Udostępnij:

Dodano:

02.03.2023 13:21

„Pomyłka sądowa”: teatr, prawo, film

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Adwokatury  i Naczelną Radą Adwokacką w Warszawie realizują projekt, który łączy prawo, teatr i film.

W lutym zakończyliśmy pierwszy etapu produkcji filmu edukacyjno-teatralnego pt. „Pomyłka sądowa”, opartego na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, który służyć będzie aplikantom adwokackim i adwokatom uczącym się wymowy oraz przemówień sądowych – wyrazistości słowa, argumentacji, używania motywów i pobudek w przekonywaniu sędziego, tłumaczenia sensu zbrodni w aspekcie moralnym, a także konfliktu wartości. Pod względem artystycznym film skierowany jest do każdego odbiorcy, ukazując przede wszystkim kunszt pisarski Dostojewskiego.  Zdjęcia do filmu odbyły się 26 lutego br. w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

Pomysłodawcą projektu i konsultantem prawnym „Pomyłki sądowej” jest adw. dr Andrzej Malicki, scenarzystą i reżyserem – Stanisław Melski. W produkcji wzięli udział m.in. aktorzy: Krzysztof Kuliński w roli prokurator Kuryłowicza, Andrzej Olejnik w roli obrońcy Fietiukowicza, Andrzej Gałła w roli sędziego głównego oraz Krzysztof Brzazgoń (Dymitr Karamazow), Błażej Michalski (Alosza Karamazow) i Marcin Piejaś (Iwan Karamazow).

 

zdjęcia z planu filmowego

O aspektach prawnych w filmie pt. „Pomyłka sądowa”

Umiejętność przemawiania – nie tylko w sądzie – jest konieczna dla każdego adwokata, który musi się wyróżniać poprawnym posługiwaniem się słowem niezależnie od miejsca, okoliczności i czasu w którym przychodzi zabierać mu głos. Najlepszą szkołą poprawnego przemawiania jest przede wszystkim teatr i grający w nim aktorzy. Od strony fonetycznej, techniki i wyrazistości słowa, umiejętności przekonywania i realizacji zadania „jestem słyszany, słuchany i rozumiany” najlepszą okazję stwarzają przedstawiane przez aktorów role na sali sądowej – obrońców, oskarżycieli, sędziów, czy też biegłych. Taką okazję stwarza film pt. „Pomyłka sądowa” na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, a w szczególności część obejmująca proces niewinnie oskarżonego syna ofiary, a więc Dymitra Fiodorowicza Karamazowa.

adw. dr Andrzej Malicki

 

Realizatorzy:
reżyser obrazu i realizator oświetlenia: Adrian Janisio
operatorzy kamer: Piotr Bartos, Grzegorz Jankowski, Marek Hajduk, Michał Matuszewski
dźwięk: Szymon Straburzyński
kierownik produkcji: Karolina Michalska-Cecot

Koproducenci:
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Fundacja Adwokatury

Projekt realizowany we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką wraz ze wsparciem darczyńców (w tym adwokatów), współfinansowany przez Fundację Adwokatury oraz z budżetu Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.02.2023 03:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbywa się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 12:37

Fotorelacja z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI,  tych, którzy przywracają szacunek starym, zaniedbanym cmentarzom na Dolnym Śląsku i w innych regionach, które odbyło się 18 marca 2023 w Kamienicy OP ENHEIM we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 07:00

„Z klasyką przez Polskę”: Waldemar Malicki

Muzyczny projekt z udziałem gwiazd powraca na Dolny Śląsk. W dniach 24-26 marca 2023 odbędą się trzy koncerty znakomitego pianisty Waldemara Malickiego. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 06:00

„NIE TAKI STRASZNY DWÓR”
OPERA W BYSTRZYCY

Projekt adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych mający na celu zwiększenie dostępu do polskiej muzyki operowej. Artyści z Wrocławia i Poznania zaprezentują fragmenty znanej opery 25 marca 2023 w Świetlicy w Bystrzycy. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

„Z klasyką przez Polskę”: Martín García García

26 marca br. gościem cyklu "Z klasyką przez Polskę" będzie Martín García García, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który zaprezentuje się w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

Filmy dokumentalne OKiS w TVP 3 Wrocław

Zapraszamy na emisję filmu dokumentalnego "Szczawno. Uzdrowisko książęce" 26 marca na antenie TVP 3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 04:00

Maluję, więc jestem. Spotkanie z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun z okazji wydania monografii „Mira między A i Ż”.

29 marca 2023 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na spotkanie z Mirą Żelechower-Aleksiun, wrocławską artystką, malarką i scenografką teatralną z okazji jej jubileuszy: 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021). Spotkanie moderował będzie Mariusz Szczygieł. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 03:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze

Wraz z uczniami i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze zapraszamy na cykl 6 koncertów kameralnych "Muzyczne Czwartki". Kolejna prezentacja już 3 kwietnia 2023. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)