Udostępnij:

Dodano:

26.09.2022 12:02

Uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska za rok 2022

W dniach 23-24 września 2022 w Oldenburgu (Dolna Saksonia) odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Nagrody Kulturalnej Śląska 2022.

Nagrodę Główną otrzymała Agnieszka Ostapowicz, artystka związana z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Została wyróżniona za zasługi na rzecz porozumienia, muzyczne wsparcie młodzieży oraz rolę ambasadorki kulturowego krajobrazu Śląska i krzewienie idei „Muzyki bez granic”. W latach 1999-2015 prowadziła „Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonię”, dzięki której dzieci z obu krajów miały okazję rozwijać się muzycznie oraz nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie. Jest także inicjatorką międzynarodowego festiwalu „Young Classic Wratislavia” oraz licznych inicjatyw Fundacji Pro Arte, działającej na rzecz porozumienia przez sztukę.

Drugą laureatką została dr Beate Störtkuhl, uhonorowana za budowanie mostów oraz zaangażowanie na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest ekspertką w dziedzinie historii sztuki Śląska. Angażuje się w licznych gremiach naukowych, które zajmują się tematyką kultury niemieckiej i polskiej. Opublikowała liczne prace naukowe, książki i monografie o śląskiej historii i teraźniejszości. Współtworzyła także duże transgraniczne projekty, konferencje i publikacje. W swojej pracy podkreśla powiązania, które z powodu Żelaznej Kurtyny przez lata były świadomie zakrywane.

Nagrodę Specjalną przyznano dr Ingrid Hartmann, która zaangażowała się w odbudowę zrujnowanego pałacu w Pakoszowie, niegdyś należącego do przodków jej męża. Zabytek łączy przeszłość regionu z jego europejską teraźniejszością. Pałac stał się miejscem połączenia narodów tworzących historię śląskich Karkonoszy oraz międzynarodowych spotkań kulturalnych.

W uroczystościach wzięli udział między innymi dolnosaksoński Minister Spraw Zagranicznych – Boris Pistorius oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Krzysztof Maj.

Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki artystom zamieszkałym na Śląsku, a jej celem jest wspieranie wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Ponadto nagroda może być przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego.

Laureatkom tegorocznej Nagrody serdecznie gratulujemy!

 

Nagroda Kulturalna Śląska jest współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.11.2022 07:00

OKiS na 30. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Serdecznie zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2022 w dniach 1-4 grudnia 2022 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Podczas Targów będzie można zakupić publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach! pokaż więcej »

Dodano: 29.11.2022 12:51

„Zrób to ze smakiem. Gruzja” – PREMIERA w TVP3 WROCŁAW

Zapraszamy na premierę nowego odcinka popularnego programu kulinarnego koprodukowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 28.11.2022 12:04

Fotorelacja ze spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania OPIEKUNOWIE (NIE)PAMIĘCI,  tych, którzy przywracają szacunek starym, zaniedbanym cmentarzom na Dolnym Śląsku i w innych regionach, które odbyło się 26 listopada 2022 w Kamienicy OP ENHEIM we Wrocławiu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Dolnośląskie Laboratorium Kultury Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w partnerstwie z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury i […] pokaż więcej »

Dodano: 28.11.2022 11:50

Fotorelacja ze szkoleń dla kultury „Dobre praktyki na trudne czasy”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze szkoleń dla kultury „Dobre praktyki na trudne czasy” Spotkanie praktyków kultury, przedstawicieli instytucji, urzędów, organizacji pozarządowych i środowisk artystycznych odbyło się 25 listopada 2022 w ramach cyklu “Dolnośląskie Laboratorium Kultury”.     Fot. Natalia Ratajczyk pokaż więcej »

Dodano: 28.11.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... Zapraszamy na nową wystawę Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW oraz na wernisaż wystawy 1 grudnia 2022 o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 28.11.2022 07:00

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Od 2 grudnia 2022 zapraszamy na nową wystawę w Galerii FOTO-GEN OKiS "Technologia nie znosi ambicji", na której zdjęcia Lucjana Demidowskiego Piotra Zugaja pokaż więcej »

Dodano: 28.11.2022 06:30

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2022

Zapraszamy 3-4 grudnia na wyjątkowe szkolenie z zarządzania projektem w kulturze. Będą na nim bardzo praktyczne informacje o tym, jak pozyskać środki na projekty kulturalne oraz treningowy pokaz metodyki zarządzania projektem społecznym. Udział w szkoleniu jest bezpłatny pokaż więcej »

Dodano: 28.11.2022 06:00

Koncert JARMUŻEK / PAKOWSKA

Serdecznie zapraszamy wraz z artystami i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na magiczny koncert “Jarmużek / Pakowska”, który odbędzie się 8 grudnia 2022, w przestrzeni Sztygarówka, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, godz. 18:00.     JARMUŻEK / PAKOWSKA Ten wrocławski duet łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką. Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka […] pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)