Data i miejsce:

Wernisaż: dnia 27.07.18. o godz. 18:00
Galeria Pijalni Wód Mineralnych, Kościuszki 23, Szczawno Zdrój
Podczas wernisażu odbędzie się koncert wiolonczelowy Sylwii Kessels.
Wystawa potrwa do 03.09.2018

Udostępnij:

Dodano:

27.07.2018 08:49

SEKWENCJE NIEPRZEJRZYSTE – wystawa

SEKWENCJE NIEPRZEJRZYSTE

 

Artyści: Manfred Bator, Łukasz Gierlak, Miłosz Flis, Klaudia Zawada.

 

Kurator: Andrzej Mazur

 

Wernisaż: dnia 27.07.18. o godz. 18:00

Galeria Pijalni Wód Mineralnych, Kościuszki 23

Szczawno Zdrój

 

Podczas wernisażu odbędzie się koncert wiolonczelowy Sylwii Kessels.

 

Wystawa potrwa do 03.09.18. Galeria/Pijalnia Wód Mineralnych czynna w godzinach od 07:00 do 18:00 od poniedziałku do niedzieli.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje czworga artystów: Manfreda Batora, Łukasza Gierlaka, Miłosza Flisa oraz Klaudii Zawady, którzy medium swojej wypowiedzi sytuują w obrębie grafiki, rysunku, fotografii, malarstwa i asamblażu.  Zasadniczą kwestią odnoszącą się do podjętego w ramach wystawy problemu jest zwrócenie uwagi na relację, zachodzącą pomiędzy wyrazistością, podniesieniem skali i ścisłą regularnością a złudzeniem i surrealistycznym emocjonalnym wrażeniem. Manfred Bator, Łukasz Gierlak, Miłosz Flis oraz Klaudia Zawada zaprezentują cztery odmienne cykle, zawierające przyczynowo skutkową sekwencję nieprzejrzystych stanów, zjawisk i sytuacji. W każdym przypadku sekwencja odnosi się do poprzedzającej bazy, osadzonej w wymiarze: rytmicznej i regularnej kompozycji (Klaudia Zawada), konceptualno-semantycznego komentarza krajobrazu (Manfred Bator), przeskalowania celem uwyraźnienia sytuacji (Miłosz Flis) oraz precyzyjnego uwypuklenia detalu stref cielesności (Łukasz Gierlak). Wynikające z nich następstwa wydają się  jednak zmierzać w zupełnie innym kierunku, bowiem regularny i uporządkowany układ okazuje się określać wrażenie złudzenia, semantyczna struktura opisu rodzi pytanie o nią samą i jej enigmatyczną funkcję, przeskalowanie ku wyrazistości otwiera surrealną perspektywę, zaś precyzja i skrupulatne odwzorowanie okazuje się odzwierciedlać nieokreślony stan wewnętrzny.

 

W odniesieniu do odbioru są to zatem sekwencje nieprzejrzyste, nieokreślone, czy gdzie indziej iluzoryczne i złudne. Bynajmniej nie są jednak niewyraźne na gruncie intencji, bowiem wyrazistymi okazują się być późniejsze dookreślenia i refleksja lub interpretacja poparta odczuciem. Sekwencje nieprzejrzyste wynikają z działań artystów, którzy wykorzystali język precyzji, ścisłości, sięgają oni ponadto po te same środki wyrazu, którymi posługuje się nauka (analiza interferencyjności, instrumentarium powiększające). Osiągnięty przez nich rezultat daleki jest jednak od ścisłości, ich światy okazują się być bowiem otwarte, głębokie, emocjonalne, nieprzejrzyste i niejednoznaczne, będąc w niezwykły sposób bliskimi w czytelnych odczuciach.

 

Koncepcja wystawy została opracowana z kuratorem Andrzejem Mazurem w trakcie pleneru artystycznego w strukturze ekologicznej Karkonoszy (okolice Karpacza), organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Instytut Edukacji Społecznej.

Plakat: Marek Rybicki

 

 

Manfred Bator, artysta plastyk, teoretyk i krytyk sztuki, urodzony w 1986 we Wrocławiu. W latach 2006-2011 odbył studia na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Rysunku Profesora Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz w Pracowni Grafiki Warsztatowej Profesora Pawła Frąckiewicza. Dyplom został uznany za najlepszy na kierunku grafika ASP Wrocław 2011. Uczestnik ponad sześćdziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Jego działania plastyczne koncentrują się na malarstwie, rysunku, grafice i działaniach w przestrzeni. Doktorant w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie otworzył przewód doktorski pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Różanowskiego i dr Agnieszki Bandury. Publikuje teksty teoretyczne i krytyczne (m.in. w Piśmie Artystycznym Format, Piśmie Naukowo-Artystycznym DYSKURS oraz w Sztuce i Dokumentacji).

 

Łukasz Gierlak urodzony w 1985 roku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów (2013). Obecnie doktorant na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jarosława Kozłowskiego. Głównym obszarem jego działań jest rysunek, często wchodzący w relację z innymi mediami (projekcja video, obiekt). Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in.:  3.nagrody na  III Międzynarodowym Konkursie Malarskim Fundacji TRZY MOSTY w Warszawie,
Nagrody głównej na I Pomorskim Biennale Sztuki – POTOK SZTUKI w Sopocie, dwóch nagród na Międzynarodowym Biennale Portretu w Tuzli w Bośni i Hercegowinie: Ismet Mujezinovic – award oraz Diploma for drawing, I nagrody na IV Międzynarodowym Triennale Rysunku i Grafiki w  Bangkoku w Tajlandii, nagrody Golden Osten Award na 42nd World Gallery of Drawing w Skopje w  Macedonii, Nagroda Prezydenta Torunia na  VI Ogólnopolskiej Wystawie Rysunku w Toruniu, Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Studentów w Katowicach,  II nagrody na  Europejskim Festiwalu Pasteli na  VI Międzynarodowym Biennale Pasteli w  Nowym Sączu, Nagroda Prezydenta Gdańska na Najlepszych  Dyplomach ASP 2013 w  Gdańsku, wyróżnienia honorowego na V Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu oraz  wyróżnienia honorowego  na VI Międzynarodowym Biennale Rysunku w  Melbourne w Australii.

Miłosz Flis urodzony w 1986 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 roku obronił dyplom magisterski z zakresu rzeźby, który zrealizował w pracowni dyplomowej prowadzonej przez prof. Janusza Kucharskiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jego prace znajdują się m.in.  w zbiorach Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Towarzystwa zachęty sztuk pięknych. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za Granicą, m.in. Triennale młodych w Orońsku, Warsaw Art Week, Jeune Creatin Europene, Ostrale, Rybie oko, Kunszt-sto lat polskiej rzeźby.

 

Klaudia Zawada ur. w 1990r. w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku malarstwo. Dyplom zrealizowała w 2015r.

w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem prof. Hanny Łuczak. Laureatka wielu nagród, wyróżnień oraz stypendiów m.in: Nagrody głównej w konkursie Bryły Platona w Galerii Platon we Wrocławiu, finalistka konkursu Proarte Dziennika Gazety Prawnej, wyróżnienia honorowego na Shenzhen Ineternational Watercolour Biennial w Chinach, Nagrody publiczności na Przeglądzie Młodej Sztuki Świeża Krew we  Wrocławiu, nagrody  GOLDEN OSTEN Award na 42nd World Gallery of Drawing w  Skopje w Macedonii, wyróżnienia honorowego w konkursie malarskim Postawy we Wrocławiu, Stypendium Artystycznego Miasta Poznania, Stypendium Rektora ASP Wrocławia, Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia, Stypendium Rady Miasta Wrocławia,  Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia, Stypendium Erasmus Universitat de Valencia.

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.

Instytut Edukacji Społecznej

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Do 19 lutego trwa wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentuje prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy jest Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywa się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 04:00

40 lat Kawiarni Artystycznej Pod Kalamburem – Art Cafe . Spotkanie promujące album.

8 lutego 2023 o godz. 18.00 zapraszamy do wrocławskiej księgarni Tajne Komplety na spotkanie promujące album "40 lat Kawiarni Artystycznej Kalambur Art Cafe". Gośćmi spotkania będą m.in. Michał Litwiniec, koordynator i pomysłodawca publikacji, Berenika Niewiadomska, jedna z autorek książki. Spotkanie poprowadzi Karol Pęcherz. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 03:00

Wystawa pofestiwalowa State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu 2022

Zapraszamy na kolejną wystawę podsumowującą jedną z najbardziej spektakularnych imprez, poświęconych w całości projektowaniu i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. W ramach „State of Glass” w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zobaczymy prace artystów i studentów, które powstały w lipcu 2022 roku w ramach projektu o tej samej nazwie. Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i […] pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 02:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 01:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot.

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali będzie próbą omówienia historii i najważniejszych realizacji Teatru Cricot. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 06:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zorganizowało w dniu 2 lutego 2023 szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 05:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

3 lutego 2023 odbyło się drugie szkolenie zorganizowane przez Dolnośląskie Laboratorium Kultury, które dotyczyło tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)