Data i miejsce:

21 kwietnia 2023, godz. 17:00
Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana
Wykład dr. Jana Jiříka w ramach OUP
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

22 kwietnia 2023, godz. 10:00–13:00
Teatr jako instytucja kultury dzisiaj
Seminarium dr. Jana Jiříka dla grupy roboczej OUP
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Udostępnij:

Dodano:

21.04.2023 15:00

Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana

21 kwietnia 2023, godz. 17:00
Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana
Wykład dr. Jana Jiříka w ramach OUP
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Nazwisko Emila Františka Buriana pojawia się w pismach Jerzego Grotowskiego obok najważniejszych reformatorów teatru XX wieku. Kim był ten czeski reformator i jeden z najważniejszych czeskich artystów awangardowych? Wykład skupi się na najważniejszych momentach jego twórczości teatralnej i przedstawi jego koncepcję teatru jako centrum w kulturze, w którym spotykają się i przenikają wszystkie rodzaje i dziedziny artystyczne.

Emil František Burian (1904–1959) był czeskim reżyserem teatralnym, kompozytorem, publicystą i animatorem kultury i polityki. W 1933 roku założył teatr D 34, który stał się najważniejszym miejscem czeskiej awangardy teatralnej. Teatr funkcjonował jako nowy typ instytucji teatralnej – był ośrodkiem kultury, który nie tylko zajmował się produkcją spektakli teatralnych, ale funkcjonował jako spółdzielnia, w której wszyscy jej członkowie, zarówno dyrekcja, aktorzy, jak i personel techniczny i administracyjny, mieli być równi.

Jan Jiřík jest znawcą sztuk teatralnych, dziennikarzem, redaktorem i dramaturgiem festiwalowym. Pracuje na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze jako nauczyciel i kierownik Katedry Teorii i Krytyki. Jest członkiem Czeskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz dramaturgiem międzynarodowego festiwalu teatralnego Palm Off Fest w Pradze.

 

22 kwietnia 2023, godz. 10:00–13:00
Teatr jako instytucja kultury dzisiaj
Seminarium dra Jana Jiříka dla grupy roboczej OUP

Teatr D 34 został założony przez Emila Františka Buriana i jego współpracowników w 1933 roku. Nazwa teatru była akronimem, który oddawał kilka znaczeń. Litera D była początkową literą kilku czeskich słów – teatr (divadlo), robotnik (dělník), historia (dějiny), podział (dělba). Numer w nazwie zmieniał się wówczas z każdym sezonem i pochodził z drugiego roku, w którym kończył się dany sezon teatralny. Miała zatem wskazywać na przyszłość. Teatr D 34 funkcjonował jako spółdzielnia, w której wszyscy jej członkowie, zarówno dyrekcja, obsada, jak i pracownicy techniczno-administracyjni, mieli być równi. Burian określał siebie i swoich współpracowników jako robotników kultury. Oprócz wystawiania spektakli teatralnych teatr D 34 rozwijał szereg działań pozateatralnych: organizował wystawy, wydawał pismo i książki, organizował wykłady i konferencje. Miał i stał się ośrodkiem kultury otwartym dla wszystkich warstw społecznych. Teatr D 34 odpowiadał jednak na potrzeby społeczeństwa, które powstawało pod wpływem industrializacji i nowoczesności. Podczas seminarium skupimy się na roli teatru jako instytucji publicznej, która istnieje, tworzy i rozwija swoją działalność w czasach krytyki postinstytucjonalnej.

Jan Jiřík jest znawcą sztuk teatralnych, dziennikarzem, redaktorem i dramaturgiem festiwalowym. Pracuje na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze jako nauczyciel i kierownik Katedry Teorii i Krytyki. Jest członkiem Czeskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz dramaturgiem międzynarodowego festiwalu teatralnego Palm Off Fest w Pradze.

 

 

 

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

Awangarda teatralna Europy Środkowo-Wschodniej i jej obecność w teatrze współczesnym.
Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań realizowany w roku akademickim 2022/2023 stanowić będzie jedno z podsumowań zbliżającego się do swojego finału projektu finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, a zarazem próbą otwarcia dalszych możliwości namysłu nad awangardą w kontekście współczesnym. Do udziału w nim zaproszeni zostali tym razem nie tylko polscy badacze i badaczki, ale i gości z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami.

Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.07.2025 02:00

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ukazuje różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. Pierwsza część wydarzenia odbędzie się w terminie 14-26 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 00:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

20 lipca rozpocznie się jubileuszowa edycja Summer Guitar Festival w Krzyżowej! W programie bezpłatne koncerty m.in. gwiazd Gypsy swing - Joscho Stephana i Svena Jungbecka, a także Mateusza Kowalskiego i Marka Pasiecznego z orkiestrą gitarową, którzy prawykonają suitę Pasiecznego. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 01:00

Osiedla Kultury i Sztuki 2025

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2025? Zachęcamy do zapoznania się z letnim harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 01:00

Velvet Thursdays x OKiS – czwartki dla wrażliwych uszu

Zapraszamy w każdy czwartek od 19 czerwca do 21 sierpnia na letni cykl wieczorów z muzyką ambient, deep, dub i organic techno w wykonaniu wrocławskich mistrzów gatunku. To wyjątkowa forma podróży w świat dźwięków i spokojnych rytmów.  pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 00:10

COUNTRY pod Śnieżką 2025!

15-17 sierpnia zapraszamy na jeleniogórskie Błonie gdzie odbędzie się Piknik Country pod Śnieżką. Przygotujcie się na trzy dni niesamowitej muzyki i wspaniałej atmosfery pod Karkonoszami! To wyjątkowy festiwal nie tylko dla fanów country. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 08:00

MIESIĘCZNIK „ODRA” 7-8/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: SURDYKOWSKI, DUDEK: powyborcze bilanse/ ORZECHOWSKI: Lęki Zachodu/ MIODEK: Naprawdę nowa polszczyzna/ DYMKOWSKI: Historia znów zaskakuje. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 13:03

Festiwal małych Prapremier 2025 w Wałbrzychu

Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Jest to wydarzenie ogólnopolskie o charakterze biennale. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 12:22

Fotorelacja z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność, który odbył się w Pradze 25 i 26 czerwca 2025. pokaż więcej »

Przejdź do treści