Udostępnij:

Dodano:

24.08.2022 08:00

Skovoroda Fest 2022 Wrocław

Skovoroda Fest to wielokulturowy festiwal integracyjny zorganizowany przez Fundację Ukraina po raz trzeci we Wrocławiu. Data tegorocznej edycji została wybrana nieprzypadkowo – 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy.

Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie oraz ogromne wsparcie, które Polacy okazali ukraińskim uchodźcom, trzecią odsłona festiwalu dedykowano polsko-ukraińskiej solidarności, na znak podziękowania Polakom za ich gościnność i mocne zaangażowanie w działania pomocnicze Ukrainie, jej mieszkańcom oraz uchodźcom.

Nazwa festiwalu pochodzi od nazwiska znanego ukraińskiego poety, Grigorija Skovorody. Idea i wartości imprezy są ściśle związane z filozofią światopoglądu tego humanisty, znanego nie tylko w Ukrainie, ale i w całej Europie.

Koncerty na placu i w podwórku przed Impartem przy ul. Mazowieckiej 17 we Wrocławiu

W festiwalu udział wzięły polskie i ukraińskie zespoły muzyczne. Koło Impartu wystąpił zespół rockowy Enej, tworzący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, oraz ukraiński zespół KARNA, którego członkowie wymyślili własny gatunek muzyczny pn. hutsul-metal. Na festiwalu zagrała także polsko-ukraińska grupa Zazula, specjalizująca się w technice tak zwanego śpiewu białego.

Wydarzenie zakończyła impreza w formie media performance – 3D mapping od Eyecandy Visual w połączeniu z występem muzycznym lwowskiego artysty Gordia Starukha, który pokazał, jak można skutecznie łączyć autentyczne ukraińskie pieśni i melodie ludowe z różnymi kierunkami muzyki elektronicznej.

 

Bezpłatne atrakcje dla dzieci i dorosłych

W program festiwalu znalazły się również wydarzenia o charakterze integracyjno-kulturalnym. Od 11 sierpnia trwała seria pokazów filmowych, realizowanych przez fundację Kultura: kino plenerowe – Przystanek Grochowa oraz kino na peronie hali Świebodzkiej.

Inną atrakcją Festiwalu Skovoroda było czytania poezji i prozy na Otwartym Mikrofonie Literackim, który odbył się 23 sierpnia w kawiarni Literatka.

23 sierpnia o godzinie 19:00 organizatorzy zaprasili do galerii Na Parterze przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu na uroczyste otwarcie wystawy obrazów współczesnego ukraińskiego artysty – Michaela Korobkowa – z jego nową serią prac pt. Rujnacja.

Następnego dnia (24 sierpnia) na placu przed Impartem odbyły się kolejne atrakcje: najmłodsi mogli odwiedzić jarmark rękodzieła oraz wziąć udział w twórczych warsztatach w języku ukraińskim i polskim. Dla dorosłych zostały przygotowane spotkania literackie z polską reżyserką Magdaleną Kolską oraz ukraińska dziennikarką i tłumaczką – Tamarą Dudą.

 

Harmonogram wydarzenia – 24 sierpnia 2022 – scena duża na placu przed Impartem

  • 17:00 – otwarcie strefy festiwalowej
  • 18:00 – przywitanie, otwarcie festiwalu
  • 18:30-20:00 – występ muzyczny zespołów Zazula i Enej
  • 20:00-20:30 – prezentacją projekcji „Save Ukraine”
  • 20:30-22:00 – występ muzyczny zespołu Karna

Harmonogram wydarzenia – 24 sierpnia 2022 – Scena mała w podwórku Impart-u

  • 17:00-17:50 – spotkania literackie z Tamarą Dudą
  • 18:00-18:30 – spotkania literackie z Magdaleną Kolską
  • 22:00-00:00 – występ Gordiy Starukh & Eyecandy Visual

 

Zobacz: strona www wydarzenia

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2022 04:30

Ruszyła XVIII edycja Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”

Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy” jest skierowany do młodzieży ponad 300 szkół województwa dolnośląskiego. W konkursie zwyczajowo bierze udział ok. 400 uczniów ze szkół podstawowych i liceów, którzy zgłaszają swoje prace w dowolnej formie literackiej na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. pokaż więcej »

Dodano: 01.07.2022 05:00

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

Do 30 września br. trwa nabór zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, który towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych./ The end of September is the deadline for application to the Horbowy International Glass Competition, which attends the global celebration of the United Nations International Year of Glass. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 06:00

„Belgrad solidarny z „Solidarnością”. Pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami: Grzegorzem Czerniakiem i Mateuszem Sokulskim.

Zapraszamy na pokaz filmu i spotkanie z jego twórcami do Lądka-Zdroju. „Belgrad solidarny z "Solidarnością” przedstawia społeczny odbiór ruchu „Solidarności” w Jugosławii, w której pobrzmiewała fascynacja naszym krajem. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 06:00

„Czas umierania os/ Čas, kdy umírají vosy” w Pradze

Spektakl Przemysława Wojcieszka „Czas umierania os/ Čas, kdy umírají vosy” zostanie po raz kolejny zaprezentowany w czeskiej Pradze. Pokaz odbędzie się 24 września 2022 o godzinie 20.00 w Venuše ve Švehlovce. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 05:00

XXXIII Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej – wrzesień 2022

W ramach cyklu 25 września 2022 odbędzie się XI rocznica rekonsekracji w Kościele św. Anny na Górze Św. Anny koło Krzeszowa. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 04:00

Suwon International Art Project ONSAEMIRO

Z przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu bierze udział w kolejnym międzynarodowym festiwalu sztuki – Suwon International Art Project ONSAEMIRO oraz w wyjątkowo wchodzącym w jego ramy, jednym z najważniejszych azjatyckich międzynarodowych festiwali fotografii Suwon International Photo Festival pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 03:00

THE 5th SEASON QUINTET w Batumi

"Cztery Pory Roku" Antonia Vivaldiego w opracowaniu na kwintet jazzowy to unikatowy projekt muzyczny, który prezentowany będzie dwukrotnie w Batumi w dniach 1 i 2 października 2022 w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 02:30

Kazimierz Pawlak – Projekt 4.0

Razem z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zapraszamy na Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej Kazimierza Pawlaka połączony z prezentacją monografii "Podróżnik. O życiu i szkle Kazimierza Pawlaka" autorstwa Moniki Braun, który odbędzie się 8 października 2022 o godz. 18:00 w Galerii Geppart we Wrocławiu. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)