Data:

19 sierpnia – 22 września 2022

Wernisaż: 18 sierpnia 2022, godz. 18:00
Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert

Oprowadzanie kuratorskie
20 września 2022, godz. 18:00

Miejsce:

Galeria Miejska we Wrocławiu
Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Bilety:

Wstęp bezpłatny
Poniedziałek-piątek 10:00–18:00
Sobota 12:00-16:00

Udostępnij:

Dodano:

19.08.2022 23:30

„W lustrach Zachodu. Współczesne malarstwo gruzińskie”

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galeria Miejska zapraszają na zbiorową wystawę gruzińskich artystów. Ekspozycja prezentuje dzieła 14 twórców, których realizacje opierają się na klasycznych tematach malarstwa europejskiego. 

Twórcza wymiana postaw i idei pomiędzy Polską a Gruzją posiada długą tradycję. Aktualnie jednym z najbardziej niekwestionowanych i doniosłych jej efektów jest organizowany od 2017 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Polsko-Gruziński Festiwal Kultury – realizowany na terenie obu krajów rozbudowany projekt, składający się na wydarzenia filmowe, teatralne, muzyczne i wystawiennicze.

Za pośrednictwem organizowanej w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawy „W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie”, publiczność będzie miała okazję zapoznać się z adżarskim malarstwem współczesnym – malarstwem, które, chociaż wyrasta z europejskich tradycji artystycznych, w swoim wydźwięku niepozbawione jest lokalnego kontekstu historycznego, stanowiącego, zarówno jego tło, jak i konstrukt. Warto bowiem przypomnieć, że od 1921 roku – a więc też w okresie intensywnego kształtowania się w Europie nowoczesnych postaw twórczych – Gruzja wchodziła w skład sowieckiego imperium. Jednak, pomimo narzucanej tamtejszym artystom przez komunistyczne władze estetyki, zdołali oni wykształcić niezależne ośrodki sztuki awangardowej, których podstawą ideową było eksperymentowanie w obszarze języka, materii czy kompozycji dzieła.

Z tego też powodu aktualne malarstwo gruzińskie łączy w sobie wiele artystycznych tendencji. Pomimo świadomej postawy sprzeciwu wobec kulturalnej polityki sowieckiej Rosji, w lokalnej twórczości wciąż w pewnym stopniu wybrzmiewa echo ówczesnych poglądów na sztukę. Z drugiej strony, gruzińscy artyści intensywnie czerpią z europejskiego dorobku twórczego przełomu XIX i XX wieku, a także z euroatlantyckich dokonań malarskich drugiej połowy minionego stulecia. Z kolei bogate doświadczenia zjawiska multikulturalizmu, szczególnie obecne w otwartym kulturowo i turystycznie Batumi, pozwalają tutejszym twórcom nieustannie poszerzać kontekst własnych poszukiwań formalnych i narracyjnych.

Właśnie w takiej panoramie postaw artystycznych w Galerii Miejskiej we Wrocławiu zostaną zaprezentowane prace czternastu artystów. Wybrani na wystawę twórcy reprezentują różne generacje, a przede wszystkim odrębne postawy formalne.  W większości realizacji dominują klasyczne tematy malarstwa europejskiego, takie jak pejzaż, portret i martwa natura, realizowane przede wszystkim w technice akrylu i oleju, ale także tempery, gwaszu i akwareli. Należy jednak jednoznacznie stwierdzić, że malarstwo batumskie nie jest tautologią sztuki zachodu – stanowi odrębną jej jakość, która niejednokrotnie wykuwała się w czasach niewoli, narodowego i światopoglądowego oporu.

W jednej z sal ekspozycyjnych galerii będzie emitowany film dokumentalny „Adżarowie. Od Beshumi do Batumi”, wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP 3 Wrocław w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Film w reżyserii Macieja Kieresa, według scenariusza Daniela Jasińskiego – to poetycka opowieść nie tylko o adżarskiej historii, sztuce, przyrodzie, ale także o ludziach zamieszkujących ten jeden z najpiękniejszych regionów Gruzji.

 

 

Artyści: Luka Beselia, Beka Bolkvadze, Giorgi Bolkvadze, Maia Chkonia, Kako Dzneladze, Sergo  Gogoladze, Jemal Gorgiladze, Akaki Jashi, Zurab Kochalidze, Spartak Kudba, Gela Meskhi, Guram Putkaradze, Lado Sharashidze, Irina Toronjadze

Kuratorzy: Kako Dzneladze, Manfred Bator

 

 

Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się 18 sierpnia (czwartek) o godzinie 18:00 w Galerii Miejskiej. Dopełnieniem wernisażu będzie gruzińskie wydarzenie muzyczne – koncert pianistki Nino Nishnianidze, która wystąpi w towarzystwie 4 śpiewaków: Irakli Korifadze, Otar Nakashidze, Eter Khalvashi, Irma Jgenti.

 

Nino Niszniadze urodziła się i wychowała w Batumi w Gruzji. Ukończyła studia licencjackie na Państwowym Konserwatorium im. Vano Sarajishvili w Tbilisi. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Muzycznym Batumi Art University. Zatrudniona na Wydziale Muzycznym Batumi Art University oraz Batumi State Musical Center jako pianistka. Brała udział w różnych projektach muzycznych w Gruzji i zagranicą (Francja, USA, Austria, Rumunia, Cypr) oraz również w kilku projektach na uniwersytecie i w Centrum Muzycznym w Batumi. W ostatnich latach brała udział w – Puccini – Opera La Boheme, Batumi (2019); Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Genui, Włochy (2019), Rossiniane – 150, Gruzja – Włochy (2017), Bel Canto Development Stages of Countertenor (2017), Konkurs Otto Edelmanna, Austria, Batumi International Art-House Film Festival, Gustav Mahler, osobowość , kompozytor, Międzynarodowe Dni Sztuki, Trabzon, Turcja, Od baroku do XXI wieku (2017), Puccini – Tosca (2016), I i II Festiwal Muzyki Współczesnej, Batumi (2013-2014), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, Bolzano, Włochy (1995), Concours International du Shateau de Courcillion, Francja, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny – II nagroda (1993), Kijowski Sezon Filharmonii Dziecięcej, Kijów (1990).

W programie koncertu:
1.G.Puccini-„Nessun dorma”(„Turandot”)-Irakli Korifadze.
2.G.Bizet-Habanera(„Carmen”)-Eter Khalvashi.
3.J.Puccini-Mimis aria”Si,mi chiamano Mimi”(„Bohema”)-Irma Jgenti.
4.E.Curtis-„Ti voglio tanto bene”-Irakli Korifadze.
5.G.Verdi-Azucenas’s song(„Il Trovatore”)-Eter Khalvashi.
6.J.Strauss-Adele’s Laughing song(„Main herr marquis”, „Die Fledermaus”-Irma Jgenti.
7.M.Grever-„Jurame”-Irakli Korifadze.
8.S.Cardillo-„Core 'Ngrato”-Otar Nakashidze.
             **************************
1.L.Delibes-„Flowers duet”(„Lakme”)-Irma Jgenti/Eter Khalvashi.
2.R.Leoncavallo-Duetto Nedda/Silvio(„Pagliacci”)-Irma jgenti/Otar Nakashidze.

    GEORGIAN SONGS…

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie”.
Zwiedzanie wystawy odbędzie się 20 września (wtorek) o godzinie 18:00 w siedzibie Galerii Miejskiej.

Spotkanie poprowadzi jeden z kuratorów ekspozycji – Manfred Bator (kurator, artysta, filozof, miłośnik kultury gruzińskiej). Podczas wydarzenia uczestnicy usłyszą ciekawostki na temat artystów, sztuki gruzińskiej oraz garść informacji na temat bogatej kultury adżarskiej.

Uczestnictwo w oprowadzaniu jest bezpłatne, prosimy o zapisy pod adresem biuro@galeriamiejska.pl lub telefonicznie pod numerem 71 344 67 20.

გეპატიჟებით!
(zapraszamy!)

 

 

 

Patronat Honorowy:

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Davit GabaidzePrzewodniczący Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii

 

Zurab Beridze – Ambasador Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej

 

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Galeria Miejska we Wrocławiu

 

 

Współorganizator:

Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii

 

Partner projektu:

Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu

 

 

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.

 

 

 

 

Dyrektor artystyczny Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury: Igor Wójcik

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Zakończyła się wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentowała prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy był Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywała się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 26.01.2023 12:02

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 05:00

XX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie

28 i 29 stycznia 2023 roku Syców będzie świętował jubileuszową XX-tą edycję Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. W tym roku myślimy szczególnie o Polakach i Poloniach, które mieszkają na Ukrainie, podkreślając aktualne potrzeby. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 04:00

XI KONCERT CHARYTATYWNY Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Już po raz 12 odbędzie się wyjątkowy Koncert Charytatywny z udziałem gwiazd polskiej sceny kabaretowej i muzycznej, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc podopiecznym Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy 29 stycznia 2023 do Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 03:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zaprasza na szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. Szkolenie adresowane jest wyłącznie do praktyków kultury, przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, urzędów i organizatorów. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 02:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zaprasza na szkolenie dotyczące tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. Szkolenie adresowane jest wyłącznie do praktyków kultury, przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, urzędów i organizatorów. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 01:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot.

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali będzie próbą omówienia historii i najważniejszych realizacji Teatru Cricot. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)