Data:

16 października 2018, godz. 17.00

Miejsce:

Miejska Biblioteka Publiczna
Fillia nr 5 Graffit
ul. Namysłowska 8, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

16.10.2018 09:40

Spotkanie literackie z książką „Słońce świeci wszystkim”

 

Projekt artystyczno-edukacyjno-terapeutyczny realizowany w formie warsztatów teatralno-literackich przez Krystynę Paraszkiewicz-Pater we wrocławskim Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży oraz Klinice Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Uczestnikami są młodzi ludzie w wieku 14-20 lat, którzy poprzez działania artystyczne próbują opisać nasz świat i znaleźć w nim swoje miejsce. Efektem działań są zbiory tekstów literackich i poetyckich ich autorstwa, publikowane w formie książek, oraz przedstawienia poetycko-muzyczne z ich udziałem, prezentowane we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Pierwszy projekt zrealizowany został w 2015 r. pod tytułem „Trochę inny świat”. Książka z wyborem tekstów uczestników warsztatów, opatrzona posłowiem prof. Jana Miodka, wydana została w ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Premiera widowiska „Trochę inny świat” miała miejsce 13 października 2015 r. w ESK „Barbara”, a następnie wystawiane było w wielu placówkach kulturalnych Wrocławia i Dolnego Śląska.

Druga edycja projektu realizowana jest pod tytułem „Słońce świeci wszystkim”. Publikacji książki z utworami uczestników warsztatów oraz posłowiem prof. Alicji Chybickiej podjął się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Promocja książki i premiera opartego na niej spektaklu poetycko-muzycznego odbyła się 9 czerwca 2018 r. na scenie Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

W przestawieniu wystąpiła młodzież z Integracyjnej Grupy Teatralnej „Our Point” oraz aktorzy Teatru „Jesteśmy”.

 

RECENZJE

 

Andrzej Bielecki

Serdecznie polecam książkę „Słońce świeci wszystkim” będącą dopełnieniem wcześniejszej publikacji „Trochę inny świat”. Książka o przeżyciach nastoletnich osób dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności, która rozpala serce i umysł.

Opowieści wysłuchała i zredagowała Krystyna Paraszkiewicz-Pater, aktorka, poetka, osoba o wielce społecznikowskiej postawie. Krystyna w „Szarej stronie” napisała, że z przeciwności losu, tęsknoty staje się twardszą perłą. Wydobywa najgłębiej ukryte skarby i do życia dodaje wieczność. Zredagowane przez Krystynę opowieści to wnikliwsza i trudniejsza forma jej kreacji teatralnej Matki z powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”.
Matka napisał W. Myśliwski, nie musi o nic pytać. Zapłacze i wie wszystko, kiedy rozum przestaje pojmować. Krysia wysłuchała, zapłakała i opisała.

Wiele pytań, refleksji w tych opowieściach trudnych do odgadnięcia. Bo jak oszukać przeznaczenie, zanim ono nas dopadnie? Co by było gdybyśmy zrezygnowali ze schodów na rzecz naturalnej rzeźby terenu? Piszecie, że nic nie dzieje się przypadkowo wszystko jest gdzieś zapisane. Pytacie gdzie ta nasza ludzka wyjątkowość, specjalność, unikatowość? Czym jest równowaga, która buduje i kreuje nowego człowieka?
Nie zadawajcie pytań dlaczego, ale po co?

Promocja książki „Słońce świeci wszystkim” w piękniej interpretacji autorów publikacji 
miała miejsce w czerwcu 2018 r. na scenie Domu Kultury Zachód. Sala pękała w szwach. Zachwyt mieszał się ze łzami. „Żyć raz wierszem, raz prozą. A gdy podniesie się kurtyna. To i w dramacie zagrać swoją rolę” – napisał Aleksander Łukasiewicz. Chapeau bas!

Urszula Bielecka

***

Olga Maria Szelc

Tej książki kupić nie można. Możecie ją jednak znaleźć we wrocławskich bibliotekach. Warto po nią sięgnąć – bo zawiera teksty wyjątkowe. Napisali je młodzi, wrażliwi ludzie, których życie bywa ciężkie i trudne. To osoby, zmagające się z poważnymi chorobami, niepełnosprawnościami, niezrozumieniem, odchodzeniem przyjaciół, własnym lękiem, a dodatkowo z czasem dojrzewania, który, jak wiemy, jest jednym z najtrudniejszych etapów w życiu człowieka. Pisarze i pisarki stoją na progu życia i dorosłości, zdając sobie sprawę, że nie wszystkim z nich będzie dane ten próg przekroczyć. Czy w związku z tym ta książka jest smutna? Owszem, jest w niej również smutek. Ale oprócz tego jest kolorowa, piękna, bogata w wyrażenie wszystkich uczuć – pierwszego zakochania, miłości do przyjaciół, troski o rodziców, tęsknoty, marzeń, pożądania przygody i świata, zachwytu tym światem. 
Młodzi autorzy przypominają nam o tym, co naprawdę jest ważne w życiu. 
Ono samo i inni ludzie wokół.
Bo słońce świeci wszystkim.

Napisać o sobie to dojrzeć

Zaakceptować swoje ciało.

Brak wiary w siebie.

To, że traktowano mnie jak wybryk natury.

(…)

Napisać o sobie to dać sobie prawo

do miłości.

Anita Iwańska.

 

Projekt nie miałby miejsca, gdyby nie Krystyna Paraszkiewicz-Pater – należą się Jej za to wielkie podziękowania.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 06:00

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

19 czerwca rozpocznie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Tegoroczne wydarzenie w całości poświęcone będzie pamięci Macieja Kieresa - wieloletniego dyrektora artystycznego i propagatora twórczości Henryka Wieniawskiego. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 13:22

Koncert Jubileuszowy – pięciolecie chóru Vox Apostoli

Chór Vox Apostoli, działający przy parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu, świętuje pięciolecie swojej działalności. Z tej okazji 14 czerwca odbędzie się uroczysty Koncert Jubileuszowy. W programie koncertu znajdą się utwory sakralne a cappella oraz wybrane pieśni Stanisława Moniuszki. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 08:00

„Jesień” w Teatrze Polskim w Podziemiu

W dniach 13-15 czerwca na scenę Teatru Polskiego w Podziemiu powróci spektakl Katarzyny Minkowskiej "Jesień" - sceniczna adaptacja powieści Ali Smith, która od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem wrocławskiej publiczności. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 08:00

Czerwcowy pokaz spektaklu „Lobster” we Wrocławiu

Spektakl „Lobster" powstał w ramach współpracy pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej i opowiada historię kobiety dotkniętej chorobą terminalną. Zapraszamy 13 czerwca do Instytutu im Jerzego Grotowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 07:00

Spektakl „Lobster” w Kinie Capitol w Miliczu

OKiS we Wrocławiu oraz Teatr Kombinat zapraszają do Kina Capitol w Miliczu na prezentację spektaklu „Lobster” w rezyserii Katarzyny Baranieckiej, która odbędzie się 18 czerwca. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 06:00

KSIĘSTWO CZOCHA – TWIERDZA RYCERSKA. FESTIWAL PEŁEN UNIESIEŃ!

Odwiedź jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku i poczuj emocje średniowiecznych turniejów rycerskich, pokazów sokolniczych, piękno tańców, zabaw i zwyczajów dworskich. To wszystko podczas dorocznego święta Księstwo Czocha, które odbędzie się już 19-21 czerwca w Zamku w Leśnej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 05:00

„SŁOJE DRZEWA” | Premiera

Spektakl, w którym fragmenty prozy Urszuli Kozioł, wybrane jej wiersze oraz cytaty z esejów i felietonów składają się na literacki portret wybitnej poetki, od lat związanej z Wrocławiem. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:00

Święto Wrocławia 2025 – Wielki Piknik z atrakcjami na Pawłowicach

Taniec, muzyka, śpiew, regionalne potrawy i stroje – będzie smacznie, kolorowo i międzykulturowo. 22 czerwca w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu parku Pawłowickim odbędzie się wydarzenie „Razem we Wrocławiu: Wielki Wrocławski Piknik” w ramach Święta Wrocławia 2025. pokaż więcej »

Przejdź do treści