Data i miejsce:

14 stycznia 2022, godz. 17.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Online na Facebooku Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Udostępnij:

Dodano:

14.01.2022 02:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Przy stole. Architektura doświadczenia i świadectwa w inscenizacji „Tragicznych dziejów doktora Fausta” według Christophera Marlowe’a w Teatrze Laboratorium 13 Rzędów.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl


Tu zaszła zmiana w scenach… Polska scenografia teatralna XX wieku

Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań (OUP) w sezonie 2021/2022 poświęcony jest scenografii – jednej z najdynamiczniej i najciekawiej rozwijających się w Polsce sztuk teatralnych, w ewolucji której odbijają się także zmiany zachodzące w rozumieniu miejsca człowieka w świecie, w kulturze, życiu społecznym. W cyklu wykładów i warsztatów zaprezentowane zostaną i przeanalizowane wybrane dokonania polskich artystów teatru, którzy pracując w dziedzinie scenografii, poszerzali jej rozumienie i sposoby praktykowania, odchodząc od „dekoracji” ku sztuce kształtowania przestrzeni i jej dramaturgii. Poprzez namysł nad tymi dokonaniami będziemy dążyć do refleksji nad scenografią jako pojęciem i praktyką, do przemyślenia zmian, jakie zaszły w sposobach kształtowania przestrzeni (nie tylko teatralnej), a przez to też do odsłonięcia ewolucji w postrzeganiu miejsca człowieka w otaczających go mikro- i makroświecie.

Punktem wyjścia dla cyklu jest realizowany w latach 2017–2020 projekt badawczy „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, którego zwieńczenie stanowi trzytomowa publikacja pod tym samym tytułem, opublikowana w roku 2020 pod redakcją Doroty Buchwald i Dariusza Kosińskiego. Jej trzeci tom wypełnia w większości reinscenizacja wystawy „Zmiana ustawienia”, która odbyła się na przełomie 2019–2020 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, a której kuratorem był Robert Rumas. To właśnie trio badawczo-artystyczne będzie sprawowało opiekę programową nad całością kursu.

Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Przy stole. Architektura doświadczenia i świadectwa w inscenizacji „Tragicznych dziejów doktora Fausta” według Christophera Marlowe’a w Teatrze Laboratorium 13 Rzędów
14 stycznia 2022, godz. 17.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium | Online na Facebooku

W dniu rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypomnimy jego inscenizację „Tragicznych dziejów doktora Fausta” według Christophera Marlowe’a (premiera 23 kwietnia 1963) – uważaną przez niektórych współpracowników i świadków za jego najlepsze przedstawienie teatralne. Taki sąd głosił między innymi kluczowy współtwórca tej inscenizacji, Jerzy Gurawski, który przedstawi jedną ze swoich najważniejszych prac teatralnych – architekturę przestrzeni tego przedstawienia, a także – wypracowaną przed sześćdziesięcioma laty w Opolu rewolucyjną koncepcję przestrzeni teatralnej.

 

Jerzy Gurawski jest architektem, scenografem. Urodzony we Lwowie, studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jako pracę dyplomową przedstawił analizę przestrzeni teatralnej na przełomie wieków oraz projekt „teatru idealnego”, którego zasadą było wciąganie widza w akcję poprzez zmianę relacji między nim a sceną (widownia umieszczona pomiędzy sceną centralną o opasującą ja sceną tylną). Bezpośrednio po studiach został zaangażowany do Teatru 13 Rzędów w Opolu, gdzie przygotował przestrzenie teatralne do „Siakuntali”, „Dziadów”, „Kordiana”, „Akropolis”, „Księcia Niezłomnego”. Równolegle do pracy w Teatrze 13 Rzędów pracował jako architekt w Wojewódzkim Biurze Projektowym w Opolu i tamtejszym „Inwestprojkcie”. Po przeniesienie się Teatru Laboratorium do Wrocławia jego współpraca z Grotowskim uległa rozluźnieniu. Od 1974 jest jako architekt związany z Poznaniem, pracując najpierw w „Miastoprojekcie” (budowa kampusu UAM w Poznaniu-Morasku), a od roku 1989 – kierując własną pracownią.

Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Więcej informacji na temat wykładu na stronie www.grotowski-institute.pl

 

„Tragiczne dzieje doktora Fausta” Grotowskiego i Gurawskiego
Warsztaty Roberta Rumasa z grupą roboczą poświęcone możliwościom rekonstrukcji przestrzeni „Tragicznych dziejów doktora Fausta” Teatru 13 Rzędów w inscenizacji Jerzego Grotowskiego i Jerzego Gurawskiego (prem. 23 kwietnia 1963)
15 stycznia 2022, Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

 

 

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Partnerzy

OUP logotypy

Wirtualne Muzeum Inscenizacji

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 06.12.2023 09:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 09:00

HAŁDA JAZZ 2023 – Edycja zimowa

Warsztaty jazzowe dla dzieci, koncert integracyjny oraz koncert z jazzowymi aranżacjami kolęd - to propozycje grudniowej edycji Festiwalu Hałda Jazz, która odbędzie się w terminie 6-20 grudnia w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 09:00

Mała Akademia Jazzu – ,,Jazzowe Mikołajki w Bolkowie’’

Zaprasza na ,,Jazzowe Mikołajki’’ w ramach Małej Akademii Jazzu, które odbędą się w 6 grudnia Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Gminy Bolków - GALERIA ARS ET HISTORIA. Wydarzenie jest organizowane w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2023. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 08:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 08:00

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 07:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 07:00

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca tegoroczny cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY. Ekspozycja potrwa w terminie 8-21 grudnia we włocławskich BULVARACH. Zapraszamy na wernisaż w piątek, 8 grudnia o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2023 06:00

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2023

Szkolenie adresowane do osób zarządzających w kulturze na Dolnym Śląsku – w instytucjach publicznych oraz w organizacjach pozarządowych. Zapraszamy w dniach 9-10 grudnia do Wrocławia. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)