Udostępnij:

Dodano:

24.08.2022 08:00

Skovoroda Fest 2022 Wrocław

Skovoroda Fest to wielokulturowy festiwal integracyjny zorganizowany przez Fundację Ukraina po raz trzeci we Wrocławiu. Data tegorocznej edycji została wybrana nieprzypadkowo – 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy.

Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie oraz ogromne wsparcie, które Polacy okazali ukraińskim uchodźcom, trzecią odsłona festiwalu dedykowano polsko-ukraińskiej solidarności, na znak podziękowania Polakom za ich gościnność i mocne zaangażowanie w działania pomocnicze Ukrainie, jej mieszkańcom oraz uchodźcom.

Nazwa festiwalu pochodzi od nazwiska znanego ukraińskiego poety, Grigorija Skovorody. Idea i wartości imprezy są ściśle związane z filozofią światopoglądu tego humanisty, znanego nie tylko w Ukrainie, ale i w całej Europie.

Koncerty na placu i w podwórku przed Impartem przy ul. Mazowieckiej 17 we Wrocławiu

W festiwalu udział wzięły polskie i ukraińskie zespoły muzyczne. Koło Impartu wystąpił zespół rockowy Enej, tworzący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, oraz ukraiński zespół KARNA, którego członkowie wymyślili własny gatunek muzyczny pn. hutsul-metal. Na festiwalu zagrała także polsko-ukraińska grupa Zazula, specjalizująca się w technice tak zwanego śpiewu białego.

Wydarzenie zakończyła impreza w formie media performance – 3D mapping od Eyecandy Visual w połączeniu z występem muzycznym lwowskiego artysty Gordia Starukha, który pokazał, jak można skutecznie łączyć autentyczne ukraińskie pieśni i melodie ludowe z różnymi kierunkami muzyki elektronicznej.

 

Bezpłatne atrakcje dla dzieci i dorosłych

W program festiwalu znalazły się również wydarzenia o charakterze integracyjno-kulturalnym. Od 11 sierpnia trwała seria pokazów filmowych, realizowanych przez fundację Kultura: kino plenerowe – Przystanek Grochowa oraz kino na peronie hali Świebodzkiej.

Inną atrakcją Festiwalu Skovoroda było czytania poezji i prozy na Otwartym Mikrofonie Literackim, który odbył się 23 sierpnia w kawiarni Literatka.

23 sierpnia o godzinie 19:00 organizatorzy zaprasili do galerii Na Parterze przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu na uroczyste otwarcie wystawy obrazów współczesnego ukraińskiego artysty – Michaela Korobkowa – z jego nową serią prac pt. Rujnacja.

Następnego dnia (24 sierpnia) na placu przed Impartem odbyły się kolejne atrakcje: najmłodsi mogli odwiedzić jarmark rękodzieła oraz wziąć udział w twórczych warsztatach w języku ukraińskim i polskim. Dla dorosłych zostały przygotowane spotkania literackie z polską reżyserką Magdaleną Kolską oraz ukraińska dziennikarką i tłumaczką – Tamarą Dudą.

 

Harmonogram wydarzenia – 24 sierpnia 2022 – scena duża na placu przed Impartem

  • 17:00 – otwarcie strefy festiwalowej
  • 18:00 – przywitanie, otwarcie festiwalu
  • 18:30-20:00 – występ muzyczny zespołów Zazula i Enej
  • 20:00-20:30 – prezentacją projekcji „Save Ukraine”
  • 20:30-22:00 – występ muzyczny zespołu Karna

Harmonogram wydarzenia – 24 sierpnia 2022 – Scena mała w podwórku Impart-u

  • 17:00-17:50 – spotkania literackie z Tamarą Dudą
  • 18:00-18:30 – spotkania literackie z Magdaleną Kolską
  • 22:00-00:00 – występ Gordiy Starukh & Eyecandy Visual

 

Zobacz: strona www wydarzenia

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Zakończyła się wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentowała prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy był Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywała się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 26.01.2023 12:02

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 05:00

XX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie

28 i 29 stycznia 2023 roku Syców będzie świętował jubileuszową XX-tą edycję Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. W tym roku myślimy szczególnie o Polakach i Poloniach, które mieszkają na Ukrainie, podkreślając aktualne potrzeby. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 04:00

XI KONCERT CHARYTATYWNY Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Już po raz 12 odbędzie się wyjątkowy Koncert Charytatywny z udziałem gwiazd polskiej sceny kabaretowej i muzycznej, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc podopiecznym Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy 29 stycznia 2023 do Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 03:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zaprasza na szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. Szkolenie adresowane jest wyłącznie do praktyków kultury, przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, urzędów i organizatorów. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 02:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zaprasza na szkolenie dotyczące tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. Szkolenie adresowane jest wyłącznie do praktyków kultury, przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, urzędów i organizatorów. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 01:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot.

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali będzie próbą omówienia historii i najważniejszych realizacji Teatru Cricot. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)