Udostępnij:

Dodano:

03.01.2018 09:26

Suplementy do sztuki polskiej lat 80.

Album jest drugą częścią publikacji pt. Republika bananowa. Ekspresja lat 80., który towarzyszył wystawie pod tym samym tytułem zorganizowanej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wydarzeniem towarzyszącym było również sympozjum „O wolności i demokracji w sztuce polskiej lat 80.”

Album zawiera materiały teoretyczne i teksty krytyczne oraz archiwalną dokumentację zdjęciową. Kuratorem wystawy oraz redaktorem katalogu jest Jolanta Ciesielska, która we wstępie pisze:

Ponowne zainteresowanie zjawiskiem sztuki lat 80. zauważalne w ostatnim czasie, związane z  kryzysem estetyki postmodernistycznej, coraz bardziej manipulowanej przez media i zależnej od ekonomicznej strony mecenatu, cieszy, choć nie zaskakuje. Sztuka lat 80., zwłaszcza ta alternatywna, do której zalicza się także nurt „nowej ekspresji”, powinna znaleźć w historii należne jej miejsce jako pełen bogactwa i innowacyjności rezerwuar polskiej myśli o sztuce, przykład niezgody artystów na wykluczenie ich ze społecznego dialogu, z udziału w przemianach, które zaowocowały powstaniem nowego społeczeństwa obywatelskiego, a w której udział inteligencji, do której należą artyści, jest zjawiskiem stale przez polityków i historyków niedocenianym.

Prezentacje są próbą przybliżenia działalności każdego z artystów w latach 80. z perspektywy ich doświadczeń. Książka zawiera wywiady z artystami (z Ryszardem Woźniakiem, Ryszardem Grzybem, Waldemarem Fydrychem),opis tamtych czasów, teksty krytyków sztuki, niezależnych kuratorów – w latach 80. najważniejszych osobowości polskiej sceny krytycznej – kuratorów licznych wystaw, działających wówczas niezależnie od siebie.

 

Redakcja: Jolanta Ciesielska

Teksty: Jolanta Ciesielska, Wojciech Ciesielski, Grzegorz Dziamski, Małgorzata Gorczyńska, Ryszard Grzyb, Paweł Jarodzki, Jan Michalski, Ada Florentyna Pawlak, Józef Robakowski, Marek Rogulski, Andrzej Saj, Maryla Sitkowska, Marek Sobczyk, Joanna Sokołowska, Agnieszka Wołodźko, Ryszard Ziarkiewicz

Tłumaczenie: Dominika Kowalewska

Projekt graficzny: Krystyna Urbanowicz-Dudek

Autor obrazu zamieszczonego na okładce: Marek Sobczyk

Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ISBN 978-83-87104-59-7

Format: 21×30 cm | liczba stron: 160 |oprawa: twarda

Język: polski i angielski

Cena: 20 zł + koszt wysyłki

Dostępna w sprzedaży

Książkę można zamówić pisząc na adres wydawnictwa@okis.pl

Publikacja towarzyszyła wystawie pod tym samym tytułem.

Publikacja współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.02.2023 03:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbywa się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2023 10:00

Szkolenie: Zostań grantopisarzem!

Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS we Wrocławiu zaprasza na bezpłatne szkolenie dla reprezentantów sektora kultury na Dolnym Śląsku, dotyczące tajników prawidłowego aplikowania o środki finansowe na działalność. Szkolenie odbędzie się 14 kwietnia br. pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2023 09:55

W/E LAB RESIDENCY. NABÓR NA REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

Zachęcamy do udziału w rocznym projekcie w zakresie sztuk wizualnych, który inauguruje program rezydencji w gospodarstwie FLOWLAND w Tarczynie. Projekt adresowany jest do twórców i twórczyń polskiego, niemieckiego i ukraińskiego pochodzenia z obszaru Dolnego Śląska i Saksonii, pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2023 09:00

Cykl wykładów Bogusława Jasińskiego Czy teatr może być zbawiony?

Zapraszamy na cykl wykładów Bogusława Jasińskiego - filozofa, artysty i autora kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki. Trzy wykłady cyklu: Czy teatr może być zbawiony? odbędą się w kwietniu i maju br. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 10:45

KONKURS GRANTOWY – Europejska Stolica Kultury Chemnitz 2025

Ruszył nabór wniosków dla instytucji, organizacji i osób prywatnych z Dolnego Śląska na projekty transgraniczne z partnerami z Czech i Niemiec w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat grantów oraz realizacji projektów kulturalnych w ramach programu ESK Chemnitz 2025. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 08:30

Spektakl „Poskromienie”

Wiosną na scenę wrocławskiej Piekarni - Centrum Sztuk Performatywnych powraca spektakl "Poskromienie" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz oparty na szekspirowskiej komedii. Zapraszamy w dniach 14, 15 i 16 kwietnia 2023. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 08:20

Summer Guitar Festival 2023

Ruszyły zapisy on-line do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu w Krzyżowej. która odbędzie się w terminie 6-13 sierpnia 2023. Wśród pedagogów kursów gitarowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych znakomici artyści z Polski i zagranicy. Zapraszamy na www.guitarfestival.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 08:10

40. Turniej Małych Form Satyrycznych w Bogatyni

Zachęcamy do udziału w Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni w maju br. Główną nagrodą w konkursie jest tytuł 'Księcia Łgarzy" oraz nagroda pieniężna. Konkursowe teksty satyryczne należy przesyłać drogą mailową do 21 kwietnia br. do organizatora. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)