Udostępnij:

Dodano:

26.09.2022 12:02

Uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska za rok 2022

W dniach 23-24 września 2022 w Oldenburgu (Dolna Saksonia) odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Nagrody Kulturalnej Śląska 2022.

Nagrodę Główną otrzymała Agnieszka Ostapowicz, artystka związana z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Została wyróżniona za zasługi na rzecz porozumienia, muzyczne wsparcie młodzieży oraz rolę ambasadorki kulturowego krajobrazu Śląska i krzewienie idei „Muzyki bez granic”. W latach 1999-2015 prowadziła „Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonię”, dzięki której dzieci z obu krajów miały okazję rozwijać się muzycznie oraz nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie. Jest także inicjatorką międzynarodowego festiwalu „Young Classic Wratislavia” oraz licznych inicjatyw Fundacji Pro Arte, działającej na rzecz porozumienia przez sztukę.

Drugą laureatką została dr Beate Störtkuhl, uhonorowana za budowanie mostów oraz zaangażowanie na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest ekspertką w dziedzinie historii sztuki Śląska. Angażuje się w licznych gremiach naukowych, które zajmują się tematyką kultury niemieckiej i polskiej. Opublikowała liczne prace naukowe, książki i monografie o śląskiej historii i teraźniejszości. Współtworzyła także duże transgraniczne projekty, konferencje i publikacje. W swojej pracy podkreśla powiązania, które z powodu Żelaznej Kurtyny przez lata były świadomie zakrywane.

Nagrodę Specjalną przyznano dr Ingrid Hartmann, która zaangażowała się w odbudowę zrujnowanego pałacu w Pakoszowie, niegdyś należącego do przodków jej męża. Zabytek łączy przeszłość regionu z jego europejską teraźniejszością. Pałac stał się miejscem połączenia narodów tworzących historię śląskich Karkonoszy oraz międzynarodowych spotkań kulturalnych.

W uroczystościach wzięli udział między innymi dolnosaksoński Minister Spraw Zagranicznych – Boris Pistorius oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Krzysztof Maj.

Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki artystom zamieszkałym na Śląsku, a jej celem jest wspieranie wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Ponadto nagroda może być przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego.

Laureatkom tegorocznej Nagrody serdecznie gratulujemy!

 

Nagroda Kulturalna Śląska jest współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 01.09.2023 09:00

MIESIĘCZNIK ODRA 9/2023

We wrześniowym numerze ODRY m.in.: BALCEROWICZ: O widmie populizmu • SURDYKOWSKI: Wyborcza mgła •SCHUDY: Walka rzeki z nomenklaturą • Armenia dziś – a ludobójstwo Ormian •BALCERZAN: Awangarda interakcyjna • Przypomnienie Andrzeja Bobkowskiego •SZKOŁA: Galicyjskie wędrówki • Kroutvor: Praski labirynt • MASTERNAK Krzechowicz: Drzewa w sztuce • CIMAFIEJEWA, DMITROCA – poezja • 8 Arkusz pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 04:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:30

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

SPEKTAKL „AUGUST” W PIEKARNI

Organizatorzy Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszają na wyjątkowy spektakl "August", który odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)