Data i miejsce:

27 września (środa), godzina 18.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Rynek Ratusz 27, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny
Z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązują zapisy.
Zgłoszenie udziału prosimy przesłać do 25 września na adres: agnieszka.chodysz@okis.pl.

Udostępnij:

Dodano:

27.09.2023 08:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu „Równowaga”. 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. Projekt zainicjowany został 25 sierpnia 2023 wystawą z udziałem Mariny Abramović, Janusza Bałdygi, Zhanny Gladko i Diany Lelonek. Wystawa prezentowana jest w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu i potrwa do 15 października 2023.

Artystki i artyści oraz ich wystąpienia:
Janusz Bałdyga „90 stopni”
Angelika Fojtuch „Spójrz mi w oczy”
Ewa Zarzycka „Ani performance ani teatr”

Kuratorka: Agnieszka Chodysz-Foryś

Janusz Bałdyga (ur. 1954 w Lublinie); w latach 1974-79 studiował w ASP na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1979 w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej PRACOWNIA (1976-81), współprowadzący z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych Dziekanka (1976-79) w Warszawie. Od 1979 jest członkiem teatru Akademia Ruchu. Obecnie jest pedagogiem w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby. Jest autorem rysunków, obiektów, instalacji, performance i działań ulicznych. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą m.in. w Galerie Donguy, Paryż, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Interdruck Schipper Patitz, Lipsk, Galerii Awangarda BWA, Wrocław, Galerii Labirynt 2, Lublin, Galeria Wschodnia, Łódź, Ośrodku Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski oraz licznych projektach w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Białorusi, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, Kanadzie, USA.
Janusz Bałdyga zajmuje się w sztuce przede wszystkim działaniami typu performance. Wypracowywał swój oryginalny charakter wypowiedzi artystycznych, w których konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji, kreatywnie wykorzystując proste elementy tworząc z nich elementarne struktury – linię, okrąg, prostokąt, punkt. Bałdyga posługuje się pojęciem „miejsca znaczone”, w których ogromne znaczenie ma wyczucie przestrzeni i jej uwarunkowań oraz dynamika, jaką wnosi w nią obecność człowieka. Ciało artysty staje się również elementem konstrukcyjnym, narzędziem opisania przestrzeni, świadectwem zmagania się z materią (Wychylenia, Uwaga granica). Balansowanie wokół punktu krytycznego i próba uaktywnienia sfery utajnionej nieustannie towarzyszy jego działaniom. Prace performatywne Bałdygi w dużym stopniu nasuwają poczucie wciągania widza w przestrzeń i przebieg rytuału. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny nie pozostawia wątpliwości co do kraju i tradycji pochodzenia artysty, a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru tak bardzo indywidualnych komunikatów. Jak sam twierdzi: „Nie jestem komentatorem, ale sprawcą konkretnej sytuacji, która z całą pewnością usytuowana w konkretnym czasie i przestrzeni nie może być wolna od odniesień społecznych i politycznych”.

Angelika Fojtuch – performerka, rzeźbiarka, edukatorka, inicjatorka i kuratorka GATE art zone – artspace w Düsseldorfie. Urodziła się 16 grudnia 1978 roku w Gdyni. Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2005 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem, a w latach 2011-2013 pracowała jako nauczyciel akademicki w Katedrze Intermediów. Studia doktorskie ukończyła w 2016 roku, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wielokrotnie reprezentowała polską sztukę w ramach programu Instytutu Adama Mickiewicza m.in. Rok Polski w Izraelu’2007, NADA Art Fair w Miami’2008, OPEN w Pekinie’2008, Navinki w Minsku’2009, Biennale w Salonikach’2009, Deformes w Santiago de Chile’2010, Goodman Arts Center w Singapurze’2012.
Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców’2003, Nagrody VI PBS i wyróżnienia redakcji Kwartalnika Artluk’2021. Dwukrotnie nominowana do Galionu Gdyńskiego’2019/2022. Nagradzana przez międzynarodowe gremia przyznające stypendia i rezydencje artystyczne m.in. Wilberz-Stiftung Stypendium Miasta Mönchengladbach’2013, apollonia Programme of the European Union w Strasburgu’2015, trzykrotnie Kulturamt der Landeshauptstadt Düsseldorf’2017-2019. Od 2015 roku należy do Internationale Künstler Gremium (IKG) w Berlinie, międzynarodowego stowarzyszenia artystów, kuratorów i krytyków. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, oraz w zbiorze re.act.feminism a performing archive w Berlinie. Brała udział w wielu wystawach i festiwalach w 25 krajach w Europie, Azji i Ameryce, od 2000 roku.

Ewa Zarzycka – polska artystka performance, twórczyni rysunków, video, audio i instalacji. W latach 1973-1978 studiowała w Katedrze Grafiki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z performance na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Prowadzi również Pracownię Otwartą – Wykłady Gościnne.
Jest artystką o rodowodzie konceptualnym. Zajmuje się przede wszystkim performance mówionym. Podczas swoich wystąpień snuje opowieści z pogranicza sztuki i zwykłego życia zwracając uwagę na definicyjną niejednoznaczność różnicy między nimi. Zachowuje postawę zdystansowaną wobec wszelkich prób definicji sztuki, tym samym wymyka się standardowym oczekiwaniom interpretacyjnym.

Patronat Honorowy: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Partner wiodący: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce
Partnerzy: MiserArt, Basecamp, Lima
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni, Pismo Artystyczne Format, TVP3 Wrocław
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 25-lecia Święta Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.07.2026 00:00

Glass breaks free. 16. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 13–28 lipca odbędzie się projekt „Glass breaks free”, łączący artystów i rzemieślników z Polski i Czech w ramach e-Glass Festival. Wydarzenie obejmie otwarte warsztaty, sympozja w hutach szkła oraz wystawę, prezentując fuzję tradycyjnego hutnictwa z nowoczesnym designem. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2026 00:00

Legnickie Lato Kulturalne 2026

Legnica przygotowała wyjątkowo bogaty program wakacyjnych wydarzeń kulturalnych. W ramach „Legnickiego Lata Kulturalnego” odbędą się koncerty, seanse filmowe pod gołym niebem, festiwale oraz liczne wydarzenia plenerowe dla uczestników w każdym wieku. pokaż więcej »

Dodano: 17.07.2026 00:00

„Amatorki” Teatru Kombinat – pokazy w lipcu

Zapraszamy na lipcowe pokazy spektaklu „Amatorki” w reżyserii Katarzyny Baranieckiej na podstawie tekstu noblistki Elfriede Jelinek. Spektakl to pełne ironii i groteski studium przypadków trzech współczesnych kobiet uwikłanych w trudne relacje. pokaż więcej »

Dodano: 17.07.2026 00:00

XXVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI GRECKIEJ

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu odbędzie się w dniach 17–19 lipca 2026 roku na terenie Stadionu Miejskiego. To jedno z największych wydarzeń promujących kulturę grecką w Europie, połączone z obchodami Dni Miasta Zgorzelec. pokaż więcej »

Dodano: 17.07.2026 00:00

BARBARA KUBSKA. GŁADKA POWIERZCHNIA PREFABRYKATÓW

Nowa wystawa w Galerii FOTO-GEN OKIS, na której Barbara Kubska podejmuje dialog z niezwykłym archiwum fotograficznym swojego dziadka, Zygmunta Kubskiego, będącym kroniką jednego z najważniejszych projektów urbanistycznych okresu PRL. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2026 08:00

EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO „WĘDROWCY KARKONOSZY” NA ANTENIE TVP DOKUMENT

Zapraszamy przed ekrany TVP na emisję filmu dokumentalnego „Wędrowcy Karkonoszy” która odbędzie się 18 lipca 2026, godz. 11.55 na antenie TVP DOKUMENT. Film w reżyserii: Macieja Kieresa, Igora Wójcika i Daniela Jasińskiego – opowiada o historii patrzenia, poznawania i zagospodarowywania Karkonoszy przez człowieka. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2026 07:00

SUMMER GUITAR FESTIVAL 2026

Summer Guitar Festival w Krzyżowej odbędzie się w terminie 19-26 lipca. Wśród pedagogów tegorocznej edycji warsztatów m.in. Sven Jungbeck, Marek Pasieczny i Mateusz Kowalski. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2026 06:00

V SIMA CLASSICS MASTERCLASS LEGNICA 2026

Od 20 lipca w Legnickim Centrum Kultury odbędą się koncerty i mistrzowskie kursy pianistyczne z udziałem pianistek i pianistów z różnych krajów, którzy przez kilka dni doskonalić będą swoje umiejętności pod kierunkiem tak wybitnych profesorów, jak Piotr Paleczny, Jianing Kong, Marc Laforet oraz Artur Haftman. pokaż więcej »

Przejdź do treści