Data:

11 i 18 grudnia 2022, godz. 17.00

Miejsce:

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy
ul. Kotlarska 19-21, Świdnica

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

11.12.2022 03:00

VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: Muzyczna zaduma po raz dwunasty.

Zimowe, przedświąteczne dni sprzyjają zadumie, zatrzymaniu i słuchaniu muzyki w pięknych wnętrzach. Taką atmosferę potrafią stworzyć Koncerty Adwentowe w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Fundacja Dobrej Muzyki po raz dwunasty zaprasza na dwa popołudnia z muzyką, w czasie których zabrzmią organy Schlaga z 1870 roku.

W dwie niedziele adwentu, tuż przed wieczorną Mszą Świętą, melomani będą mogli usłyszeć utwory muzyki klasycznej, podkreślające okres radosnego oczekiwania na Święta Narodzenia Pańskiego. Na oba wydarzenia wstęp będzie wolny.

W muzyce najbardziej fascynuje mnie jej ponadczasowa siła, dzięki której, mimo upływu czasu, wciąż jest żywa i autentyczna. Muzyka od tysięcy lat rozbudzała emocje, pragnienia, poruszała nasze serca, obdarzała swym pięknem. I tak dziać się będzie po wiek wieków i nigdy nie przestanie – opowiada sopranistka Dagmara Barna. Śpiewaczka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Regularnie współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki tego okresu oraz Polską Operą Królewską. Jest uczennicą wybitnej śpiewaczki Olgi Pasiecznik.

11 grudnia o godz. 17:00 wystąpi razem ze  świdnickim organistą Maciejem Batorem – kantorem Kościoła Pokoju, pedagogiem, doktor sztuki. Koncertuje w wielu miejscach Polski oraz Europy. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry”.

Program koncertu:

Johan Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)
Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595)

Libre Vermeil de Monserrat (XIV w.)
Maria Matrem

Tabulatura gdańska (1591)

Resonent in Laudibus [Josep leüer Josep mÿnn help mÿ wege mÿn Kindelin]

Tarquinio Merula (1590–1665)
Or che tempo di dormire

Louis-Claude Daquin (1694–1772)
„Noël Étranger” (MB)

Pieśń adwentowa
„Hejnał wszyscy zaśpiewajmy”

Franciszek Schubert (1797–1828)
„Ave Maria”

Pieśń adwentowa
„Zdrowaś bądź Maryja”

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i Fuga in e. BWV 53

Tydzień później, również o godz. 17:00, małżeński duet z Krakowa w składzie Jadwiga Bialic – skrzypce i Arkadiusz Bialic – organy wykona dla nas kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Césara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego.

 

XII Koncerty Adwentowe dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica. Wydarzenia stanowią część „VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga”, dofinansowanego ze środków Fundacji PZU, budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Dyrektor artystyczna Festiwalu: Zuzanna Bator

Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki

Współorganizatorzy: Parafia pw. św. Józefa w Świdnicy, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Partnerzy: Fundacja PZU, Gmina Miasto Świdnica, Akademia Dobrej Muzyki – Szkoła Organów

Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Drukarnia Edytor,  BIOrę, Heimgart Poland, Palarnia Blend, Cukiernia Łukowa

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 02:30

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca tegoroczny cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY. Ekspozycja potrwa w terminie 8-21 grudnia we włocławskich BULVARACH. Zapraszamy na wernisaż w piątek, 8 grudnia o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 02:20

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2023

Szkolenie adresowane do osób zarządzających w kulturze na Dolnym Śląsku – w instytucjach publicznych oraz w organizacjach pozarządowych. Zapraszamy w dniach 9-10 grudnia do pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)