Data:

4 lutego 2023, godz. 16.00
Rzymskokatolicka parafia pw. Św. Jana Apostoła we Wrocławiu
Ul. Królewska 30, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

04.02.2023 14:49

SŁOWO i MUZYKA. Muzyka organowa i wiersze Aleksandra Fredry. Inauguracja nowych organów w kościele p.w. Św. Jana Apostoła

Andrzej  Chorosiński – organy
Michał    Chorosiński – recytacje

Inauguracja artystyczna nowych organów w Kościele pw. Św. Jana Apostoła

Parafia pw. św. Jana Apostoła na wrocławskim Zakrzowie, powstała w 1987 roku. Na kościół zaadoptowano salę widowiskowo-kinową. Budowa nowych organów piszczałkowych to zwieńczenie wieloletniego procesu tworzenia świątyni pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu-Zakrzowie. Poświęcenie organów odbyło się 25.12.2022 r.
Instrument posiada trakturę mechaniczną z 24 głosami (w tym 4 językowymi), dwa manuały oraz klawiaturę nożną. Wyjątkowość instrumentu polega na jego usytuowaniu w przestrzeni kościoła, przy prezbiterium. Umiejscowienie organów na parterze daje ogromne możliwości artystyczne i wykonawcze. Ich architektonika koresponduje z dotychczasowym wnętrzem kościoła. Architekci organów, w doborze elementów zdobniczych prospektu jak i stołu gry, dążyli do szlachetnej prostoty dzieła, jakim jest instrument piszczałkowy.
Organy piszczałkowe oprócz pełnienia swej funkcji liturgicznej, są także instrumentem koncertowym. Planowane są systematyczne działania artystyczne, które wpiszą się w kulturalną mapę Wrocławia i regionu.

Andrzej Chorosiński
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sachalinie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College  Chapell w Cambridge, Katedrze  Św.  Patryka  w  Nowym  Jorku. Town Hall w Adelajdzie.
Dwukrotnie występował w Watykanie, w roku 1970 w Auli Pawła VI, na uroczystym koncercie z okazji 70 Urodzin Jana Pawła II. Wraz z organistą watykańskim uczestniczył, w liturgii i koncertowej oprawie muzycznej  uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. na placu Św. Piotra w  Rzymie..
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD dla polskich i niemieckich firm fonograficznych. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał  tytuł  „Podwójnej Platynowej Płyty”  płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu.
W latach 1993-1999 rektor Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie.  Prowadził  klasę organów w Akademii Muzycznej, obecnie Uniwersytecie Muzycznym F.Chopina  od 1972 – 2022 roku.
Był gościnnym profesorem w Japonii i Korei płd. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa  w  Keimyung University w Południowej Korei.
Jest   autorem  licznych  projektów  organów  w Polsce  / Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich   Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku/ jak również w   Niemczech,  Kanadzie  i  Japonii.

Michał Chorosiński
ur. w Warszawie w roku 1975, ukończył Państwową Wyższa Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t.  „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum „ w Poznaniu. Współpracował  z wieloma wybitnymi reżyserami m in. , Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem.
Był gościnnym aktorem Teatr Słowackiego, Teatru Ludowego , Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń” oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”,  „Pierwsza miłość”, „Klan” . Dużą  popularność przyniosła mu rola Leszka  Skalskiego w serialu  „M jak miłość”. Aktualnie gra jedna z głównych ról w serialu „Lombard” w  telewizji „Puls”. Serial otrzymał trzykrotnie „Telekamerę” i  wyróżnienie „Złotej Kamery”. W telewizyjnym serialu Korona Królów -Jagiellonowie, gra rolę Księcia Witolda.
Jest reżyserem i współzałożycielem nowego Teatru Klasyki Polskiej.

Program
Johann Sebastian Bach, Toccata d-moll (BWV 565)
Fryderyk Chopin, Nokturn Es-dur, Op. 9 nr 2
Cesar Franck    Preludium, fuga i wariacja Op. 18
Mieczysław Surzyński, Improwizacje n.t. „Święty Boże”
Fryderyk Chopin,   Nokturn f-moll, Op.55/1
Theodore Dubois,   Toccata  G-dur
Aleksander Fredro, Wiersze wybrane

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.02.2023 03:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbywa się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 12:37

Fotorelacja z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI,  tych, którzy przywracają szacunek starym, zaniedbanym cmentarzom na Dolnym Śląsku i w innych regionach, które odbyło się 18 marca 2023 w Kamienicy OP ENHEIM we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 07:00

„Z klasyką przez Polskę”: Waldemar Malicki

Muzyczny projekt z udziałem gwiazd powraca na Dolny Śląsk. W dniach 24-26 marca 2023 odbędą się trzy koncerty znakomitego pianisty Waldemara Malickiego. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 06:00

„NIE TAKI STRASZNY DWÓR”
OPERA W BYSTRZYCY

Projekt adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych mający na celu zwiększenie dostępu do polskiej muzyki operowej. Artyści z Wrocławia i Poznania zaprezentują fragmenty znanej opery 25 marca 2023 w Świetlicy w Bystrzycy. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

„Z klasyką przez Polskę”: Martín García García

26 marca br. gościem cyklu "Z klasyką przez Polskę" będzie Martín García García, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który zaprezentuje się w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

Filmy dokumentalne OKiS w TVP 3 Wrocław

Zapraszamy na emisję filmu dokumentalnego "Szczawno. Uzdrowisko książęce" 26 marca na antenie TVP 3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 04:00

Maluję, więc jestem. Spotkanie z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun z okazji wydania monografii „Mira między A i Ż”.

29 marca 2023 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na spotkanie z Mirą Żelechower-Aleksiun, wrocławską artystką, malarką i scenografką teatralną z okazji jej jubileuszy: 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021). Spotkanie moderował będzie Mariusz Szczygieł. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 03:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze

Wraz z uczniami i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze zapraszamy na cykl 6 koncertów kameralnych "Muzyczne Czwartki". Kolejna prezentacja już 3 kwietnia 2023. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)