Data

28 –29 września 2017

Miejsce

Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura
Koźlice 1, 59-900 Zgorzelec

Udostępnij:

Dodano:

28.09.2017 09:50

Międzynarodowa Konferencja „Jeńcy wojenni. Bezimienni bohaterowie II Wojny Światowej”

W dniach 28 –29 września 2017 r. odbędzie się konferencja w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu, pod nazwą „Stalag VIIIA i europejska pamięć o jeńcach wojennych II Wojny Światowej”, w której udział weźmie wielu znakomitych ekspertów zarówno z Polski jak i z Niemiec. Celem konferencji jest upamiętnienie tematyki jeńców wojennych i obozów jenieckich, a Stalag VIIIA jest miejscem, w którym dyskusja na ten temat będzie miała szczególne znaczenie. Podczas konferencji planowany jest również koncert poświęcony pamięci jeńców Stalagi VIIIA, w dniu 28.09.2017 r.

Pamięć o II wojnie światowej wśród narodów, które zostały nią dotknięte, budzi do tej pory silne emocje. Wiele tematów został o opracowanych, powstały muzea, miejsca pamięci, programy szkolne zobowiązują do przekazu wiedzy o niej.

Nadal jest jednak wiele obszarów, które wymagają badań i opisów. Należy do nich m.in. tematyka jeńców wojennych i obozów jenieckich. Były Stalag VIIIA jest miejscem, w którym dyskusja na ten temat ma szczególne uzasadnienie.

Konferencja odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Ministra Nauki i Sztuki Wolnego Państwa Saksonia.

Strona Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura: www.fundacjacentrum.eu
Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 30.01.2026 04:00

Spotkanie z Henrykiem Koczanem z cyklu Dowód Tożsamości

Dowód Tożsamości to cykl spotkań poświęcony ciekawym osobowościom Wrocławia i Dolnego Śląska. Gościem lutowego spotkania będzie Henryk Koczan – kulturoznawca, teolog, pisarz, zastępca dyrektora OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 03:00

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem wokół jego najnowszej książki „Boże Narodzenie we Wrocławiu”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem wokół jego najnowszej książki „Boże Narodzenie we Wrocławiu", które odbędzie się w Księgarni Tajne Komplety 20 lutego. Rozmowę poprowadzi Sebastian Rerak. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 03:00

GÓRY ZARZĄDZANIA 2026 – KONFERENCJA

Dwudniowa konferencja poświęcona jest innowacjom na Dolnym Śląsku w obszarze kultury i nauki, a wśród prelegentów znajdą się naukowcy z wrocławskich uczelni wyższych oraz placówek kultury. Zapraszamy 20 i 21 lutego do Dobromierza. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 02:00

„Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej” – pokazy dla szkół

24 i 25 lutego zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na kolejne pokazy spektaklu o życiu słynnej noblistki oraz wyzwaniach i dylematach tej wybitnej naukowczyni. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2026 01:00

Spotkanie autorskie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki „Czeski Czechow”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki „Czeski Czechow”, które odbędzie się w Księgarni Tajne Komplety 27 lutego. pokaż więcej »

Dodano: 29.01.2026 13:43

„BIEG” – film o legendarnym Biegu Piastów

Trwają zdjęcia do nowego filmu dokumentalnego „BIEG", opowiadającego o największej imprezie narciarstwa biegowego w Polsce, Biegu Piastów. W lutym br. w Jakuszycach odbędzie się 50. rocznica tego sportowego wydarzenia. pokaż więcej »

Dodano: 29.01.2026 10:18

„SŁOJE DRZEWA” – na podstawie tekstów Urszuli Kozioł

27 marca na scenę Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego powróci spektakl "Słoje drzewa" Jerzego Bielunasa do wierszy i tekstów wrocławskiej poetki, Urszuli Kozioł. pokaż więcej »

Dodano: 28.01.2026 00:00

LUTOWY NUMER „ODRY” 2/2026

Wiersze z UKRAINY: w czwartą rocznicę agresji • SOLSKA o długu W polityce: SURDYKOWSKI o głupocie, BULSKA o braku zasad NIAKLAJEU i KUPAŁA: Białoruskie losy • GOMBROWICZ i wydawcy Deadpool, Batman, indianiści i inne plemiona • GRYNBERG i CHWIN DOMAŃSKI: Eroticon • Lwowsko-śląskie pejzaże • 8 Arkusz   Spis treści 2/2026: 2 Serhij Rybnycki: WIERSZE 5 MIĘDZY […] pokaż więcej »

Przejdź do treści