Udostępnij:

Dodano:

28.08.2017 14:00

Lidia Głuchowska, Stanisław Kubicki – In transitu

Książka Lidii Głuchowskiej Stanisław Kubicki – In transitu – Poeta tłumaczy sam siebie / Ein Poet übersetzt sich selbst to nie tylko rzetelna merytorycznie, lecz również piękna, komentowana edycja dwujęzycznych programowych manifestów i poezji ekspresjonistycznych autorstwa przywódcy radykalnego skrzydła grupy Bunt, Stanisława Kubickiego. Stworzone w latach 19181921, odzwierciedlają one dylematy wielu przedstawicieli klasycznej awangardy nie tylko w Polsce, lecz i w innych „nowych państwach” Europy Środkowo-Wschodniej. Część z nich ukazała się drukiem w tym burzliwym okresie jako rodzaj artystycznej interwencji na przemiany społeczno-polityczne schyłku I wojny światowej i początków nowego, powojennego ładu. Publikowano je wówczas – jednocześnie w Polsce i w Niemczech – m.in. w czasopismach „Zdrój”, „Die Aktion”, „Der Weg” i „Die Bücherkiste”. W większości jednak zostały one odnalezione dopiero niedawno i zrekonstruowane jako dwujęzyczny zbiór przez autorkę publikacji. Utwory poetycko-programowe Kubickiego są unikatem na skalę światową. Sam artysta napisał je bowiem w oryginale w obu językach, przełamując partykularyzm literackiego komunikatu i tworząc swoisty manifest awangardowego internacjonalizmu. Wierszowane ekspresjonistyczne manifesty Kubickiego korespondują z jego powstającą jednocześnie twórczością graficzną i malarską o zbliżonej tematyce.

Ramę dla prezentowanych w książce wierszy stanowi monograficzny komentarz na temat interdyscyplinarnej twórczości Kubickiego, polemiczny wobec tradycyjnych i stereotypowych wizji jego dokonań plastycznych i literackich. Wybiega on poza rewizję jego miejsca w narodowej i uniwersalnej historii literatury i sztuki, a także przenikliwą, stylistyczno-tematyczną interpretację estetycznych artefaktów. Dzięki znakomitej dokumentacji źródłowej opracowanie to odsłania bowiem również słabo znane aspekty działalności Kubickiego i jego kolegów z grupy Bunt w międzynarodowych kręgach artystycznych oraz ich aktywności politycznej.

Publikację zamyka aneks dotyczący donacji prac graficznych grupy Bunt ze spuścizny po artyście i jego żonie poetce, malarce i graficzce, Margarete Kubickiej, dla Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz honorującej ten dar wystawie.

O staranną szatę graficzną książki zadbała ceniona projektantka, Monika Aleksandrowicz, której wcześniejsze realizacje kilkakrotnie już nagradzano. Udało się jej znakomicie wydobyć nowoczesność i wewnętrzny rytm prac plastycznych Kubickiego. Wiele spośród  ponad siedemdziesięciu czarno-białych i barwnych reprodukcji właśnie w tej książce ukazuje się po raz pierwszy.

Wydano z finansowym wparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Teksty: Lidia Głuchowska, Stanisław Kubicki – In transitu – Poeta tłumaczy sam siebie / Ein Poet übersetzt sich selbst; Przedmowa / Vorwort: Peter Mantis

Tłumaczenie: Dorota Cygan, Lidia Głuchowska, Arkadiusz Jurewicz, Michael Zgodzay

Redakcja językowa: Margit Jäkel, Elżbieta Łubowicz

Projekt: Monika Aleksandrowicz

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ISBN: 978-83-62290-97-0

Format: 17 cm x 24 cm | liczba stron: 480 | oprawa: miękka ze skrzydełkami

Język: polski i niemiecki

AKTUALNOŚCI

Dodano: 04.06.2019 14:08

W czerwcowym numerze Odry

NAGRODA „ODRY” 2018 DLA KAZIMIERZA ORŁOSIA „Polska sercem Europy”: SURDYKOWSKI, GAJDZIŃSKI, KOZŁOWSKI ORZECHOWSKI • WALICKI: Z Ludowej do Wolnej Europy • LISTY BARAŃCZAKA • COVACICH: Triest • TATE – wiersze • HIRSCHMAN nad Zatoką San Francisco • Fidelio • NATALIA LL pokaż więcej »

Dodano: 01.04.2019 14:06

Nagroda ODRY 2018 dla Kazimierza Orłosia

Redakcja oraz Rada Redakcyjna miesięcznika „Odra” postanowiły uhonorować Nagrodą „Odry” za rok 2018 Kazimierza Orłosia w uznaniu dla jego całego dorobku prozatorskiego. pokaż więcej »

Dodano: 24.06.2019 01:00

Znasz-li ten kraj. Dwusetne urodziny Moniuszki.

28 czerwca 2019, godz. 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie, ul. Wolności 20 D, Olszyna, wstęp wolny pokaż więcej »

Dodano: 24.06.2019 01:00

54. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

27-30 czerwca 2019 , Szczawno-Zdrój, wstęp wolny pokaż więcej »

Dodano: 21.06.2019 02:03

Czwartek ujemny z Konradem Górą

21 czerwca 2019, godz. 18.00, Księgarnia Hiszpańska ELITE, ul. Karola Szajnochy 5, Wrocław pokaż więcej »

Dodano: 21.06.2019 02:00

„Zawsze początek, spotkanie” – malarstwo Mariusza Mikołajka

21 czerwca - 25 sierpnia 2019, wernisaż: 21 czerwca, godz. 18:00, Centrum Sztuki Stara Kopalnia, ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych pokaż więcej »

Dodano: 17.06.2019 12:19

Dziękujemy za wszystko Panie Profesorze

W imieniu Dyrektora i Pracowników Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu składamy wyrazy współczucia i wsparcia Rodzinie i Bliskim profesora Zbigniewa Horbowego. pokaż więcej »

Dodano: 17.06.2019 05:00

KROPKA I KRESKA – DOLNY ŚLĄSK W ABSTRAKCJI FILMOWEJ

czerwiec-lipiec 2019, Dolny Śląsk pokaż więcej »