Data:

10 grudnia 2022, godz. 19.00

Miejsce:

Wolskie Centrum Kultury
ul. Działdowska 6, Warszawa

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

10.12.2022 05:00

LUDOBÓJSTWO. Spektakl o Pier Paolo Pasolinim

W sobotę, 10 grudnia 2022 o godzinie 19.00, w rocznice wrocławskiej premiery spektaklu wraz PLAZACIEMNIA.PL zapraszamy do Wolskiego Centrum Kultury na pokaz spektaklu „Ludobójstwo”. Dramat „Ludobójstwo” Jacka Żebrowskiego w reżyserii Marcina Czerwińskiego (czervo01) to historia legendarnego lewicowego intelektualisty włoskiego Pier Paolo Pasoliniego opowiedziana przez pryzmat procesu, który mu wytoczono, idei, które zawarł w swoich pismach, oraz jego ostatnich dni.

Realizatorzy skupiają się na politycznym kontekście ostatnich lat życia Pasoliniego, w który wplecione są jego relacje towarzyskie. Na ich tle Pasolini jawi się jako odważny krytyk społeczeństwa i nonkonformista, a to właśnie stało się zaczynem jego legendy.

„Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane
kołysze się na sznurze. Przed chwilą zabrzmiały też
ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci”

Pier Paolo Pasolini

 

TWÓRCY:
SCENARIUSZ: Jacek Żebrowski
REŻYSERIA: czervo01
WIZUALIZACJE: Piotr Bartos
MUZYKA: Ju Ghan / Tymon Trąbczyński

WYSTĘPUJĄ:
PASOLINI: Jacek Zawadzki
ALBERTO MORAVIA: Arkadiusz Cyran
KOMISARZ: Orfeusz Jakubiszyn
PROKURATOR REPUBLIKI: Kamil D. Gałuszka
LAURA BETTI: Anna Skubik
BISKUP: Chrystian Talik
CHŁOPIEC/DZIENNIKARZ: Piotr Downar-Zapolski

 

„Dramat polega na tym, że przez kilkadziesiąt ostatnich lat ludzkość, dokładniej, zachodnia Europa, nie wyciągnęła żadnych wniosków z postępującej destrukcji, dała wmanewrować się we wszechpotężny, odczłowieczający konsumpcjonizm. Ten zaś Pasolini nazwał ludobójstwem” – pisze w recenzji ze spektaklu Aneta Wybieralska (kwartalnik „Nasze Argumenty”).

 

 

 

Projekt plakatu: Paulina Zielona

Piotr Bartos – autor wizualizacji i wideoartu w spektaklu Ludobójstwo. Zajmuje się fotografią i filmem eksperymentalnym. Współpracuje z wrocławskim Teatrem muzycznym Capitol. Współautor plastyki i fotografii w fotoprozie Tomka Tryzny Taniec w skorupkach, autor instalacji fotograficznej Siedem pór roku Piotra Bartosa w Operze Wrocławskiej w ramach festiwalu Era Nowe Horyzonty 2008, reżyser filmowy fabuł i dokumentów. Jako reżyser długiego metrażu zadebiutował wraz z bratem i w 2014 nakręcił film pt. Chłopiec z żabą, nagrodzony podczas festiwalu Nowe Horyzonty.

Arkadiusz Cyran – aktor filmowy i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Zagrał kilkadziesiąt ról w teatrach i filmie. Stały aktor Teatru Ad Spectatores.

Marcin Czerwiński – literaturoznawca, redaktor, poeta. Reżyseruje spektakle pod hasłem ‘ciemnia’ i prowadzi stronę plazaciemnia.pl. Autor książek o literaturze „Smutek labiryntu” i „Maszyna przecząca” oraz książki poetyckiej „Miniaturzyści esperanto” (papierwdole, 2020, nagroda Iłłakowiczówny). Mieszka we Wrocławiu. W przyszłym roku ukaże się jego książka o Stanisławie Przybyszewskiej.

Piotr Downar-Zapolski – ur. 1990 w Lubinie (woj. dolnośląskie). Aktor, animator, radiowiec. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, na wydziale aktorskim ze specjalizacją taneczno-ruchową. Gościnnie występuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz we Wrocławskim Teatrze Młodych. Od roku 2016 działa również jako animator podczas eventów organizowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od roku 2019 jest redaktorem działu kultura w Akademickim Radiu LUZ.

Dariusz Dżugan (Ju Ghan) – kompozytor, kontrabasista, mandolinista, producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, współuczestnik wielu projektów muzycznych (takich jak Matplaneta, Kanał Audytywny, Mazzoll Arhythmic Perfection, The Jazz Statues i wielu innych) i teatralnych. Założyciel i prowadzący Ziębicką Orkiestrę Mandolinistów. Jako instrumentalista brał udział w wielu wydawnictwach płytowych. Obecnie członek zespołów Moon Hoax, Ascetic Quartet, Sewa Kaffo, Mombe.

Kamil Dawid Gałuszka – rocznik 1985. Obecnie aktor i reżyser we Wrocławskim Teatrze Radioaktywnym, który eksploruje format słuchowisk radiowych i podobnych. Redaktor autorskiej audycji „Odzyskane Źródła” w Radio Wrocław Kultura (audycja poświęcona muzyce tradycyjnej, folk, world music). Członek fundacji Centrala Muzyki Tradycyjnej, Fundacji Ważka, Fundacji im. Łukasza „Dino” Staniszewskiego, fundacji Towarzystwo Radioaktywne. W latach 2009-2015 aktor w Teatrze Klinika Lalek. Konferansjer.

Orfeusz Jakubiszyn – aktor, performer. Związany z niezależnymi grupami artystycznymi Wrocławia. W latach 80. z Pomarańczową Alternatywą, brał udział w nieformalnych działaniach parateatralnych i literackich. Adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, uczeń wydziału aktorsko-wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Formy, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Studiem Matejka, Instytutem Grotowskiego, Więcej niż Teatr, Te-O-Ka. Uczestnik spotkań, warsztatów z obszarów teatru fizycznego, improwizacji, butoh, dramatu, teatroterapii, terapii uzależnień. Wolontariusz Domów Pomocy Społecznej.

Anna Skubik-Sigala – aktorka-lalkarka, ukończyła PWST Kraków, wydział zamiejscowy we Wrocławiu, Wydział Lalkarski. W 2013 nagrodzona przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013. W 2009 stypendystka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Swoimi monodramami zdobyła wiele nagród krajowych i zagranicznych, m.in. w 2008 – Grand Prix 42. Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, w 2009 – Nagrodę za innowacyjność w sztuce lalkarskiej podczas 13th World Festival of Puppetry w Pradze, w 2010 – Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich za kreację aktorską, w 2011 – Nagrodę Publiczności na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, w 2013 – Best Actress-Silver Wayang na World Puppet Carnival w Indonezji, w 2014 – nagrodę Best Solo Interpretation na Harmony World Puppet Carnival w Bangkoku. Prezentowała swoje spektakle w kraju i poza jego granicami w Los Angeles, Nowym Jorku, Wielkiej Brytanii, Armenii, Czechach, Indonezji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szkocji, Irlandii oraz na Ukrainie. Spektakle, nad którymi pracuje, prezentuje również w obcych językach: greckim, hiszpańskim i angielskim. Od 2016 prowadzi Stowarzyszenie K.O.T., gdzie realizuje projekty edukacyjne i artystyczne. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Kobietostan, realizując projekty z kobietami i dziewczętami ze środowisk zagrożonych wykluczeniem.

Chrystian Talik – ur. 1993; student V roku aktorstwa Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Zadebiutował w 2015 roku w „Złym” Wojciecha Kościelniaka (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). Występował w takich spektaklach, jak „Czyż nie dobija się koni?” (reż. W. Kościelniak, Teatr Wybrzeże), „Wesele” (reż. W. Kościelniak), „Noc wśród drzew” (reż. Radek Stępień), „Kobieta i życie” (reż. Piotr Łukaszczyk). Lubi pieski.

Tymon Trąbczyński – studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie kontrabasu jazzowego prowadzonej przez Dr. Michała Barańskiego. Już podczas studiów otrzymał dużą liczbę nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z takimi zespołami jak Aga Derlak Trio, Szymon Klekowicki Sekstet, Kuba Banaszek Quartet, Sound of Affection, jak również w kategoriach solowych. Obecnie uczy się w prestiżowej uczelni Jazz Campus w Bazylei pod okiem światowej klasy muzyków takich jak: Larry grenadier, Jorge Rossy, czy Aidin Esen. Uczestnik festiwali międzynarodowych (m.in. w takich krajach jak: Niemcy, Turcja, Szkocja, Mołdawia, Hiszpania, Ukraina, Czechy czy Słowacja).

Jacek Zawadzki – aktor, rocznik 1962. Ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1984-1990 aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Od 1990 do 1992 członek grupy teatralnej PUR z Londynu. W latach 1992-1997 aktor Uniwersyteckiego Teatru Kana w Szczecinie, w którym realizuje dwa spektakle: „Moskwa-Pietuszki” i „Noc”, oparte na twórczości Wieniedikta Jerofiejewa. „Noc” otrzymuje dwie główne nagrody na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (1994) – Fringe First i Critic’s Award. Po tym sukcesie Teatr Kana profesjonalizuje się i otrzymuje własną scenę w Szczecinie w 1995. Oba przedstawienia są prezentowane między innymi w Berlinie, Moskwie, Amsterdamie, Los Angeles, San Francisco, Londynie, Nitrze i Dubrowniku oraz w bardzo wielu polskich miastach i miasteczkach. W latach 1997-1999 członek teatru The Elements w Edynburgu. W 1998 realizuje film dla BBC 2 „At the end of on-line”. W latach 1999-2001 aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Od 2001 do 2012 przebywa w USA, gdzie realizuje szereg filmów krótkometrażowych w reżyserii Renée Kerkman, jest także członkiem grupy artystycznej Float Iron i współtwórcą zespołu muzycznego Banana Street. W roku 2012 wraca do Polski. Obecnie związany jest z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Gra dwa monodramy: „Moskwa-Pietuszki” i „Hantio” (sztuka oparta na tekstach Hrabala, Pessoi i Rilkego). Koncertuje również z pieśniami rosyjskimi i cygańskimi.

Jacek Żebrowski – ur. 1979 w Olsztynie. Studiował filologię polską i filmoznawstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i tam debiutował na łamach czasopisma „Undergrunt”. Okazjonalnie eseista, filmoznawca i twórca krótkich form prozą. Publikował głównie w pismach niezależnych, takich jak „RED.”, „Borussia”, „Rita Baum”, „Inny Świat”, „Chaos w Mojej Głowie”, „A-tak”, „2Miesięcznik”, „PROwincja”, „Nowy Obywatel”, „Stoner Polski”. Był korespondentem kolektywu Indymedia Polska. Jeden ze współautorów leksykonu „1000 filmów, które tworzą historię kina” (Wydawnictwo Dragon, 2020). Obecnie jest redaktorem zina literackiego „Papier w dole” oraz kolektywu wydawnictwa papierwdole i brytyjskiego Katalog Press. Mieszka w Krakowie.

Fotorelacja z premiery „LUDOBÓJSTWO”
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery „LUDOBÓJSTWO”, która odbyła się 10 grudnia 2021 w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Fot. Krzysztof Zatycki

 

 

Producenci i organizatorzy:
PLAZACIEMNIA.PL
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu –  Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

 

 

 

Współorganizator:
Wolskie Centrum Kultury

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Partner:

Fundacja „Naprzód”

Projekt realizowany w ramach Funduszu i Solidarności „Aktywni Naprzód” i transform!europe.
transform!europe – Europejska Fundacja Polityczna – korzysta z dotacji
Parlamentu Europejskiego.

 

Twórcy spektaklu dziękują serdecznie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu, za pomoc w realizacji.

 

 

Ludobójstwo / spektakl na podstawie tekstu Jacka Żebrowskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2024 14:18

Stypendia artystyczne Województwa Dolnośląskiego

14 marca odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2024 14:18

Ruszyły cykle „Z klasyką/jazzem przez Polskę”!

Ruszyła tegoroczna edycja cyklu promującego muzykę klasyczną i jazzową w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy regionu będą mogli usłyszeć m.in. pianistę Rafała Blechacza, skrzypaczkę Sarę Dragan czy kwartet jazzowy Tomasza Wendta. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 13:11

Fotorelacja ze spektaklu „Na Wenus bez zmian”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu "Na Wenus bez zmian" w ramach projektu Osiedla Kultury i Sztuki , który odbył się 8 marca 2024, na Osiedlu Żerniki. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 08:30

kinoMANUAL | Salon zimowy: To mnie rusza! Oprowadzanie neuroestetyczne z dr Agnieszką Bandurą

Wędrując po wystawie, poszukamy odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się atrakcyjność animacji abstrakcyjnej i muzyki wizualnej, przyjąwszy – za czołowymi neuroestetykami – że sztuka to superbodziec, przeżycie estetyczne to ‘aesthetic response’, a artysta jest nieświadomym neurobiologiem. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 08:20

KONCERT JANUSZA CEDRO W KAMIENNEJ GÓRZE. NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI ŚWIATA

22 marca w Kamiennej Górze odbędzie się koncert Janusza Cedro, podczas którego wokalista zaprezentuje najbardziej znane polskie przeboje z lat 60. i 70. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 08:00

„FOLWARK ZWIERZĘCY” I „ANIMAL FARM”

Spektakl w języku angielskim inspirowany powieścią „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella w wykonaniu międzynarodowej grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 07:30

WIELKANOCNE GRANIE

24 marca w Jeleniej Górze odbędzie się koncert wielkanocny w wykonaniu Karkonoskiej Filharmonii Kameralnej. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)