Data:

14 października 2022 (oficjalne uroczystości, Politechnika Wrocławska)
14-16 października 2022 - obchody święta w regionie

Udostępnij:

Dodano:

14.10.2022 15:30

Święto Województwa Dolnośląskiego i Nagroda SILESIA dla Zespołu BATUMI

W dniach 14-16 października 2022, już po raz trzynasty, obchodziliśmy Święto Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego odbył się szereg oficjalnych uroczystości i wydarzeń kulturalnych w całym regionie. Główne uroczystości organizowane były w piątek, 14 października na Politechnice Wrocławskiej.

Podczas oficjalnych uroczystości przemówienia wygłosili Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytmy.

Ważnymi punktami programu było wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu Panu Rafałowi Dutkiewiczowi, Odznak Honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego i Złotych Odznak Honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, które są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa w kraju i na świecie, a także ceremonia nadania Tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO Panu Antoniemu Lenkiewiczowi.

Szczególną częścią piątkowych uroczystości była także ceremonia wręczenia Nagrody Kulturalnej SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2022. Nagroda SILESIA przyznawana jest się twórcy dzieła artystycznego, wydarzenia lub projektu kulturalnego, który w sposób szczególny wnosi wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region w Polsce i poza granicami kraju, a także przyczynia się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.

Laureatami tegorocznej Nagrody SILESIA zostali: pisarz Marek Krajewski, artysta-grafik Marek Stanielewicz i Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”. W gronie nagrodzonych znalazł się również, współpracujący z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu od 2017 roku,  Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi”. Zespół otrzymał Nagrodę SILESIA za wspieranie wszelkich dolnośląskich wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie Adżarii oraz upowszechnianie kultury gruzińskiej i adżarskiej w Polsce. W imieniu Zespołu nagrodę odebrał Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Igor Wójcik, który odczytał również list z podziękowaniami od adżarskich artystów.

 

 

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi”  powstał w 1991 roku. Jego repertuar obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. W 2017 r. Dolny Śląsk i Autonomiczny Region Adżarii po raz pierwszy nawiązały współpracę na polu kulturalnym, zapraszając na gościnne występy Zespół „Batumi”. Koncertując w Polsce gruzińscy artyści wystąpili prawie w każdym mieście Dolnego Śląska, prezentując muzykę gruzińską religijną i ludową na najwyższym światowym poziomie. Koncerty na Dolnym Śląsku zawsze są świętem kultury, podczas którego nawiązuje się nić sympatii i przyjaźni między naszymi narodami. Zespół „Batumi” wykonuje także polskie znane utwory i wystąpił na kilku festiwalach na Dolnym Śląsku. W swoim dorobku mają też występy w Iranie, Turcji, Finlandii czy Szwajcarii.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

fot. Krzysztof Saj

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 01.09.2023 09:00

MIESIĘCZNIK ODRA 9/2023

We wrześniowym numerze ODRY m.in.: BALCEROWICZ: O widmie populizmu • SURDYKOWSKI: Wyborcza mgła •SCHUDY: Walka rzeki z nomenklaturą • Armenia dziś – a ludobójstwo Ormian •BALCERZAN: Awangarda interakcyjna • Przypomnienie Andrzeja Bobkowskiego •SZKOŁA: Galicyjskie wędrówki • Kroutvor: Praski labirynt • MASTERNAK Krzechowicz: Drzewa w sztuce • CIMAFIEJEWA, DMITROCA – poezja • 8 Arkusz pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 04:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:30

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

SPEKTAKL „AUGUST” W PIEKARNI

Organizatorzy Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszają na wyjątkowy spektakl "August", który odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)