SŁOWO i MUZYKA. Muzyka organowa i wiersze Aleksandra Fredry. Inauguracja nowych organów w kościele p.w. Św. Jana Apostoła
Andrzej Chorosiński – organy
Michał Chorosiński – recytacje
Inauguracja artystyczna nowych organów w Kościele pw. Św. Jana Apostoła
Parafia pw. św. Jana Apostoła na wrocławskim Zakrzowie, powstała w 1987 roku. Na kościół zaadoptowano salę widowiskowo-kinową. Budowa nowych organów piszczałkowych to zwieńczenie wieloletniego procesu tworzenia świątyni pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu-Zakrzowie. Poświęcenie organów odbyło się 25.12.2022 r.
Instrument posiada trakturę mechaniczną z 24 głosami (w tym 4 językowymi), dwa manuały oraz klawiaturę nożną. Wyjątkowość instrumentu polega na jego usytuowaniu w przestrzeni kościoła, przy prezbiterium. Umiejscowienie organów na parterze daje ogromne możliwości artystyczne i wykonawcze. Ich architektonika koresponduje z dotychczasowym wnętrzem kościoła. Architekci organów, w doborze elementów zdobniczych prospektu jak i stołu gry, dążyli do szlachetnej prostoty dzieła, jakim jest instrument piszczałkowy.
Organy piszczałkowe oprócz pełnienia swej funkcji liturgicznej, są także instrumentem koncertowym. Planowane są systematyczne działania artystyczne, które wpiszą się w kulturalną mapę Wrocławia i regionu.
Andrzej Chorosiński
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sachalinie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chapell w Cambridge, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie.
Dwukrotnie występował w Watykanie, w roku 1970 w Auli Pawła VI, na uroczystym koncercie z okazji 70 Urodzin Jana Pawła II. Wraz z organistą watykańskim uczestniczył, w liturgii i koncertowej oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. na placu Św. Piotra w Rzymie..
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla polskich i niemieckich firm fonograficznych. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.
W latach 1993-1999 rektor Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. Prowadził klasę organów w Akademii Muzycznej, obecnie Uniwersytecie Muzycznym F.Chopina od 1972 – 2022 roku.
Był gościnnym profesorem w Japonii i Korei płd. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Keimyung University w Południowej Korei.
Jest autorem licznych projektów organów w Polsce / Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku/ jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Michał Chorosiński
ur. w Warszawie w roku 1975, ukończył Państwową Wyższa Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t. „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum „ w Poznaniu. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami m in. , Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem.
Był gościnnym aktorem Teatr Słowackiego, Teatru Ludowego , Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń” oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan” . Dużą popularność przyniosła mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”. Aktualnie gra jedna z głównych ról w serialu „Lombard” w telewizji „Puls”. Serial otrzymał trzykrotnie „Telekamerę” i wyróżnienie „Złotej Kamery”. W telewizyjnym serialu Korona Królów -Jagiellonowie, gra rolę Księcia Witolda.
Jest reżyserem i współzałożycielem nowego Teatru Klasyki Polskiej.
Program
Johann Sebastian Bach, Toccata d-moll (BWV 565)
Fryderyk Chopin, Nokturn Es-dur, Op. 9 nr 2
Cesar Franck Preludium, fuga i wariacja Op. 18
Mieczysław Surzyński, Improwizacje n.t. „Święty Boże”
Fryderyk Chopin, Nokturn f-moll, Op.55/1
Theodore Dubois, Toccata G-dur
Aleksander Fredro, Wiersze wybrane