Data i miejsce:

25 grudnia 2022, godz. 11.00
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju
Słoneczna 15A, 57-350 Kudowa-Zdrój

27 grudnia 2022, godz. 20.00
Zamek na Skale, Trzebieszowice 151


28 grudnia 2022, godz. 19.00
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
pl. Staromłyński 5, Lądek-Zdrój


6 stycznia 2023, godz. 12.00
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła
Stanisława Moniuszki 8, Kudowa-Zdrój

Udostępnij:

Dodano:

25.12.2022 03:00

Kolędowe pejzaże – koncert zespołu Hejszovina i Skrzynczanki

Zespół Hejszovina
Zespół Hejszovina powstał zimą 2013 roku. Początkowo działał samodzielnie.  W  2016  roku  opiekę  nad  zespołem  objęło Kudowskie  Centrum Kultury i Sportu. Oprócz opieki organizacyjnej Centrum zapewniło  zespołowi profesjonalne kierownictwo muzyczne w osobie Macieja Kieresa.
Zespół, oprócz wielu koncertów, uczestniczy także w różnych konkursach  i przeglądach. Został wybrany najlepszym zespołem IX Prezentacji Zespołów Ludowych Ziemi Pogranicza „Róża Kłodzka”. Uczestniczył w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku, a także w 26. i 27. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. W bieżącym roku zespół wziął udział  w Polsko-Czeskim Festiwalu Kultury w Kudowie-Zdroju. Został uhonorowany  nagrodą publiczności. Hejszovina dokonała też nagrań utworów ludowych  dla Radia Wrocław. W swoim repertuarze zespół ma również kolędy i pieśni patriotyczne, ale  skupia się głównie na repertuarze ludowym, także z miejsca w którym działa – pogranicza polsko-czeskiego, prezentując tożsamość, a jednocześnie  regionalny, etniczny charakter Dolnego Śląska. Nazwa zespołu nawiązuje do  najwyższego szczytu w Górach Stołowych. Szczeliniec Wielki z przyległymi  terenami to po czesku Hejszovina.
W 2017 roku, na zaproszenie Narodowego Chóru Adżarii Batumi oraz Ministerstwa  Edukacji,  Kultury  i  Sportu  Adżarskiej  Republiki  Autonomicznej  zespół Hejszovina wystąpił z koncertami w Gruzji w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.

 

Istniejący od 1978 roku Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” to amatorska grupa muzyczna ze wsi Skrzynka w gminie Ladek-Zdrój, wykonująca pieśni ludowe z różnych regionów, w tym mało znane na Dolnym Śląsku pieśni ze wschodniej Polski.

Nagrody i wyróżnienia zespołu:

  • I miejsce w Turnieju Wsi w 1978 r.
  • I miejsca w konkursie na palmę wielkanocną ( czwarty raz z rzędu)
  • I miejsce w II Przeglądzie Zespołów Ludowych Pogranicza
  • II miejsce w I Polsko- Czeskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Pstrążnej w 2005 r.
  • II miejsce w Ludowej Liście Przebojów Polskiego Radia Wrocław

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

 

Kolędowe pejzaże
Koncerty zespołu Hejszovina i Skrzynczanki

25 grudnia 2022, godz. 11.00
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju
Słoneczna 15A, 57-350 Kudowa-Zdrój

27 grudnia 2022, godz. 20.00
Zamek na Skale, Trzebieszowice 151

28 grudnia 2022, godz. 19.00
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
pl. Staromłyński 5, Lądek-Zdrój

6 stycznia 2023, godz. 12.00
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła
Stanisława Moniuszki 8, Kudowa-Zdrój

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xxxx

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 30.01.2026 05:00

XXVII Bal Charytatywny

Zapraszamy na XXVII Bal Charytatywny, którego celem zdobywanie środków na stypendia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z naszego regionu. Wydarzenie odbędzie się w piątek 6 lutego 2026 w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze. Karnawałowej rozrywce towarzyszyć będzie m. in. licytacja darów przekazanych na rzecz dobroczynnych działań fundacji. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 04:00

Spotkanie z Henrykiem Koczanem z cyklu Dowód Tożsamości

Dowód Tożsamości to cykl spotkań poświęcony ciekawym osobowościom Wrocławia i Dolnego Śląska. Gościem lutowego spotkania będzie Henryk Koczan – kulturoznawca, teolog, pisarz, zastępca dyrektora OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 03:00

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem wokół jego najnowszej książki „Boże Narodzenie we Wrocławiu”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem wokół jego najnowszej książki „Boże Narodzenie we Wrocławiu", które odbędzie się w Księgarni Tajne Komplety 20 lutego. Rozmowę poprowadzi Sebastian Rerak. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 03:00

GÓRY ZARZĄDZANIA 2026 – KONFERENCJA

Dwudniowa konferencja poświęcona jest innowacjom na Dolnym Śląsku w obszarze kultury i nauki, a wśród prelegentów znajdą się naukowcy z wrocławskich uczelni wyższych oraz placówek kultury. Zapraszamy 20 i 21 lutego do Dobromierza. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 02:00

„Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej” – pokazy dla szkół

24 i 25 lutego zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na kolejne pokazy spektaklu o życiu słynnej noblistki oraz wyzwaniach i dylematach tej wybitnej naukowczyni. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 01:00

Spotkanie autorskie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki „Czeski Czechow”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki „Czeski Czechow”, które odbędzie się w Księgarni Tajne Komplety 27 lutego. pokaż więcej »

Dodano: 28.01.2026 00:00

LUTOWY NUMER „ODRY” 2/2026

Wiersze z UKRAINY: w czwartą rocznicę agresji • SOLSKA o długu W polityce: SURDYKOWSKI o głupocie, BULSKA o braku zasad NIAKLAJEU i KUPAŁA: Białoruskie losy • GOMBROWICZ i wydawcy Deadpool, Batman, indianiści i inne plemiona • GRYNBERG i CHWIN DOMAŃSKI: Eroticon • Lwowsko-śląskie pejzaże • 8 Arkusz   Spis treści 2/2026: 2 Serhij Rybnycki: WIERSZE 5 MIĘDZY […] pokaż więcej »

Dodano: 20.01.2026 14:10

Ewa Zarzycka. Monografia / Zapowiedź

Ponad 40 lat temu Ewa Zarzycka zanotowała na luźnej kartce „mam własne archiwum tekstów, filmów, negatywów… Ale kiedy się nad tym wszystkim zastanawiam to «to wszystko jest we mnie»”. pokaż więcej »

Przejdź do treści