Święto Województwa Dolnośląskiego i Nagroda SILESIA dla Zespołu BATUMI
W dniach 14-16 października 2022, już po raz trzynasty, obchodziliśmy Święto Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego odbył się szereg oficjalnych uroczystości i wydarzeń kulturalnych w całym regionie. Główne uroczystości organizowane były w piątek, 14 października na Politechnice Wrocławskiej.
Podczas oficjalnych uroczystości przemówienia wygłosili Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytmy.
Ważnymi punktami programu było wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu Panu Rafałowi Dutkiewiczowi, Odznak Honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego i Złotych Odznak Honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, które są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa w kraju i na świecie, a także ceremonia nadania Tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO Panu Antoniemu Lenkiewiczowi.
Szczególną częścią piątkowych uroczystości była także ceremonia wręczenia Nagrody Kulturalnej SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2022. Nagroda SILESIA przyznawana jest się twórcy dzieła artystycznego, wydarzenia lub projektu kulturalnego, który w sposób szczególny wnosi wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region w Polsce i poza granicami kraju, a także przyczynia się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
Laureatami tegorocznej Nagrody SILESIA zostali: pisarz Marek Krajewski, artysta-grafik Marek Stanielewicz i Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”. W gronie nagrodzonych znalazł się również, współpracujący z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu od 2017 roku, Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi”. Zespół otrzymał Nagrodę SILESIA za wspieranie wszelkich dolnośląskich wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie Adżarii oraz upowszechnianie kultury gruzińskiej i adżarskiej w Polsce. W imieniu Zespołu nagrodę odebrał Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Igor Wójcik, który odczytał również list z podziękowaniami od adżarskich artystów.
Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” powstał w 1991 roku. Jego repertuar obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. W 2017 r. Dolny Śląsk i Autonomiczny Region Adżarii po raz pierwszy nawiązały współpracę na polu kulturalnym, zapraszając na gościnne występy Zespół „Batumi”. Koncertując w Polsce gruzińscy artyści wystąpili prawie w każdym mieście Dolnego Śląska, prezentując muzykę gruzińską religijną i ludową na najwyższym światowym poziomie. Koncerty na Dolnym Śląsku zawsze są świętem kultury, podczas którego nawiązuje się nić sympatii i przyjaźni między naszymi narodami. Zespół „Batumi” wykonuje także polskie znane utwory i wystąpił na kilku festiwalach na Dolnym Śląsku. W swoim dorobku mają też występy w Iranie, Turcji, Finlandii czy Szwajcarii.
Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
fot. Krzysztof Saj