Udostępnij:

Dodano:

08.12.2017 08:55

KARPIGRAFIA dolnośląskie impresje

Krzysztof Kułacz-Karpiński ukończył historię sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego; dyplom z rzeźby barokowej uzyskał u prof. Mieczysława Zlata. Ukończył również wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa; dyplom zrealizował w Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Janusza Kucharskiego. Artysta od lat związany jest z regionem Zagłębia Miedziowego, obecnie mieszka w Legnicy. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i grafiką.

Urodziłem się w Jaworze na Dolnym Śląsku i na tej ziemi spędziłem pierwsze lata życia. Pomimo tego, że sporo się później przemieszczałem, to na tej właśnie ziemi jaworskiej poznałem ten uniwersalny alfabet plastyczny do czytania przestrzeni. Wszystko to, co później zobaczyłem i czego doświadczyłem, zawsze miało dla mnie ten sam sposób percepcji linii, kształtów, barw czy dźwięków, która jest w genetyczny sposób przetwarzana przez moją podświadomość. Aktualnie jestem ulokowany w Zagłębiu Miedziowym, w centrum przemysłowym górniczo-hutniczym Dolnego Śląska. W miejscu, gdzie wydobywa się i przetwarza rudę miedzi, co nie pozostaje bez wpływu na moją twórczość. Od kilkunastu lat głębiej analizuję specyfikę Zagłębia Miedziowego. Ta industrialna przestrzeń górniczo-hutnicza stała się dla mnie takim nowym wyzwaniem, które realizuję na kilku płaszczyznach. A moim głównym imperatywem twórczym jest przemijanie. Nie mam tutaj na myśli bezwzględnej destrukcji, jako czynnika niszczącego organizmy czy materię, bo to jest oczywiste i nieodwracalne, ale przemijanie jako coś pozytywnego i dającego nadzieję. Teraźniejsze sytuacje i wydarzenia po latach stają się inne, często bardziej wartościowe, a z powodu przestrzeni czasowej nie można ich już dotknąć bezpośrednio. Stają się sentymentalnie zdystansowane, są pozbawione witalności i dosłowności, jednak nie pozbawione są duchowości, emocji, ekspresji czy melancholii. Stają się metafizyczne i ponadczasowe.

Kurator wystawy: Andrzej Mazur

Projekt dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Organizatorzy: Muzeum Miejskie Wrocławia, Ośrodek Kultury i Sztuki

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 11.05.2026 07:00

XXXV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

XXXV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” to jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych wykonawstwu historycznemu na Dolnym Śląsku, która odbędzie się w dniach 19–24 maja we Wrocławiu oraz 30–31 maja w regionie dolnośląskim. pokaż więcej »

Dodano: 23.04.2026 10:30

Glass breaks free. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu / nabór 2026

Znamy WYNIKI NABORU. W dniu 20 maja 2026 roku Komisja w składzie: Igor Wójcik oraz Mariusz Łabiński wybrała do udziału w projekcie Glass breaks free. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu: Marcelinę Pawlak, Malinę Wejss, Izabelę Kościewicz i Kalinę Kwiatkowska, Gratulujemy! pokaż więcej »

Dodano: 21.05.2026 11:27

REPREZENTACJA DOLNEGO ŚLĄSKA NA 60. OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH W KAZIMIERZU DOLNYM

25-28 czerwca 2026 odbędzie się 60. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolny. W tym roku Dolny Śląsk reprezentowany będzie przez Łemków z Przemkowa. pokaż więcej »

Dodano: 21.05.2026 00:00

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2026

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. Informujemy również, że środki finansowe na projekty zostały wyczerpane. pokaż więcej »

Dodano: 20.05.2026 00:00

Fotorelacja z XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. fot. Łukasz Gościniak pokaż więcej »

Dodano: 11.05.2026 06:00

Juwenalia 2026 #WrocławRazem

Przed nami kolejna edycja jednej z najbardziej wyczekiwanych studenckich imprez we Wrocławiu. Juwenalia #WrocławRazem 2026 odbędą się 20 i 21 maja na terenach zielonych przy Tarczyński Arena Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 11.05.2026 05:00

WIELKIE JELENIOGÓRSKIE JUWENALIA 2026

Studenckie święto nadchodzi wielkimi krokami, przed nami trzy dni szalonej zabawy i niezapomnianych wrażeń! Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2026 odbędą się w dniach 21–23 maja 2026 r. na Błoniach Jeleniogórskich. Jedną z głównych gwiazd będzie zespół Dżem. pokaż więcej »

Dodano: 11.05.2026 04:00

DIMENSIONLESSNESS OF GLASS. Wystawa pofestiwalowa w Krośnie

Zapraszamy na wernisaż wystawy pofestiwalowej „Dimensionlessness of Glass”, który odbędzie się 22 maja o godz. 17.30 w Piwnicach Przedprożnych CDS na Rynku w Krośnie. Wystawa zaprezentuje dział artystek i artystów ubiegłorocznej edycji festiwalu e-Glass. pokaż więcej »

Przejdź do treści