Data:

19 lutego 2025, godz. 18.00

Miejsce:

Galeria FOTO-GEN OKiS
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

19.02.2025 09:00

FOTOSTORIE #2 W cieniu milczących kobiet: współczesne fotografki Iranu

Drugi z serii wykładów prowadzonych przez Aleksandrę Szwedo o fotografii jako medium, które nie tylko dokumentuje, ale także tworzy, przekształca i wyzwala. Tym razem punktem wyjścia wykłady będzie twórczość Shirin Neshat, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej fotografii irańskiej. Jej fotografie, a także filmy, przedstawiają kobiety – zarówno w roli symbolu, jak i jednostki – jako nosicielki napięć między tradycją a nowoczesnością, wolnością a kontrolą, intymnością a społeczną presją. Pozostałe artystki, takie jak Newsha Tavakolian, Shadi Ghadirian, Hengameh Golestan i Malekeh Nayiny, nie tylko dokumentują życie w Iranie, ale także poruszają kluczowe kwestie społeczne, polityczne i kulturowe, z którymi mierzą się Irańczycy, w szczególności kobiety. Wykorzystują one fotografię, by ukazać napięcia między opresją a oporem, a także by podjąć refleksję nad rolą sztuki w inspirowaniu zmian społecznych. Będziemy rozmawiać o tym, jak fotografia może pełnić funkcję nie tylko dokumentacyjną, ale i aktywistyczną, tworząc nowe narracje na temat tożsamości, wolności i równości.

W CIENIU MILCZĄCYCH KOBIET: WSPÓŁCZESNE FOTOGRAFKI IRANU
Shirin Neshat to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej fotografii irańskiej. Jej fotografie, a także filmy, przedstawiają kobiety – zarówno w roli symbolu, jak i jednostki – jako nosicielki napięć między tradycją a nowoczesnością, wolnością a kontrolą, intymnością a społeczną presją. W obrazach Neshat kobieta staje się nie tylko bohaterką opowieści, ale także reprezentantką zmieniającej się tożsamości i miejsca kobiety w społeczeństwie irańskim. Jednym z kluczowych elementów jej pracy jest użycie kontrastów – czerni i bieli, ciszy i dźwięku, obecności i nieobecności – by uwydatnić napięcia, jakich doświadczają współcześnie kobiety w Iranie. Jej fotografie, które często łączą tradycyjne stroje z nowoczesnymi symbolami, eksplorują temat opresji i oporu, ukazując kobiety jako postacie, które próbują przebić się przez mury tradycji i kulturowych ograniczeń, jednocześnie zachowując swoją tożsamość.
Na wykładzie Shirin Neshat będzie punktem wyjścia do omówienia twórczości innych artystek, takich jak Newsha Tavakolian, Shadi Ghadirian, Hengameh Golestan i Malekeh Nayiny. Ich prace nie tylko dokumentują życie w Iranie, ale także poruszają kluczowe kwestie społeczne, polityczne i kulturowe, z którymi mierzą się Irańczycy, w szczególności kobiety. Artystki te wykorzystują fotografię, by ukazać napięcia między opresją a oporem, a także by podjąć refleksję nad rolą sztuki w inspirowaniu zmian społecznych. Będziemy rozmawiać o tym, jak fotografia może pełnić funkcję nie tylko dokumentacyjną, ale i aktywistyczną, tworząc nowe narracje na temat tożsamości, wolności i równości.
PROWADZENIE:
Aleksandra Szwedo – historyczka sztuki, kuratorka i badaczka fotografii, specjalizująca się w historii kobiet w tej dziedzinie oraz alternatywnych narracjach fotograficznych. Autorka cykli wykładowych „One. Historie fotografek” oraz „Photo Brut. Fotografia na krawędzi”. Jako adiunktka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, bada zmiany w postrzeganiu fotografii, od dokumentacyjnego medium po narzędzie feministycznej ekspresji, szczególnie w kontekście selfie feminizmu. Jej badania i działalność kuratorska mają na celu odkrywanie i promowanie twórczości kobiet, które w historii fotografii zostały marginalizowane lub ignorowane.

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Logo Ośrodka Kultury i Sztuki we Wocławiu


Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.03.2025 04:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz – PREMIERA

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos. Tekst, nad którym rozpoczął pracę […] pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 03:00

Monodram „PARADOX” w Jeleniej Górze

Zapraszamy na pełen refleksji, humoru i ironii monodram „PARADOX” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, inspirowany książkami Josepha Hellera „Paragraf 22” i „Closing Time”. Spektakl odbędzie się 22 marca w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Bilety do nabycia w kasach JCK oraz na bilety.jck.pl pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 03:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

W marcu w ramach Sceny Ukraińskiej zapraszamy na spektakl „Antologia” | „Антологія” 22 i 23 marca w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 03:00

XII FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ „BYLE DO WIOSNY”

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym kl. I-VIII do udziału w XII FESTIWALU PIOSENKI TURYSTYCZNEJ „BYLE DO WIOSNY”. Zgłoszenia można składać do 17 marca 2025. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 02:00

„Lobster” z okazji Dnia Teatru

Z okazji Dnia Teatru OKiS we Wrocławiu wspólnie z Teatrem Kombinat zapraszają na spektakl „Lobster”. Spektakl powstał w ramach współpracy wrocławskich artystek – pisarki i dramaturżki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 01:00

Monodram „PARADOX” w Bolesławcu

Kolejny pokaz monodramu „PARADOX” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, inspirowany książkami Josepha Hellera „Paragraf 22” i „Closing Time”. Spektakl odbędzie się 28 marca w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w Bolesławcu. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:30

OBCHODY GRECKIEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

29 marca we Wrocławskim Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia odbędą się uroczyste obchody Dnia Niepodległości Grecji z okazji 200 lat niepodległości Grecji. pokaż więcej »

Skip to content