„Pomyłka sądowa”: teatr, prawo, film
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Adwokatury i Naczelną Radą Adwokacką w Warszawie realizują projekt, który łączy prawo, teatr i film.
W lutym zakończyliśmy pierwszy etapu produkcji filmu edukacyjno-teatralnego pt. „Pomyłka sądowa”, opartego na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, który służyć będzie aplikantom adwokackim i adwokatom uczącym się wymowy oraz przemówień sądowych – wyrazistości słowa, argumentacji, używania motywów i pobudek w przekonywaniu sędziego, tłumaczenia sensu zbrodni w aspekcie moralnym, a także konfliktu wartości. Pod względem artystycznym film skierowany jest do każdego odbiorcy, ukazując przede wszystkim kunszt pisarski Dostojewskiego. Zdjęcia do filmu odbyły się 26 lutego br. w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.
Pomysłodawcą projektu i konsultantem prawnym „Pomyłki sądowej” jest adw. dr Andrzej Malicki, scenarzystą i reżyserem – Stanisław Melski. W produkcji wzięli udział m.in. aktorzy: Krzysztof Kuliński w roli prokurator Kuryłowicza, Andrzej Olejnik w roli obrońcy Fietiukowicza, Andrzej Gałła w roli sędziego głównego oraz Krzysztof Brzazgoń (Dymitr Karamazow), Błażej Michalski (Alosza Karamazow) i Marcin Piejaś (Iwan Karamazow).
zdjęcia z planu filmowego
O aspektach prawnych w filmie pt. „Pomyłka sądowa”
Umiejętność przemawiania – nie tylko w sądzie – jest konieczna dla każdego adwokata, który musi się wyróżniać poprawnym posługiwaniem się słowem niezależnie od miejsca, okoliczności i czasu w którym przychodzi zabierać mu głos. Najlepszą szkołą poprawnego przemawiania jest przede wszystkim teatr i grający w nim aktorzy. Od strony fonetycznej, techniki i wyrazistości słowa, umiejętności przekonywania i realizacji zadania „jestem słyszany, słuchany i rozumiany” najlepszą okazję stwarzają przedstawiane przez aktorów role na sali sądowej – obrońców, oskarżycieli, sędziów, czy też biegłych. Taką okazję stwarza film pt. „Pomyłka sądowa” na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, a w szczególności część obejmująca proces niewinnie oskarżonego syna ofiary, a więc Dymitra Fiodorowicza Karamazowa.
adw. dr Andrzej Malicki
Realizatorzy:
reżyser obrazu i realizator oświetlenia: Adrian Janisio
operatorzy kamer: Piotr Bartos, Grzegorz Jankowski, Marek Hajduk, Michał Matuszewski
dźwięk: Szymon Straburzyński
kierownik produkcji: Karolina Michalska-Cecot
Koproducenci:
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Fundacja Adwokatury
Projekt realizowany we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką wraz ze wsparciem darczyńców (w tym adwokatów), współfinansowany przez Fundację Adwokatury oraz z budżetu Samorząd Województwa Dolnośląskiego.