Data i miejsce:

18 stycznia 2024, godz. 19.00
Bierhalle, Rynek- Ratusz 26, Wrocław
Przemysław Wojcieszek „Świnie wojny” – spotkanie z autorem i jego najnowszą powieścią poprowadzi Darek Foks, fragmenty książki przeczyta Jacek Zawadzki.

20 stycznia 2024, godz. 16.00 
Klub Muzyki i Literatury, pl. Tadeusza Kościuszki 10, Wrocław
Waldemar Okoń „Dniewnik” – spotkanie z Waldemarem Okoniem poprowadzi Robert Gawłowski.

25 stycznia 2024, godz. 18.00
Dom Edyty Stein, Nowowiejska 38, Wrocław
Juliusz Woźny „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” – spotkanie poprowadzi Robert Gawłowski.

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

22.01.2024 07:00

Nowe Tropy – cykl spotkań autorskich

Książki, których nikt jeszcze nie czytał …. i książki, o których nikt jeszcze nie rozmawiał, będą bohaterkami nowego cyklu spotkań autorskich prezentujących premiery wydawnictwa Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Co roku kilkanaście książek dolnośląskich autorów materializuje się w naszej oficynie. Program na rok 2024 jest wyjątkowo atrakcyjny.

Nowe Tropy poprowadzą nas w stronę spotkań z autorami w ciekawych miejscach, które podkreślą i wzmocnią atmosferę prezentowanych książek.  Rozmowy uatrakcyjnimy działaniami performatywnymi. Będą koncerty, czytania, multimedia, prezentacje i rozmowy.

 

 

W styczniu zaprosimy czytelników na trzy spotkania autorskie z nowościami:

 

 

18 stycznia 2024, godz. 19.00
Bierhalle, Rynek- Ratusz 26, Wrocław

Przemysław Wojcieszek „Świnie wojny” – spotkanie z autorem i jego najnowszą powieścią poprowadzi Darek Foks, fragmenty książki przeczyta Jacek Zawadzki.

„Świnie Wojny” to pierwsza z serii powieści o frydlandzkim komisarzu policji – Kajetanie Borovce. Rozgrywa się na Trójstyku, występują w niej żyjący tam zgodnie Czesi, Polacy i Niemcy. Ta bajkowa opowieść z genialnymi ilustracjami Krzysztofa Ostowskiego wzruszy Was i rozbawi. Autor zaręcza, że w nowym roku nie przeczytacie niczego lepszego.

Przemysław Wojcieszek – reżyser, scenarzysta i pisarz. Autor czterech książek, kolekcjoner heavy metalowych relikwii, z których najcenniejszą jest kosmyk włosów Peter’a Steele.

 

 

20 stycznia 2024, godz. 16.00
Klub Muzyki i Literatury, pl. Tadeusza Kościuszki 10, Wrocław

Waldemar Okoń „Dniewnik” – spotkanie z Waldemarem Okoniem poprowadzi Robert Gawłowski.

„Dniewnik” czyli kronika niezapowiadanych śmierci –  część druga, lata 2019-2022 – nota odautorska
Dziennik pisany przeze mnie od września 2019 roku do września roku 2022, bliski rozległej tradycji gatunkowej jakim były literackie sylwy ( „silva rerum”,„las rzeczy”), złożony z kilkuset fragmentów będących artystycznymi zapisami kolejnych, przemijających dni. Projekt literacki nawiązujący do koncepcji Romana Opałki i jego „liczonych obrazów”.
Fragmentaryczność „Dniewnika” nie pozwala na klasyczne streszczenie treści książki. Można jedynie powiedzieć, że mamy tu do czynienia z wieloma opowieściami – każdy fragment stanowi całość względnie autonomiczną i skończoną, powiązanymi osobą Autora oraz biograficznym wymiarem tekstu.
Element biograficzny nie jest jednak czynnikiem decydującym. Ważna jest przede wszystkim różnorodność moich doświadczeń intelektualnych i artystycznych, których spontaniczny i jednocześnie precyzyjny zapis ma stanowić o wartości tekstu.
Tłem dla owych zapisów jest Wrocław i związane z nim konkretne postaci i miejsca. Będąc  urodzonym wrocławianin mieszkającym w tym mieście od kilkudziesięciu lat, staram się umiejscowić je na rozległej mapie nie tylko historii, ale też współczesności widzianej przez pryzmat codziennych sytuacji i wydarzeń.
Istotnym elementem książki jest jej oryginalny język, bliski w niektórych fragmentach prozie poetyckiej, jednak czytelny i zrozumiały dla tak zwanego przeciętnego czytelnika, o czym świadczą pozytywne reakcje i recenzje po opublikowaniu pierwszej części cyklu w 2021 roku w serii firmowanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Warszawie oraz  fragmentów drugiej części „Dniewnika” opublikowanych dotąd w kilku pismach literackich
Prezentowana książka, to w warstwie stricte artystycznej kontynuacja, jak to określał Karol Irzykowski, „wielkiego tematu”,  obecnego nie tylko w niegdysiejszych sylwach, ale w bliższej nam rzeczywistości w dziełach literackich nowatorów, którzy odchodząc od klasycznej fabuły i form narracyjnych starali się stworzyć prozę na miarę swoich czasów – hybrydyczną i niezhierarchizowana, amorficzną i jednocześnie będącą summą doświadczeń artystycznych i życiowych współczesnego człowieka.

Waldemar Okoń – pisarz, poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator wystaw sztuki współczesnej,  profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w historii sztuki  XIX i XX wieku. Opublikował m. in. zbiory studiów poświęconych tej epoce w książkach: Sztuka i narracja (1988), Alegorie narodowe (1992), Sztuki siostrzane (1992), Wtajemniczenia (1996), Stygnąca planeta (2002). Przeszłość przyszłości (2005), monografie Jan Matejko i Stanisław Wyspiański (1998) oraz Kresy w malarstwie polskim (2006). Wydał również szereg tomów poezji i prozy poetyckiej – ostatnio polsko-francuski Jeszcze jeden tom wierszy (2021),  książki prozatorskie Max z drugiej strony ulicy (2015), Jestem jak echo. Rok 1983 (2017), „Dniewnik” czyli kronika niezapowiadanych śmierci – część pierwsza: lata 2016-2019 (2021) i baśń dla dzieci i dorosłych Michaś i Księżyc (2019), Twórca koncepcji i redaktor naczelny wychodzącego od roku 2006 kwartalnika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego „Quart”. Obecny Prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i redaktor naczelny kwartalnika „Format Literacki”.

 

 

25 stycznia 2024, godz. 18.00
Dom Edyty Stein, Nowowiejska 38, Wrocław

Juliusz Woźny „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” – spotkanie poprowadzi Robert Gawłowski.

Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy. Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991.

Juliusz Woźny – wrocławianin z wyboru, historyk sztuki, dziennikarz, rzecznik prasowy, malarz artysta. Pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Autor i współautor kilku komiksów – między innymi „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”. Wszystkie one opowiadają o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej.

 

 


Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Logo Ośrodka Kultury i Sztuki we Wocławiu

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.03.2024 08:00

Wielkanocne wianki – warsztaty dla dzieci

5 i 17 marca, wraz z Fundacją Kolory Życia, zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dzieci z wykonywania wielkanocnych wianków dekoracyjnych. pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 08:00

Spotkanie autorskie – „Dniewnik, czyli kronika niezapowiadanych śmierci. Część II (2019-2022)”

8 marca w Księgarni Tajne Komplety odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Waldemarem Okoniem, autorem książki „Dniewnik". Spotkanie poprowadzi Paweł Gołębski z Radia RAM. Wstęp wolny.  pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 08:00

BLACKOUT UA
Międzynarodowa wystawa malarstwa i rysunku

Wystawa Blackout to międzynarodowy eksperyment sięgający do idei wspólnotowego wystąpienia społeczności artystycznej dla klimatu. Ekspozycja wpisuje się w globalny dyskurs na temat energii, włącza się w szeroki kontekst debaty o współczesnej ekologii i jej wpływie na kondycję psychologiczną człowieka. pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 07:00

„Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna” | „Весна, літо, осінь, зима і знову весна”

Spektakl na podstawie klasycznego utworu Łesi Ukrainki pt. „Pieśń lasu” w ramach cyklu „Scena ukraińska” powróci na scenę Teatru Laboratorium Instytutu im. J. Grotowskiego 9 i 10 marca oraz 13 i 14 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 06:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

Kolejny koncert pt. „Historie pisane muzyką" w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze odbędzie się 14 marca w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 05:00

„FOLWARK ZWIERZĘCY” I „ANIMAL FARM”

Spektakl w języku angielskim inspirowany powieścią „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella w wykonaniu międzynarodowej grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 04:00

Spektakl „Limba” | Teatr Układ Formalny

„Limba" w reż. Piotra Ratajczaka to spektakl o współczesnych problemach w komunikacji międzyludzkiej, hejcie, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. pokaż więcej »

Dodano: 04.03.2024 03:00

Improwizacja: struktura i impuls | Імпровізація: структура та імпульс

Bezpłatne warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 12–19 lat, których celem jest pogłębienie kreatywności, motywacji i jakości pracy w grupie. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)