Data:

19 lutego 2025, godz. 18.00

Miejsce:

Galeria FOTO-GEN OKiS
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

17.02.2025 09:00

FOTOSTORIE #2 W cieniu milczących kobiet: współczesne fotografki Iranu

Drugi z serii wykładów prowadzonych przez Aleksandrę Szwedo o fotografii jako medium, które nie tylko dokumentuje, ale także tworzy, przekształca i wyzwala. Tym razem punktem wyjścia wykłady będzie twórczość Shirin Neshat, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej fotografii irańskiej. Jej fotografie, a także filmy, przedstawiają kobiety – zarówno w roli symbolu, jak i jednostki – jako nosicielki napięć między tradycją a nowoczesnością, wolnością a kontrolą, intymnością a społeczną presją. Pozostałe artystki, takie jak Newsha Tavakolian, Shadi Ghadirian, Hengameh Golestan i Malekeh Nayiny, nie tylko dokumentują życie w Iranie, ale także poruszają kluczowe kwestie społeczne, polityczne i kulturowe, z którymi mierzą się Irańczycy, w szczególności kobiety. Wykorzystują one fotografię, by ukazać napięcia między opresją a oporem, a także by podjąć refleksję nad rolą sztuki w inspirowaniu zmian społecznych. Będziemy rozmawiać o tym, jak fotografia może pełnić funkcję nie tylko dokumentacyjną, ale i aktywistyczną, tworząc nowe narracje na temat tożsamości, wolności i równości.

W CIENIU MILCZĄCYCH KOBIET: WSPÓŁCZESNE FOTOGRAFKI IRANU
Shirin Neshat to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej fotografii irańskiej. Jej fotografie, a także filmy, przedstawiają kobiety – zarówno w roli symbolu, jak i jednostki – jako nosicielki napięć między tradycją a nowoczesnością, wolnością a kontrolą, intymnością a społeczną presją. W obrazach Neshat kobieta staje się nie tylko bohaterką opowieści, ale także reprezentantką zmieniającej się tożsamości i miejsca kobiety w społeczeństwie irańskim. Jednym z kluczowych elementów jej pracy jest użycie kontrastów – czerni i bieli, ciszy i dźwięku, obecności i nieobecności – by uwydatnić napięcia, jakich doświadczają współcześnie kobiety w Iranie. Jej fotografie, które często łączą tradycyjne stroje z nowoczesnymi symbolami, eksplorują temat opresji i oporu, ukazując kobiety jako postacie, które próbują przebić się przez mury tradycji i kulturowych ograniczeń, jednocześnie zachowując swoją tożsamość.
Na wykładzie Shirin Neshat będzie punktem wyjścia do omówienia twórczości innych artystek, takich jak Newsha Tavakolian, Shadi Ghadirian, Hengameh Golestan i Malekeh Nayiny. Ich prace nie tylko dokumentują życie w Iranie, ale także poruszają kluczowe kwestie społeczne, polityczne i kulturowe, z którymi mierzą się Irańczycy, w szczególności kobiety. Artystki te wykorzystują fotografię, by ukazać napięcia między opresją a oporem, a także by podjąć refleksję nad rolą sztuki w inspirowaniu zmian społecznych. Będziemy rozmawiać o tym, jak fotografia może pełnić funkcję nie tylko dokumentacyjną, ale i aktywistyczną, tworząc nowe narracje na temat tożsamości, wolności i równości.
PROWADZENIE:
Aleksandra Szwedo – historyczka sztuki, kuratorka i badaczka fotografii, specjalizująca się w historii kobiet w tej dziedzinie oraz alternatywnych narracjach fotograficznych. Autorka cykli wykładowych „One. Historie fotografek” oraz „Photo Brut. Fotografia na krawędzi”. Jako adiunktka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, bada zmiany w postrzeganiu fotografii, od dokumentacyjnego medium po narzędzie feministycznej ekspresji, szczególnie w kontekście selfie feminizmu. Jej badania i działalność kuratorska mają na celu odkrywanie i promowanie twórczości kobiet, które w historii fotografii zostały marginalizowane lub ignorowane.

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Logo Ośrodka Kultury i Sztuki we Wocławiu


Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 09:00

FOTOSTORIE #2 W cieniu milczących kobiet: współczesne fotografki Iranu

Drugi z serii wykładów prowadzonych przez Aleksandrę Szwedo o fotografii jako medium, które nie tylko dokumentuje, ale także tworzy, przekształca i wyzwala. Tym razem punktem wyjścia wykłady będzie twórczość Shirin Neshat. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 08:00

„Muzyczne Czwartki” w Galerii Karkonoskiej 2025

„Zimowy Luty” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 20 lutego w Galerii Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

21 lutego zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:00

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia – od materialnych decyzji urbanistycznych po niematerialne procesy społeczne, kulturowe i przyrodnicze. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. W programie festiwalu, oprócz konkursu interpretacji piosenki, odbędą się m.in. premierowy spektakl Agaty Dudy-Gracz czy koncert poświęcony twórczości Stanisława Radwana. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 02:00

Monodram „PARADOX” w Jeleniej Górze

Zapraszamy na pełen refleksji, humoru i ironii monodram „PARADOX” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, oparty na słynnym „Paragrafie 22" Josepha Hellera. Spektakl odbędzie się 22 marca w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Bilety już wkrótce do nabycia w kasach JCK oraz na bilety.jck.pl pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)