Udostępnij:

Dodano:

31.12.2019 11:46

Generator. Lech Twardowski

Książka o znakomitym współczesnym polskim artyście, szczególnie ważnym dla środowiska wrocławskiego, które od lat inspiruje i animuje. Ponieważ jest malarzem abstrakcyjnym, jego twórczości nie da się bez reszty zamknąć w słowach i przetłumaczyć na gładko brzmiące zdania. Choć nie da się tak zrobić w ogóle z żadnymi obrazami, to dydaktyczne komentarze i właściwe interpretacje skolonizowały już dziś wizualność niemal bez reszty. Czy zatem po książkę Generator… należy sięgnąć, by poczuć złośliwą satysfakcję, że autorom opisującym malarstwo Twardowskiego faktycznie niewiele się udało? Oczywiście, jest wręcz przeciwnie, tym bardziej że wśród nich znajdziemy postacie naprawdę wybitne: Annę Chmielarz, Marcina Ludwina, Annę Markowską, Marka Śniecińskiego, Andrzeja Turowskiego, Janusza Zagrodzkiego. Dzięki nim publikacja mierzy się nie tylko z cyklem malarskim Generator i wrocławską sztuką współczesną oraz jej tradycją, ale też z zagadnieniem roli malarstwa w świecie współczesnym w ogóle.

Przede wszystkim jednak ta bogato ilustrowana reprodukcjami dzieł malarskich Twardowskiego książka zachęca czytelnika do zajęcia pozycji pomiędzy – pomiędzy słowem i obrazem. Dzięki niej zdobędzie on odświeżającą perspektywę w spojrzeniu na otaczający świat – zobaczy go jako przestrzeń zdziwienia, tajemnicy i wolności, gdzie wszystko jest możliwe, bo nic – nawet omawiane malarstwo – nie jest stworzone do końca. Czeka na twórczego odbiorcę.

 

Redakcja: Anna Markowska, Lech Twardowski

Koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

Teksty: Anna Chmielarz, Marcin Ludwin, Anna Markowska, Marek Śnieciński, Lech Twardowski, Andrzej Turowski, Janusz Zagrodzki

Korekta polska: Maciej Szłapka

Tłumaczenie: Katarzyna Byłów

Korekta angielska: Agnieszka Piasecka-Ceccato

Projekt graficzny: Bartosz Konieczny

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk: Drukarnia JAKS

ISBN 978-83-65892-50-8

Format: 27×27 cm| liczba stron: 360 | oprawa: twarda

Język: polski i angielski

Cena: 80 zł + koszty wysyłki

Dostępna w sprzedaży

Książkę można zamówić pisząc na adres wydawnictwa@okis.pl

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Publikacja dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Miesięcznik „Odra”, Pismo Artystyczne „Format”

 

Autor zdjęć: Michał Łagoda

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 16.12.2025 15:21

FOTORELACJA Z OBCHODÓW 80. ROCZNICY WŁĄCZENIA ZIEM ZACHODNICH I PÓŁNOCNYCH DO POLSKI

14 i 15 grudnia 2025 r. miasto Wałbrzych stało się areną centralnych obchodów 80. rocznicy włączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach uroczystości odbyły się m.in. debata polityczna o pamięci i kulturze z udziałem Premiera Donalda Tuska oraz noblistki Olgi Tokarczuk, a także koncert Anity Lipnickiej. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 07:00

Sound’n’Grace w Żmigrodzie

Już 16 grudnia koncert w ramach Świątecznej Trasy Sound'n'Grace w Parafii p.w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie. Serdecznie zapraszamy na wieczór pełen muzycznych wrażeń z jednym z najbardziej znanych w Polsce chórów gospel. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 05:00

„Zabić Miss”. Premiera w HBO Max 17 grudnia!

Serial dokumentalny "Zabić miss" zadebiutuje na platformie HBO Max 17 grudnia 2025 roku. Produkcja opowiada o tragicznej historii Agnieszki Kotlarskiej, Miss Polski i Miss International z lat 90.. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 04:00

Świąteczne Serce Regionu vol. 2

19 grudnia zapraszamy do remizy OSP w Mściwojowie, gdzie czeka na Was wyjątkowe, rodzinne wydarzenie pełne atrakcji! W programie tegorocznej edycji: pokaz tańca, teatr dla najmłodszych, kolędowanie na góralską nutę oraz magiczna kolejka piernikowa. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 04:00

FISZ DJ SET X ADDICTION RECORDS PRES

Wraz z Sound Experience  zapraszamy na ostatnie w tym roku wydarzenie w showroomie przy ul. Tęczowej 7 we Wrocławiu - event zrzeszający artystów, którzy od dekad mają wpływ na kształt polskiej muzyki - FISZ (DJ SET) oraz Ros Addiction. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 04:00

KOLĘDY Z JAZZOWĄ NUTKĄ – Hałda Jazz 2025

Zapraszamy na bezpłatny koncert pełen świątecznego klimatu i jazzowej magii! Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w jazzowych aranżacjach zabrzmią w wyjątkowej przestrzeni domu przysłupowego, tworząc niezwykłą atmosferę nadchodzących Świąt. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 04:00

BOLESŁAWIECKA GWIAZDKA ŻYCZLIWOŚCI

Magia świąt ponownie rozświetli bolesławiecki Rynek. Bolesławiecka Gwiazdka Życzliwości odbędzie się w tym roku 19 grudnia. Przed mieszkańcami pełen ciepła, muzyki i wspólnego świętowania dzień, który na stałe wpisał się w lokalną tradycję. pokaż więcej »

Dodano: 15.12.2025 04:00

Velvet Vortex w Kalamburze

Zapraszamy na  przedświąteczny wieczór z muzyką klubową i elektroniczną do Kawiarni Kalambur, gdzie wspólnie z Velvet Vortex i kolektywem Sekwencja / Saarau Sound zabierzemy Was w niezwykłą muzyczną podróż.  pokaż więcej »

Przejdź do treści