionami lat na dnie kredowego morza: piaskowcom i marglom, które dzisiaj budują strukturę geologiczną gór i nadają im unikalną rzeźbę nieustannie tworzoną przez powolne, cierpliwe, ale potężne siły erozji.
Film opowiadający o życiu Marianny Orańskiej, czyli Wilhelminy Frederik Louise Charlotte Marianne, księżnej niderlandzkiej (1810-1883). Marianna była właścicielką słynnego romantycznego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wzniesionego według projektu Karla Schinkla. Dokument o tej niezwykłej niderlandzkiej księżniczce powstał w ramach Roku Marianny Orańskiej uchwalonego decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, rozpoczynając tym samym cykl pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii”. Film, z wykorzystaniem scen fabularyzowanych z kostiumami i elementami scenograficznymi, stanowi cenny materiał edukacyjny, wspierający poznanie tajemnic Dolnego Śląska wśród jego mieszkańców i jest również świadectwem minionych dziejów oraz zalążkiem dalszych rozważań nad historią Dolnego Śląska.
Film komentowany jest przez: prof. Teresę Kulak, prof. Krzysztofa Mazurskiego, prof. Grzegorza Straucholda i prof. Rafała Eysymontta, a prowadzi go Evelyna Schmidt. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, Lądku-Zdroju, Zamku na Skale w Trzebieszowicach.