OKiS vs KWARANTANNA: #MISTRZOWIE 2 KRZYSZTOF M. BEDNARSKI (1953)
Krzysztof M. Bednarski
W 2011 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu współorganizował międzynarodową wystawę Art on Lake w Budapeszcie. W okresie od 24 maja do 4 września 2011 można było podziwiać rzeźby 25 artystów z 14 krajów Unii Europejskiej umiejscowione na tafli liczącego ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych sztucznego zbiornika wodnego w Parku Miejskim, usytuowanym w reprezentacyjnej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Bohaterów (jednej z głównych atrakcji turystycznych Budapesztu). To miejsce ma także swoje symboliczne znaczenie, bowiem było głównym miejscem niezwykle uroczystych obchodów milenium państwowości węgierskiej
w 1896 roku.
Główny organizatorem tej wystawy rzeźby współczesnej było Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie a kuratorami Krisztina Jerger, Péter Fitz i Alexander Tolnay.
Polskę reprezentowali Magdalena Abakanowicz i Krzysztof M. Bednarski, którego rzeźba: monumentalna kolumna-fontanna zbudowana z różowych, zmultiplikowanych głów Marksa wyprodukowana została przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Pierwsza edycja wystawy „Sztuka na jeziorze” odbyła się w 2000 roku, wówczas w projekcie wzięli udział wyłącznie artyści węgierscy. W 2011 roku, m.in. z uwagi na węgierskie przewodnictwo w Radzie UE, wystawa miała charakter międzynarodowy.

Krzysztof M. Bednarski
Ur. w 1953 roku w Krakowie, mieszka i pracuje w Rzymie i Warszawie.
Rzeźbiarz, twórca obiektów i instalacji, performer. Studiował w ASP w Warszawie. Jako pracę dyplomową wykonał Portret totalny Karola Marksa (1978). Odlew głowy Marksa stosował wielokrotnie w późniejszych rzeźbach i instalacjach. Przez wykorzystanie portretu-symbolu pokazywał dewaluację ideologii socjalizmu. W latach 1976-1981 był związany z wrocławskim Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, dla którego projektował plakaty. W latach 90. prezentował duże aranżacje przestrzenne zwane Pasażami (m.in. Pasaż Vision & Prayer inspirowany poezją Dylana Thomasa, 1990). Bardzo ważne w twórczości Bednarskiego są inspiracje literackie. W swoich pracach podejmuje też niepozbawiony ironii dialog z Constantinem Brancusim, Josephem Beyusem, Danielem Spoerri. W 1994 roku wygrał konkurs na pomnik Federico Feliniego w Rimini.
https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja/artysci/krzysztof-m-bednarski
Prace Krzysztofa M. Bednarskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarzy, twórcę obiektów i instalacji, performera, OKiS prezentował wcześniej na wystawach pn. „Republika bananowa. Ekspresja lat 80.”, które prezentowane były w latach 2008-2010 w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii, których kuratorką była Jolanta Ciesielska