Data i miejsce:

21 kwietnia 2023, godz. 17:00
Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana
Wykład dr. Jana Jiříka w ramach OUP
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

22 kwietnia 2023, godz. 10:00–13:00
Teatr jako instytucja kultury dzisiaj
Seminarium dr. Jana Jiříka dla grupy roboczej OUP
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Udostępnij:

Dodano:

21.04.2023 15:00

Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana

21 kwietnia 2023, godz. 17:00
Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana
Wykład dr. Jana Jiříka w ramach OUP
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Nazwisko Emila Františka Buriana pojawia się w pismach Jerzego Grotowskiego obok najważniejszych reformatorów teatru XX wieku. Kim był ten czeski reformator i jeden z najważniejszych czeskich artystów awangardowych? Wykład skupi się na najważniejszych momentach jego twórczości teatralnej i przedstawi jego koncepcję teatru jako centrum w kulturze, w którym spotykają się i przenikają wszystkie rodzaje i dziedziny artystyczne.

Emil František Burian (1904–1959) był czeskim reżyserem teatralnym, kompozytorem, publicystą i animatorem kultury i polityki. W 1933 roku założył teatr D 34, który stał się najważniejszym miejscem czeskiej awangardy teatralnej. Teatr funkcjonował jako nowy typ instytucji teatralnej – był ośrodkiem kultury, który nie tylko zajmował się produkcją spektakli teatralnych, ale funkcjonował jako spółdzielnia, w której wszyscy jej członkowie, zarówno dyrekcja, aktorzy, jak i personel techniczny i administracyjny, mieli być równi.

Jan Jiřík jest znawcą sztuk teatralnych, dziennikarzem, redaktorem i dramaturgiem festiwalowym. Pracuje na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze jako nauczyciel i kierownik Katedry Teorii i Krytyki. Jest członkiem Czeskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz dramaturgiem międzynarodowego festiwalu teatralnego Palm Off Fest w Pradze.

 

22 kwietnia 2023, godz. 10:00–13:00
Teatr jako instytucja kultury dzisiaj
Seminarium dra Jana Jiříka dla grupy roboczej OUP

Teatr D 34 został założony przez Emila Františka Buriana i jego współpracowników w 1933 roku. Nazwa teatru była akronimem, który oddawał kilka znaczeń. Litera D była początkową literą kilku czeskich słów – teatr (divadlo), robotnik (dělník), historia (dějiny), podział (dělba). Numer w nazwie zmieniał się wówczas z każdym sezonem i pochodził z drugiego roku, w którym kończył się dany sezon teatralny. Miała zatem wskazywać na przyszłość. Teatr D 34 funkcjonował jako spółdzielnia, w której wszyscy jej członkowie, zarówno dyrekcja, obsada, jak i pracownicy techniczno-administracyjni, mieli być równi. Burian określał siebie i swoich współpracowników jako robotników kultury. Oprócz wystawiania spektakli teatralnych teatr D 34 rozwijał szereg działań pozateatralnych: organizował wystawy, wydawał pismo i książki, organizował wykłady i konferencje. Miał i stał się ośrodkiem kultury otwartym dla wszystkich warstw społecznych. Teatr D 34 odpowiadał jednak na potrzeby społeczeństwa, które powstawało pod wpływem industrializacji i nowoczesności. Podczas seminarium skupimy się na roli teatru jako instytucji publicznej, która istnieje, tworzy i rozwija swoją działalność w czasach krytyki postinstytucjonalnej.

Jan Jiřík jest znawcą sztuk teatralnych, dziennikarzem, redaktorem i dramaturgiem festiwalowym. Pracuje na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze jako nauczyciel i kierownik Katedry Teorii i Krytyki. Jest członkiem Czeskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz dramaturgiem międzynarodowego festiwalu teatralnego Palm Off Fest w Pradze.

 

 

 

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

Awangarda teatralna Europy Środkowo-Wschodniej i jej obecność w teatrze współczesnym.
Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań realizowany w roku akademickim 2022/2023 stanowić będzie jedno z podsumowań zbliżającego się do swojego finału projektu finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, a zarazem próbą otwarcia dalszych możliwości namysłu nad awangardą w kontekście współczesnym. Do udziału w nim zaproszeni zostali tym razem nie tylko polscy badacze i badaczki, ale i gości z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami.

Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.11.2023 04:00

WARSZTATY FILMOWE
Podstawy języka filmowego

Warsztaty filmowe dla osób zainteresowanych filmem, chcących realizować własne projekty filmowe oraz przygotowujących się do studiów artystycznych. Zapraszamy 2 grudnia do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy. pokaż więcej »

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 15:00

OKiS na 31. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego stoiska na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2022 , które odbędą się w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2023 w Hali Stulecia we Wrocławiu (stoisko numer: 26). Podczas Targów będzie można zakupić publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach! pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 14:00

MAJDAN: ukraińskie re-kreacje. Od „rewolucji na granicie” do „rewolucji godności | МАЙДАН: українські ре-креації. Від „революції на граніті” до „революції гідності

Performans z cyklu "Scena ukraińska" upamiętniający Rewolucję Godności z listopada 2013 r., podczas której Ukraińcy walczyli o integrację z Europą oraz o podstawowe wartości. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 06:30

Dolnośląski Klucz Sukcesu 2023

Kapituła Wyróżnienia „Dolnośląskiego Klucza Sukcesu” po raz 27. wyłoniła Laureatów. Uroczysta Gala wręczenia statuetek odbędzie się 29 listopada 2023 w Strzelińskim Ośrodku Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 06:00

Tomasz Mniamos | FRAKTALE KWAŚNEGO GENU

Nowa wystawa DVJ Mniamosa zawiera grafiki fraktalne 3D połączone z fotografią, które powstały w trakcie pandemii oraz najnowsze prace multimedialne stworzone z użyciem sztucznej inteligencji. Zapraszamy na wernisaż do Galerii Entropia 30 listopada o godz. 18.00. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:50

Koncert zespołu PESH 

2 grudnia w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędzie się koncert zespołu PESH - polsko-norweskiego zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:45

MIKOŁAJKOWA ZABAWA W MARCINKOWICACH

Mikołajkowa zabawa na dmuchańcach już 3 grudnia w Marcinkowicach. Wspaniała integracja, która od lat przyciąga setki dzieci z różnych powiatów całego województwa. Serdecznie zapraszamy! pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)