Data i miejsce:

18 stycznia 2024, godz. 19.00
Bierhalle, Rynek- Ratusz 26, Wrocław
Przemysław Wojcieszek „Świnie wojny” – spotkanie z autorem i jego najnowszą powieścią poprowadzi Darek Foks, fragmenty książki przeczyta Jacek Zawadzki.

20 stycznia 2024, godz. 16.00 
Klub Muzyki i Literatury, pl. Tadeusza Kościuszki 10, Wrocław
Waldemar Okoń „Dniewnik” – spotkanie z Waldemarem Okoniem poprowadzi Robert Gawłowski.

25 stycznia 2024, godz. 18.00
Dom Edyty Stein, Nowowiejska 38, Wrocław
Juliusz Woźny „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” – spotkanie poprowadzi Robert Gawłowski.

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

22.01.2024 07:00

Nowe Tropy – cykl spotkań autorskich

Książki, których nikt jeszcze nie czytał …. i książki, o których nikt jeszcze nie rozmawiał, będą bohaterkami nowego cyklu spotkań autorskich prezentujących premiery wydawnictwa Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Co roku kilkanaście książek dolnośląskich autorów materializuje się w naszej oficynie. Program na rok 2024 jest wyjątkowo atrakcyjny.

Nowe Tropy poprowadzą nas w stronę spotkań z autorami w ciekawych miejscach, które podkreślą i wzmocnią atmosferę prezentowanych książek.  Rozmowy uatrakcyjnimy działaniami performatywnymi. Będą koncerty, czytania, multimedia, prezentacje i rozmowy.

 

 

W styczniu zaprosimy czytelników na trzy spotkania autorskie z nowościami:

 

 

18 stycznia 2024, godz. 19.00
Bierhalle, Rynek- Ratusz 26, Wrocław

Przemysław Wojcieszek „Świnie wojny” – spotkanie z autorem i jego najnowszą powieścią poprowadzi Darek Foks, fragmenty książki przeczyta Jacek Zawadzki.

„Świnie Wojny” to pierwsza z serii powieści o frydlandzkim komisarzu policji – Kajetanie Borovce. Rozgrywa się na Trójstyku, występują w niej żyjący tam zgodnie Czesi, Polacy i Niemcy. Ta bajkowa opowieść z genialnymi ilustracjami Krzysztofa Ostowskiego wzruszy Was i rozbawi. Autor zaręcza, że w nowym roku nie przeczytacie niczego lepszego.

Przemysław Wojcieszek – reżyser, scenarzysta i pisarz. Autor czterech książek, kolekcjoner heavy metalowych relikwii, z których najcenniejszą jest kosmyk włosów Peter’a Steele.

 

 

20 stycznia 2024, godz. 16.00
Klub Muzyki i Literatury, pl. Tadeusza Kościuszki 10, Wrocław

Waldemar Okoń „Dniewnik” – spotkanie z Waldemarem Okoniem poprowadzi Robert Gawłowski.

„Dniewnik” czyli kronika niezapowiadanych śmierci –  część druga, lata 2019-2022 – nota odautorska
Dziennik pisany przeze mnie od września 2019 roku do września roku 2022, bliski rozległej tradycji gatunkowej jakim były literackie sylwy ( „silva rerum”,„las rzeczy”), złożony z kilkuset fragmentów będących artystycznymi zapisami kolejnych, przemijających dni. Projekt literacki nawiązujący do koncepcji Romana Opałki i jego „liczonych obrazów”.
Fragmentaryczność „Dniewnika” nie pozwala na klasyczne streszczenie treści książki. Można jedynie powiedzieć, że mamy tu do czynienia z wieloma opowieściami – każdy fragment stanowi całość względnie autonomiczną i skończoną, powiązanymi osobą Autora oraz biograficznym wymiarem tekstu.
Element biograficzny nie jest jednak czynnikiem decydującym. Ważna jest przede wszystkim różnorodność moich doświadczeń intelektualnych i artystycznych, których spontaniczny i jednocześnie precyzyjny zapis ma stanowić o wartości tekstu.
Tłem dla owych zapisów jest Wrocław i związane z nim konkretne postaci i miejsca. Będąc  urodzonym wrocławianin mieszkającym w tym mieście od kilkudziesięciu lat, staram się umiejscowić je na rozległej mapie nie tylko historii, ale też współczesności widzianej przez pryzmat codziennych sytuacji i wydarzeń.
Istotnym elementem książki jest jej oryginalny język, bliski w niektórych fragmentach prozie poetyckiej, jednak czytelny i zrozumiały dla tak zwanego przeciętnego czytelnika, o czym świadczą pozytywne reakcje i recenzje po opublikowaniu pierwszej części cyklu w 2021 roku w serii firmowanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Warszawie oraz  fragmentów drugiej części „Dniewnika” opublikowanych dotąd w kilku pismach literackich
Prezentowana książka, to w warstwie stricte artystycznej kontynuacja, jak to określał Karol Irzykowski, „wielkiego tematu”,  obecnego nie tylko w niegdysiejszych sylwach, ale w bliższej nam rzeczywistości w dziełach literackich nowatorów, którzy odchodząc od klasycznej fabuły i form narracyjnych starali się stworzyć prozę na miarę swoich czasów – hybrydyczną i niezhierarchizowana, amorficzną i jednocześnie będącą summą doświadczeń artystycznych i życiowych współczesnego człowieka.

Waldemar Okoń – pisarz, poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator wystaw sztuki współczesnej,  profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w historii sztuki  XIX i XX wieku. Opublikował m. in. zbiory studiów poświęconych tej epoce w książkach: Sztuka i narracja (1988), Alegorie narodowe (1992), Sztuki siostrzane (1992), Wtajemniczenia (1996), Stygnąca planeta (2002). Przeszłość przyszłości (2005), monografie Jan Matejko i Stanisław Wyspiański (1998) oraz Kresy w malarstwie polskim (2006). Wydał również szereg tomów poezji i prozy poetyckiej – ostatnio polsko-francuski Jeszcze jeden tom wierszy (2021),  książki prozatorskie Max z drugiej strony ulicy (2015), Jestem jak echo. Rok 1983 (2017), „Dniewnik” czyli kronika niezapowiadanych śmierci – część pierwsza: lata 2016-2019 (2021) i baśń dla dzieci i dorosłych Michaś i Księżyc (2019), Twórca koncepcji i redaktor naczelny wychodzącego od roku 2006 kwartalnika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego „Quart”. Obecny Prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i redaktor naczelny kwartalnika „Format Literacki”.

 

 

25 stycznia 2024, godz. 18.00
Dom Edyty Stein, Nowowiejska 38, Wrocław

Juliusz Woźny „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” – spotkanie poprowadzi Robert Gawłowski.

Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy. Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991.

Juliusz Woźny – wrocławianin z wyboru, historyk sztuki, dziennikarz, rzecznik prasowy, malarz artysta. Pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Autor i współautor kilku komiksów – między innymi „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”. Wszystkie one opowiadają o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej.

 

 


Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Logo Ośrodka Kultury i Sztuki we Wocławiu

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 08.11.2024 14:19

Powiatowe Obchody Święta Odzyskania Niepodległości – „Polskie Drogi Do Niepodległości”

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając historyczny moment odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów. W Powiecie Karkonoskim w Starej Kamienicy, odbędzie się wydarzenie, które upamiętnia tę ważną rocznicę i podkreśla naszą wspólną pamięć historyczną. Serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz gości do wspólnego uczczenia 106. rocznicy odzyskania niepodległości. pokaż więcej »

Dodano: 08.11.2024 13:45

Dolnośląski Klucz Sukcesu 2024

Kapituła Wyróżnienia „Dolnośląskiego Klucza Sukcesu” po raz 28. wyłoniła Laureatów. Uroczysta Gala wręczenia statuetek odbyła się 7 listopada 2024 w gościnnych progach obiektu wielofunkcyjnego w Ślęzy (Gmina Kobierzyce) pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

„Śpiewnik domowy” | koncerty z okazji Dnia Niepodległości

Akustyczny, muzyczno-literacki wieczór w wykonaniu artystów scen operowych z  Ukrainy i Białorusi. Koncert składa się z utworów wybitnych Polskich kompozytorów Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza i ma swoim celem kultywowanie pamięci o zasłużonych dla Polski wybitnych postaci, urodzonych na Kresach pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

„Cień”

Autorski monodram „Cień” jest opowieścią o przejściu. Artystka odważa się na rozmowę o granicach. Wraz z Elfriede Jelinek wyznacza je i komentuje. Spektakl na podstawie tekstu Elfriede Jelinek pt. „Cienie. Eurydyka mówi”, w przekładzie Karoliny Bikont. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

VILLA POLONEZ. Najnowsza polska fotografia w Paryżu

W tym roku po raz pierwszy razem z Instytutem Polskim w Paryżu oraz dzięki wsparciu Photo Days i Contemporary Lynx mamy przyjemność zaprosić na Villa Polonez – wystawę 11 polskich artystek i artystów kuratorowaną przez Pawła Bąkowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

16 Plener Malarski „Park Sztuki” – wystawa poplenerowa

8 listopada zapraszamy do Bolesławca na wernisaż wystawy poplenerowej „16. Park Sztuki” pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:20

Dzień Dolnośląskiego Olimpijczyka

Legendy polskiego i dolnośląskiego sportu spotkają się 12 listopada na Polanie Jakuszyckiej, gdzie przyznawane będą odznaczenia Sejmiku Dolnośląskiego oraz obędzie się specjalny koncert jazzowy - niespodzianka. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:20

Premiera filmu „Ucieczka” w reżyserii Rafała Brylla

Premiera filmu UCIECZKA w reżyserii Rafała Brylla odbędzie się 12 listopada 2024 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Film przedstawia historię pobytu Barbary Gancarczyk we Wrocławiu po opuszczeniu Warszawy podczas powstania warszawskiego. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)