Udostępnij:

Dodano:

02.03.2023 13:21

„Pomyłka sądowa”: teatr, prawo, film

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Adwokatury  i Naczelną Radą Adwokacką w Warszawie realizują projekt, który łączy prawo, teatr i film.

W lutym zakończyliśmy pierwszy etapu produkcji filmu edukacyjno-teatralnego pt. „Pomyłka sądowa”, opartego na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, który służyć będzie aplikantom adwokackim i adwokatom uczącym się wymowy oraz przemówień sądowych – wyrazistości słowa, argumentacji, używania motywów i pobudek w przekonywaniu sędziego, tłumaczenia sensu zbrodni w aspekcie moralnym, a także konfliktu wartości. Pod względem artystycznym film skierowany jest do każdego odbiorcy, ukazując przede wszystkim kunszt pisarski Dostojewskiego.  Zdjęcia do filmu odbyły się 26 lutego br. w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

Pomysłodawcą projektu i konsultantem prawnym „Pomyłki sądowej” jest adw. dr Andrzej Malicki, scenarzystą i reżyserem – Stanisław Melski. W produkcji wzięli udział m.in. aktorzy: Krzysztof Kuliński w roli prokurator Kuryłowicza, Andrzej Olejnik w roli obrońcy Fietiukowicza, Andrzej Gałła w roli sędziego głównego oraz Krzysztof Brzazgoń (Dymitr Karamazow), Błażej Michalski (Alosza Karamazow) i Marcin Piejaś (Iwan Karamazow).

 

zdjęcia z planu filmowego

O aspektach prawnych w filmie pt. „Pomyłka sądowa”

Umiejętność przemawiania – nie tylko w sądzie – jest konieczna dla każdego adwokata, który musi się wyróżniać poprawnym posługiwaniem się słowem niezależnie od miejsca, okoliczności i czasu w którym przychodzi zabierać mu głos. Najlepszą szkołą poprawnego przemawiania jest przede wszystkim teatr i grający w nim aktorzy. Od strony fonetycznej, techniki i wyrazistości słowa, umiejętności przekonywania i realizacji zadania „jestem słyszany, słuchany i rozumiany” najlepszą okazję stwarzają przedstawiane przez aktorów role na sali sądowej – obrońców, oskarżycieli, sędziów, czy też biegłych. Taką okazję stwarza film pt. „Pomyłka sądowa” na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, a w szczególności część obejmująca proces niewinnie oskarżonego syna ofiary, a więc Dymitra Fiodorowicza Karamazowa.

adw. dr Andrzej Malicki

 

Realizatorzy:
reżyser obrazu i realizator oświetlenia: Adrian Janisio
operatorzy kamer: Piotr Bartos, Grzegorz Jankowski, Marek Hajduk, Michał Matuszewski
dźwięk: Szymon Straburzyński
kierownik produkcji: Karolina Michalska-Cecot

Koproducenci:
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Fundacja Adwokatury

Projekt realizowany we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką wraz ze wsparciem darczyńców (w tym adwokatów), współfinansowany przez Fundację Adwokatury oraz z budżetu Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 18.09.2023 02:00

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 08:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

SPEKTAKL „AUGUST” W PIEKARNI

Organizatorzy Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszają na wyjątkowy spektakl "August", który odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)