Data:

11 i 18 grudnia 2022, godz. 17.00

Miejsce:

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy
ul. Kotlarska 19-21, Świdnica

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

11.12.2022 03:00

VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: Muzyczna zaduma po raz dwunasty.

Zimowe, przedświąteczne dni sprzyjają zadumie, zatrzymaniu i słuchaniu muzyki w pięknych wnętrzach. Taką atmosferę potrafią stworzyć Koncerty Adwentowe w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Fundacja Dobrej Muzyki po raz dwunasty zaprasza na dwa popołudnia z muzyką, w czasie których zabrzmią organy Schlaga z 1870 roku.

W dwie niedziele adwentu, tuż przed wieczorną Mszą Świętą, melomani będą mogli usłyszeć utwory muzyki klasycznej, podkreślające okres radosnego oczekiwania na Święta Narodzenia Pańskiego. Na oba wydarzenia wstęp będzie wolny.

W muzyce najbardziej fascynuje mnie jej ponadczasowa siła, dzięki której, mimo upływu czasu, wciąż jest żywa i autentyczna. Muzyka od tysięcy lat rozbudzała emocje, pragnienia, poruszała nasze serca, obdarzała swym pięknem. I tak dziać się będzie po wiek wieków i nigdy nie przestanie – opowiada sopranistka Dagmara Barna. Śpiewaczka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Regularnie współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki tego okresu oraz Polską Operą Królewską. Jest uczennicą wybitnej śpiewaczki Olgi Pasiecznik.

11 grudnia o godz. 17:00 wystąpi razem ze  świdnickim organistą Maciejem Batorem – kantorem Kościoła Pokoju, pedagogiem, doktor sztuki. Koncertuje w wielu miejscach Polski oraz Europy. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry”.

Program koncertu:

Johan Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)
Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595)

Libre Vermeil de Monserrat (XIV w.)
Maria Matrem

Tabulatura gdańska (1591)

Resonent in Laudibus [Josep leüer Josep mÿnn help mÿ wege mÿn Kindelin]

Tarquinio Merula (1590–1665)
Or che tempo di dormire

Louis-Claude Daquin (1694–1772)
„Noël Étranger” (MB)

Pieśń adwentowa
„Hejnał wszyscy zaśpiewajmy”

Franciszek Schubert (1797–1828)
„Ave Maria”

Pieśń adwentowa
„Zdrowaś bądź Maryja”

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i Fuga in e. BWV 53

Tydzień później, również o godz. 17:00, małżeński duet z Krakowa w składzie Jadwiga Bialic – skrzypce i Arkadiusz Bialic – organy wykona dla nas kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Césara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego.

 

XII Koncerty Adwentowe dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica. Wydarzenia stanowią część „VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga”, dofinansowanego ze środków Fundacji PZU, budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Dyrektor artystyczna Festiwalu: Zuzanna Bator

Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki

Współorganizatorzy: Parafia pw. św. Józefa w Świdnicy, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Partnerzy: Fundacja PZU, Gmina Miasto Świdnica, Akademia Dobrej Muzyki – Szkoła Organów

Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Drukarnia Edytor,  BIOrę, Heimgart Poland, Palarnia Blend, Cukiernia Łukowa

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Do 19 lutego trwa wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentuje prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy jest Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywa się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 04:00

40 lat Kawiarni Artystycznej Pod Kalamburem – Art Cafe . Spotkanie promujące album.

8 lutego 2023 o godz. 18.00 zapraszamy do wrocławskiej księgarni Tajne Komplety na spotkanie promujące album "40 lat Kawiarni Artystycznej Kalambur Art Cafe". Gośćmi spotkania będą m.in. Michał Litwiniec, koordynator i pomysłodawca publikacji, Berenika Niewiadomska, jedna z autorek książki. Spotkanie poprowadzi Karol Pęcherz. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 03:00

Wystawa pofestiwalowa State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu 2022

Zapraszamy na kolejną wystawę podsumowującą jedną z najbardziej spektakularnych imprez, poświęconych w całości projektowaniu i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. W ramach „State of Glass” w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zobaczymy prace artystów i studentów, które powstały w lipcu 2022 roku w ramach projektu o tej samej nazwie. Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i […] pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 02:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 01:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot.

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali będzie próbą omówienia historii i najważniejszych realizacji Teatru Cricot. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 06:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zorganizowało w dniu 2 lutego 2023 szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 05:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

3 lutego 2023 odbyło się drugie szkolenie zorganizowane przez Dolnośląskie Laboratorium Kultury, które dotyczyło tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)