Udostępnij:

Dodano:

05.11.2019 09:18

Koncerty zespołu HEJSZOVINA na Dolnym Śląsku

W dniach 9,10,11 listopada na Dolnym Śląsku odbędą się koncerty zespołu Hejszovina.

 

Zespół Hejszovina

Zespół Hejszovina powstał zimą 2013 roku. Początkowo działał samodzielnie. W 2016 roku opiekę nad zespołem objęło nowopowołane Kudowskie Centrum Kultury i Sportu. Oprócz opieki organizacyjnej Centrum zapewniło zespołowi profesjonalne kierownictwo muzyczne w osobie Macieja Kieresa. Zespół, oprócz wielu koncertów, uczestniczy także w różnych konkursach i przeglądach. Został wybrany najlepszym zespołem IX Prezentacji Zespołów Ludowych Ziemi Pogranicza „Róża Kłodzka”. Uczestniczył w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku, a także w 26. i 27. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. W ubiegłym roku Zespół po raz pierwszy wziął udział w Polsko-Czeskim Festiwalu Kultury w Kudowie-Zdroju i został uhonorowany nagrodą publiczności. W bieżącym roku Hejszovina ponownie wzięła udział w Festiwalu, tym razem występując w koncercie finałowym rejestrowanym przez TVP2. Dokonała też nagrań utworów ludowych dla Radia Wrocław.

W swoim repertuarze Zespół ma również kolędy i pieśni patriotyczne, ale skupia się głównie na repertuarze ludowym, opierającym się o utwory autentyczne występujące w miejscu swojego działania – pograniczu polsko-czeskim, podkreślając swoją tożsamość, a jednocześnie różnorodność kulturową Dolnego Śląska. Nazwa zespołu nawiązuje do najwyższego szczytu w Górach Stołowych – Szczeliniec Wielki z przyległymi terenami to po czesku Hejszovina.

W latach 2017–2018, na zaproszenie Narodowego Chóru Adżarii Batumi oraz Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu Adżarskiej Republiki Autonomicznej, zespół Hejszovina wystąpił z koncertami w Gruzji (w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury).

 

9 listopada, Trzebieszowice k. Lądka Zdroju, godz. 20:00
10 listopada, Polanica-Zdrój, Restauracja Smaki na szlaku, godz. 16:00
11 listopada, Żmigrodzki Ośrodek Kultury, godz. 16:40 i 17:20

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 30.01.2026 05:00

XXVII Bal Charytatywny

Zapraszamy na XXVII Bal Charytatywny, którego celem zdobywanie środków na stypendia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z naszego regionu. Wydarzenie odbędzie się w piątek 6 lutego 2026 w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze. Karnawałowej rozrywce towarzyszyć będzie m. in. licytacja darów przekazanych na rzecz dobroczynnych działań fundacji. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 04:00

Spotkanie z Henrykiem Koczanem z cyklu Dowód Tożsamości

Dowód Tożsamości to cykl spotkań poświęcony ciekawym osobowościom Wrocławia i Dolnego Śląska. Gościem lutowego spotkania będzie Henryk Koczan – kulturoznawca, teolog, pisarz, zastępca dyrektora OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 03:00

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem wokół jego najnowszej książki „Boże Narodzenie we Wrocławiu”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem wokół jego najnowszej książki „Boże Narodzenie we Wrocławiu", które odbędzie się w Księgarni Tajne Komplety 20 lutego. Rozmowę poprowadzi Sebastian Rerak. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 03:00

GÓRY ZARZĄDZANIA 2026 – KONFERENCJA

Dwudniowa konferencja poświęcona jest innowacjom na Dolnym Śląsku w obszarze kultury i nauki, a wśród prelegentów znajdą się naukowcy z wrocławskich uczelni wyższych oraz placówek kultury. Zapraszamy 20 i 21 lutego do Dobromierza. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 02:00

„Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej” – pokazy dla szkół

24 i 25 lutego zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na kolejne pokazy spektaklu o życiu słynnej noblistki oraz wyzwaniach i dylematach tej wybitnej naukowczyni. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 01:00

Spotkanie autorskie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki „Czeski Czechow”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki „Czeski Czechow”, które odbędzie się w Księgarni Tajne Komplety 27 lutego. pokaż więcej »

Dodano: 28.01.2026 00:00

LUTOWY NUMER „ODRY” 2/2026

Wiersze z UKRAINY: w czwartą rocznicę agresji • SOLSKA o długu W polityce: SURDYKOWSKI o głupocie, BULSKA o braku zasad NIAKLAJEU i KUPAŁA: Białoruskie losy • GOMBROWICZ i wydawcy Deadpool, Batman, indianiści i inne plemiona • GRYNBERG i CHWIN DOMAŃSKI: Eroticon • Lwowsko-śląskie pejzaże • 8 Arkusz   Spis treści 2/2026: 2 Serhij Rybnycki: WIERSZE 5 MIĘDZY […] pokaż więcej »

Dodano: 20.01.2026 14:10

Ewa Zarzycka. Monografia / Zapowiedź

Ponad 40 lat temu Ewa Zarzycka zanotowała na luźnej kartce „mam własne archiwum tekstów, filmów, negatywów… Ale kiedy się nad tym wszystkim zastanawiam to «to wszystko jest we mnie»”. pokaż więcej »

Przejdź do treści