Wrocław

5 grudnia 2018, godz. 18:00
Sala Wielka Ratusza
Rynek
wstęp wolny

Szczawno-Zdrój

6 grudnia 2018, godz. 19:00
Teatr Zdrojowy
ul. Kościuszki 19
wstęp wolny

Bystrzyca Kłodzka

7 grudnia 2018, godz. 19:00
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury
ul. Wojska Polskiego 20
wstęp wolny

Kudowa-Zdrój

8 grudnia 2018, godz. 19:00
Teatr Zdrojowy
ul. Moniuszki 2
bilety 15 zł
do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w Kudowie, ul. Zdrojowa 44 oraz godzinę przed koncertem w Teatrze Zdrojowym

Udostępnij:

Dodano:

06.12.2018 08:50

Koncerty zespołu Batumi na Dolnym Śląsku

W grudniu zapraszamy Państwa do Szczawna-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i Kudowy-Zdroju na koncerty narodowego chóru Adżarii – Batumi (Gruzja). Zespół z dużym powodzeniem gościł już na dolnośląskich scenach w 2017 roku. Koncerty odbędą się w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.

 

O zespole

W 1991 r. – z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze, władze miasta Batumi powołały do życia zespół wokalny i taneczny.
Zespół ten otrzymał nazwę BATUMI, powstał z inspiracji burmistrza tego miasta. Dyrektorem artystycznym został wspaniały mistrz gruzińskiej pieśni – Temur Dolidze.

Współcześnie trzynastoosobowy zespół BATUMI jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.

Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji i jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki popowe, a także w utwory reprezentujące muzykę klasyczną. Grupa zrekonstruowała wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji. Pieśni te odzwierciedlały gruzińskie radości i smutki. Były także błogosławieniem i balsamem na gruzińskie rany; wyrazem gruzińskiej myśli, uczuć i marzeń. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów w 2001 r. została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Utwory wykonywane są na perfekcyjnym poziomie jaki prezentują zarówno poszczególni soliści jak i cały zespół.  Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych.

 

PROGRAM:

  1. DŁUGIE ŻYCIE
  2. MEGRELIAN ORIDA
  3. TRIO LEKEBI
  4. ALLELUJA
  5. MAGNOLIA
  6. AGHAR IZVRIS
  7. SWAN PHERKHULI
  8. KUPALINKA
  9. MIX MIEJSKICH PIEŚNI
  10. DZIEWCZYNA Z DARKVETI
  11. KIEDY KSIĘŻYC WZEJDZIE
  12. MIX ADŻARSKICH PIEŚNI
  13. BATUMI
  14. FUNICULI, FUNICULA
  15. TAWADYJSKIE DŁUGIE ŻYCIE

 

Członkowie Zespołu Batumi:

LASHA GEDENIDZE
TEMUR DOLIDZE – dyrektor artystyczny, dyrygent
NODAR VARSHANIDZE – chórmistrz
IADON MAKHARADZE
ARCHIL SOSELIA
ZVIAD SURMANIDZE
SULKHAN JAIANI
DATO CHKHONIA
PAATA CHURKVEIDZE
LEVAN TSKHOIDZE
CHABUKA SURMANIDZE – dyrektor organizacyjny
MAMUKA SURMANIDZE
ROMAN SHAINIDZE

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 06:00

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

W dniach 19-22 czerwca odbywa się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, które ponownie stanie się muzycznym sercem Polski! Wydarzenie łączy bogactwo tradycji z nowoczesnym brzmieniem, prezentując wybitne dzieła oraz znakomitych artystów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 06:00

KSIĘSTWO CZOCHA – TWIERDZA RYCERSKA. FESTIWAL PEŁEN UNIESIEŃ!

Odwiedź jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku i poczuj emocje średniowiecznych turniejów rycerskich, pokazów sokolniczych, piękno tańców, zabaw i zwyczajów dworskich. To wszystko podczas dorocznego święta Księstwo Czocha, które odbędzie się już 19-21 czerwca w Zamku w Leśnej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 05:00

„SŁOJE DRZEWA” | Premiera

Spektakl, w którym fragmenty prozy Urszuli Kozioł, wybrane jej wiersze oraz cytaty z esejów i felietonów składają się na literacki portret wybitnej poetki, od lat związanej z Wrocławiem. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:30

GET-STANKIEWICZ W FOTOGRAFII JACKA SAMOTUSA – WYSTAWA W RAMACH JATKOWISKA 2025

Zapraszamy na wystawę fotografii Jacka Samotusa która odbędzie się 21 czerwca w Galerii Arts and Prints podczas Jatkowiska 2025 – święta sztuki i wspólnoty artystycznej na ul. Jatki. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:00

Święto Wrocławia 2025 – Wielki Piknik z atrakcjami na Pawłowicach

Taniec, muzyka, śpiew, regionalne potrawy i stroje – będzie smacznie, kolorowo i międzykulturowo. 22 czerwca w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu parku Pawłowickim odbędzie się wydarzenie „Razem we Wrocławiu: Wielki Wrocławski Piknik” w ramach Święta Wrocławia 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Festiwal Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

2 edycja Festiwalu Polskiego Performance będzie miała miejsce w Pradze, w czerwcu 2025. Program tegorocznego Festiwalu skupi się na krytycznej analizie języka, zachęcając widzów do głębszej refleksji nad polityczną i społeczną odpowiedzialnością słów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Warsztaty florystyczne „Dzieła kwiatem malowane”

Projekt pt. „Dzieła kwiatem malowane” to cykl kilkunastu spotkań dla artystów, inspirowanych patronką roku Marią Pawlikowską- Jasnorzewską. Inicjatywa ta w oryginalny sposób łączy poezję z florystyką. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Już wkrótce w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej znajdzie się nasza nowość wydawnicza – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza. pokaż więcej »

Przejdź do treści