Data i miejsce:

17 marca 2023, godz. 17:00
Trzecia przestrzeń awangard w radzieckiej Białorusi. Zamrożona dekolonizacja
Wykład Tani Arcimović w ramach OUP w języku białoruskim z tłumaczeniem na język polski
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

18 marca 2023, godz. 10:00–13:00
Rewolucyjne ciało w radzieckiej Białorusi. Na marginesie awangard
Seminarium Tani Arcimović dla grupy roboczej OUP w języku angielskim
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Udostępnij:

Dodano:

17.03.2023 08:00

Trzecia przestrzeń awangard w radzieckiej Białorusi. Zamrożona dekolonizacja

17 marca 2023, godz. 17:00
Trzecia przestrzeń awangard w radzieckiej Białorusi. Zamrożona dekolonizacja
Wykład Tani Arcimović w ramach OUP w języku białoruskim z tłumaczeniem na język polski
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Bazując na podejściach postkolonialnym i biograficznym, badaczka przedstawi wybrane przypadki awangard w radzieckiej Białorusi jako historię unperformed. Tania Arcimović rozpatruje idee awangardy ponad narodowymi granicami, a zatem określenie „białoruski” odnosić się będzie do identyfikacji hybrydowej i do toposu pogranicza, które określały charakter awangard także na terenie radzieckiej Białorusi. Poza tym badaczka skupi się na relacji między transnarodowym programem awangard a procesami dekolonizacji kultury białoruskiej w okresie międzywojennym.

Jakie awangardy zostały realizowane w radzieckiej Białorusi? Skąd pochodziły ich ślady i dokąd prowadziły? Jak przekształcano ich idee i w jakich celach to robiono? Co mówi nam historia białoruskich awangard? Przedstawiając białoruski kontekst awangard, Tania Arcimović pragnie dokonać interwencji w niektóre aspekty teoretycznych modeli badań, które wciąż wyłączają z pola swoich zainteresowań inne doświadczenia kulturowe. Tym samym jej wykład ma stać się przyczynkiem do bieżących debat na temat awangard na „peryferiach” w kontekście ich zróżnicowanego i transnarodowego charakteru.

Tania Arcimović jest badaczką i kuratorką. Ukończyła Wydział Historii Teatru Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku oraz uzyskała tytuł magistra socjologii (kulturoznawstwa) na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym (Wilno, Litwa). Obecnie pisze doktorat w Międzynarodowym Centrum Studiów Kulturowych Uniwersytetu Justusa Liebiga (Niemcy). Jej praca magisterska została opublikowana w formie książkowej pod tytułem „Teatr eksperymentalny w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w okresie odwilży: między modernizmem a awangardą” (publikacja w języku rosyjskim, Europejski Uniwersytet Humanistyczny). Uczestniczka projektu badawczego „Odzyskana awangarda. Polska i środkowoeuropejska awangarda teatralna”, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

18 marca 2023, godz. 10:00–13:00
Rewolucyjne ciało w radzieckiej Białorusi. Na marginesie awangard
Seminarium Tani Arcimović dla grupy roboczej OUP w języku angielskim
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Seminarium poświęcone będzie polityce ciała w sztukach performatywnych w Rosji Radzieckiej i w radzieckiej Białorusi. Autorka dokona analizy wybranych spektakli wystawionych w Białoruskim Teatrze Dramatycznym nr 1 w Mińsku, reprezentujących kierunki teatru rewolucyjnego realizowane w ramach radzieckiej polityki kulturalnej lat dwudziestych ubiegłego wieku (głównie w oparciu o programy dyrektora teatru, Wsiewołoda Meyerholda). Czy w spektaklach tych dokonano jedynie formalnej adaptacji kodu wizualnego rewolucji październikowej 1917 roku? A może po przeniesieniu na grunt radzieckiej Białorusi idee teatru rewolucyjnego utraciły swój pierwotny sens?

Nawet jeżeli relacje między białoruskim i rosyjskim (radzieckim) kontekstem kulturowym będziemy rozpatrywać w obrębie relacji centrum ‒ peryferie, to, jak przypuszcza badaczka, projektów awangardowych nie można było przenieść bezpośrednio z jednego kontekstu do drugiego bez uwzględnienia specyfiki kulturowej. W nowym kontekście idee awangardowe ulegały przesunięciu lub refrakcji.

 

 

 

 

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

Awangarda teatralna Europy Środkowo-Wschodniej i jej obecność w teatrze współczesnym.
Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań realizowany w roku akademickim 2022/2023 stanowić będzie jedno z podsumowań zbliżającego się do swojego finału projektu finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, a zarazem próbą otwarcia dalszych możliwości namysłu nad awangardą w kontekście współczesnym. Do udziału w nim zaproszeni zostali tym razem nie tylko polscy badacze i badaczki, ale i gości z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami.

Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.02.2023 03:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbywa się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 12:37

Fotorelacja z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI,  tych, którzy przywracają szacunek starym, zaniedbanym cmentarzom na Dolnym Śląsku i w innych regionach, które odbyło się 18 marca 2023 w Kamienicy OP ENHEIM we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 07:00

„Z klasyką przez Polskę”: Waldemar Malicki

Muzyczny projekt z udziałem gwiazd powraca na Dolny Śląsk. W dniach 24-26 marca 2023 odbędą się trzy koncerty znakomitego pianisty Waldemara Malickiego. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 06:00

„NIE TAKI STRASZNY DWÓR”
OPERA W BYSTRZYCY

Projekt adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych mający na celu zwiększenie dostępu do polskiej muzyki operowej. Artyści z Wrocławia i Poznania zaprezentują fragmenty znanej opery 25 marca 2023 w Świetlicy w Bystrzycy. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

„Z klasyką przez Polskę”: Martín García García

26 marca br. gościem cyklu "Z klasyką przez Polskę" będzie Martín García García, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który zaprezentuje się w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 05:00

Filmy dokumentalne OKiS w TVP 3 Wrocław

Zapraszamy na emisję filmu dokumentalnego "Szczawno. Uzdrowisko książęce" 26 marca na antenie TVP 3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 04:00

Maluję, więc jestem. Spotkanie z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun z okazji wydania monografii „Mira między A i Ż”.

29 marca 2023 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na spotkanie z Mirą Żelechower-Aleksiun, wrocławską artystką, malarką i scenografką teatralną z okazji jej jubileuszy: 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021). Spotkanie moderował będzie Mariusz Szczygieł. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 03:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze

Wraz z uczniami i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze zapraszamy na cykl 6 koncertów kameralnych "Muzyczne Czwartki". Kolejna prezentacja już 3 kwietnia 2023. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)