Data:

Wykład:
9 października 2020, godz. 17.00
Seminarium:
10 października 2020

Miejsce:

Sala Teatru Laboratorium,
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Udostępnij:

Dodano:

09.10.2020 05:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Teatr agonu i możliwych przyszłości. Wykład i seminarium.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru – Kurs wiodący 2019/2020
W 2019/2020 roku kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, jak wskazuje tytuł, nie tyle będzie krążył wokół konkretnego, wyznaczonego z góry tematu, co skupi się na kierunkach możliwej wymiany między dwiema wspomnianymi praktykami dyskursywnymi. Związków filozofii i teatru szukać będziemy zarówno w budzie jarmarcznej na przedrewolucyjnej rosyjskiej prowincji, jak i na przemierzających średniowieczny Paryż mansjonach. W renesansowym Teatro Olimpico w Vicenzy i w piwnicach małych grup laboratoryjnych. Działając w duchu interdyscyplinarności, w przeświadczeniu, że mamy sobie nawzajem niejedno do powiedzenia i przekazania, zamierzamy przejść od dyskusji zaocznej do bezpośredniego dialogu i żywej wymiany zdań.

 


9 października 2020
, godz. 17:00
Teatr agonu i możliwych przyszłości
Wykład dr Łucji Iwanczewskiej

Medium teatru współczesnego i historycznego potraktujemy jako eksperyment, który konstruuje humanistyczne poznanie i daje wgląd w kulturowe praktyki. W naszym rozumieniu teatr stanowił będzie performatywną praktykę kulturową. Wykorzystując współczesne filozoficzne koncepcje praktykowania kultury, estetyzacji życia społecznego, polityk antagonistycznych i agonicznych, a także te dotyczące dążeń emancypacyjnych i alternatywnych scenariuszy wspólnotowych – dokonamy przejścia od teatru krytycznego po teatr możliwych przyszłości.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Wykład będzie rejestrowany. Nagranie w ciągu kilku dni zostanie udostępnione na kanale YouTube Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

 

10 października 2020
Teatr agonu i możliwych przyszłości
Seminarium dr Łucji Iwanczewskiej dla grupy roboczej w ramach OUP

Łucja Iwanczewska jest adiunktem w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk humanistycznych. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów z zakresu gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Autorka książek: „Muszę się odrodzić. Inne spotkania z dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza” (Kraków 2007), „Samoprezentacje. Sade i Witkacy” (Kraków 2010). Zajmuje zagadnieniami performatyki, performatywnością zjawisk kultury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej kultury potransformacyjnej. Publikuje w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Performerze”, wielu pracach zbiorowych. Autorka artykułów naukowych i organizatorka konferencji w ramach grantu badawczego „Polska dramatyczna”. Współpracowała z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, gdzie przygotowała projekt autorski „Biografie w teatrze”. Współpracowała także z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie przygotowała autorską konferencję „Nie może tak zostać! Polski punk”. Obecnie przygotowuje autorską monografię „Nieudane emancypacje. Sztuka i projekty polskości”.

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.01.2025 02:00

Zakrzowskie Wieczory Muzyczne

Występem wybitnego skrzypka, Konstantego Andrzeja Kulki, z towarzyszeniem Andrzeja Chorosińskiego na organach, rozpoczynamy tegoroczny cykl koncertowy Zakrzowskie Wieczory Muzyczne. Zapraszamy w niedzielę, 19 stycznia na wrocławski Zakrzów. pokaż więcej »

Dodano: 13.01.2025 02:00

Koncert wokalny „Droga do Betlejem”

19 stycznia w Żórawinie odbędzie się koncert "Droga do Betlejem - z kolędą przez świat" w wykonaniu Kwartetu Głosów z wrocławskim basem-baytonem, prof. Bogdanem Makalem, na czele. pokaż więcej »

Dodano: 13.01.2025 01:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2025

„Styczniowy karnawał” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 23 stycznia w Galerii Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 13.01.2025 00:40

XXII Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie – Zjednoczeni dla Dobrej Sprawy

25 stycznia odbędzie się  XXII Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. Celem wydarzenia jest niesienie pomocy Polakom mieszkającym na Ukrainie i innych krajach wschodnich. pokaż więcej »

Dodano: 13.01.2025 00:30

„Jesień” – lutowe pokazy spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu

W lutym zapraszamy na kolejne pokazy najnowszego spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu, scenicznej adaptacja powieści Ali Smith „Jesień" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. pokaż więcej »

Dodano: 07.01.2025 13:36

MIESIĘCZNIK „ODRA” 1/2025

Ile koalicji w koalicji? • Czy Polacy się zmieniają? • Świat z Trumpem na czele Rozmowa z prof. GOŁATĄ: O przyszłości ludzkości • Rosja donosząca • SZPET Nad „Notesami” Wajdy • JASTRUN: Opowiadania • TURANT: Z podróży Było nie było GRZYWACZA • HARLENDER • Biennale Musica w Wenecji Wiersze: SENDECKI, WILDEN • Literatura w „niebycie” […] pokaż więcej »

Dodano: 03.01.2025 01:00

WARSTWY Sinta Werner

Narracja wystawy „Warstwy“ niemieckiej artystki Sinty Werner zbudowana została wokół wrocławskiego modernizmu jako kulturowej spuścizny Wrocławia i istotny element tożsamości tego miasta. Zachęcamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii FOTO-GEN. 18 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy na UKRYTY WYMIAR | Pruski live act - koncert ambientowy, który w dialogu z wystawą Sinty Werner, przeniesie ideę przenikających się warstw na grunt muzyczny. pokaż więcej »

Dodano: 16.12.2024 08:56

Wystawa: Glass without Borders

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze trwa wystawa dzieł szkła artystycznego powstałych w ramach tegorocznej edycji projektu "Glass without Borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu". pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)