Data:

19 sierpnia – 22 września 2022

Wernisaż: 18 sierpnia 2022, godz. 18:00
Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert

Oprowadzanie kuratorskie
20 września 2022, godz. 18:00

Miejsce:

Galeria Miejska we Wrocławiu
Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Bilety:

Wstęp bezpłatny
Poniedziałek-piątek 10:00–18:00
Sobota 12:00-16:00

Udostępnij:

Dodano:

19.08.2022 23:30

„W lustrach Zachodu. Współczesne malarstwo gruzińskie”

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galeria Miejska zapraszają na zbiorową wystawę gruzińskich artystów. Ekspozycja prezentuje dzieła 14 twórców, których realizacje opierają się na klasycznych tematach malarstwa europejskiego. 

Twórcza wymiana postaw i idei pomiędzy Polską a Gruzją posiada długą tradycję. Aktualnie jednym z najbardziej niekwestionowanych i doniosłych jej efektów jest organizowany od 2017 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Polsko-Gruziński Festiwal Kultury – realizowany na terenie obu krajów rozbudowany projekt, składający się na wydarzenia filmowe, teatralne, muzyczne i wystawiennicze.

Za pośrednictwem organizowanej w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawy „W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie”, publiczność będzie miała okazję zapoznać się z adżarskim malarstwem współczesnym – malarstwem, które, chociaż wyrasta z europejskich tradycji artystycznych, w swoim wydźwięku niepozbawione jest lokalnego kontekstu historycznego, stanowiącego, zarówno jego tło, jak i konstrukt. Warto bowiem przypomnieć, że od 1921 roku – a więc też w okresie intensywnego kształtowania się w Europie nowoczesnych postaw twórczych – Gruzja wchodziła w skład sowieckiego imperium. Jednak, pomimo narzucanej tamtejszym artystom przez komunistyczne władze estetyki, zdołali oni wykształcić niezależne ośrodki sztuki awangardowej, których podstawą ideową było eksperymentowanie w obszarze języka, materii czy kompozycji dzieła.

Z tego też powodu aktualne malarstwo gruzińskie łączy w sobie wiele artystycznych tendencji. Pomimo świadomej postawy sprzeciwu wobec kulturalnej polityki sowieckiej Rosji, w lokalnej twórczości wciąż w pewnym stopniu wybrzmiewa echo ówczesnych poglądów na sztukę. Z drugiej strony, gruzińscy artyści intensywnie czerpią z europejskiego dorobku twórczego przełomu XIX i XX wieku, a także z euroatlantyckich dokonań malarskich drugiej połowy minionego stulecia. Z kolei bogate doświadczenia zjawiska multikulturalizmu, szczególnie obecne w otwartym kulturowo i turystycznie Batumi, pozwalają tutejszym twórcom nieustannie poszerzać kontekst własnych poszukiwań formalnych i narracyjnych.

Właśnie w takiej panoramie postaw artystycznych w Galerii Miejskiej we Wrocławiu zostaną zaprezentowane prace czternastu artystów. Wybrani na wystawę twórcy reprezentują różne generacje, a przede wszystkim odrębne postawy formalne.  W większości realizacji dominują klasyczne tematy malarstwa europejskiego, takie jak pejzaż, portret i martwa natura, realizowane przede wszystkim w technice akrylu i oleju, ale także tempery, gwaszu i akwareli. Należy jednak jednoznacznie stwierdzić, że malarstwo batumskie nie jest tautologią sztuki zachodu – stanowi odrębną jej jakość, która niejednokrotnie wykuwała się w czasach niewoli, narodowego i światopoglądowego oporu.

W jednej z sal ekspozycyjnych galerii będzie emitowany film dokumentalny „Adżarowie. Od Beshumi do Batumi”, wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP 3 Wrocław w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Film w reżyserii Macieja Kieresa, według scenariusza Daniela Jasińskiego – to poetycka opowieść nie tylko o adżarskiej historii, sztuce, przyrodzie, ale także o ludziach zamieszkujących ten jeden z najpiękniejszych regionów Gruzji.

 

 

Artyści: Luka Beselia, Beka Bolkvadze, Giorgi Bolkvadze, Maia Chkonia, Kako Dzneladze, Sergo  Gogoladze, Jemal Gorgiladze, Akaki Jashi, Zurab Kochalidze, Spartak Kudba, Gela Meskhi, Guram Putkaradze, Lado Sharashidze, Irina Toronjadze

Kuratorzy: Kako Dzneladze, Manfred Bator

 

 

Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się 18 sierpnia (czwartek) o godzinie 18:00 w Galerii Miejskiej. Dopełnieniem wernisażu będzie gruzińskie wydarzenie muzyczne – koncert pianistki Nino Nishnianidze, która wystąpi w towarzystwie 4 śpiewaków: Irakli Korifadze, Otar Nakashidze, Eter Khalvashi, Irma Jgenti.

 

Nino Niszniadze urodziła się i wychowała w Batumi w Gruzji. Ukończyła studia licencjackie na Państwowym Konserwatorium im. Vano Sarajishvili w Tbilisi. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Muzycznym Batumi Art University. Zatrudniona na Wydziale Muzycznym Batumi Art University oraz Batumi State Musical Center jako pianistka. Brała udział w różnych projektach muzycznych w Gruzji i zagranicą (Francja, USA, Austria, Rumunia, Cypr) oraz również w kilku projektach na uniwersytecie i w Centrum Muzycznym w Batumi. W ostatnich latach brała udział w – Puccini – Opera La Boheme, Batumi (2019); Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Genui, Włochy (2019), Rossiniane – 150, Gruzja – Włochy (2017), Bel Canto Development Stages of Countertenor (2017), Konkurs Otto Edelmanna, Austria, Batumi International Art-House Film Festival, Gustav Mahler, osobowość , kompozytor, Międzynarodowe Dni Sztuki, Trabzon, Turcja, Od baroku do XXI wieku (2017), Puccini – Tosca (2016), I i II Festiwal Muzyki Współczesnej, Batumi (2013-2014), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, Bolzano, Włochy (1995), Concours International du Shateau de Courcillion, Francja, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny – II nagroda (1993), Kijowski Sezon Filharmonii Dziecięcej, Kijów (1990).

W programie koncertu:
1.G.Puccini-„Nessun dorma”(„Turandot”)-Irakli Korifadze.
2.G.Bizet-Habanera(„Carmen”)-Eter Khalvashi.
3.J.Puccini-Mimis aria”Si,mi chiamano Mimi”(„Bohema”)-Irma Jgenti.
4.E.Curtis-„Ti voglio tanto bene”-Irakli Korifadze.
5.G.Verdi-Azucenas’s song(„Il Trovatore”)-Eter Khalvashi.
6.J.Strauss-Adele’s Laughing song(„Main herr marquis”, „Die Fledermaus”-Irma Jgenti.
7.M.Grever-„Jurame”-Irakli Korifadze.
8.S.Cardillo-„Core 'Ngrato”-Otar Nakashidze.
             **************************
1.L.Delibes-„Flowers duet”(„Lakme”)-Irma Jgenti/Eter Khalvashi.
2.R.Leoncavallo-Duetto Nedda/Silvio(„Pagliacci”)-Irma jgenti/Otar Nakashidze.

    GEORGIAN SONGS…

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie”.
Zwiedzanie wystawy odbędzie się 20 września (wtorek) o godzinie 18:00 w siedzibie Galerii Miejskiej.

Spotkanie poprowadzi jeden z kuratorów ekspozycji – Manfred Bator (kurator, artysta, filozof, miłośnik kultury gruzińskiej). Podczas wydarzenia uczestnicy usłyszą ciekawostki na temat artystów, sztuki gruzińskiej oraz garść informacji na temat bogatej kultury adżarskiej.

Uczestnictwo w oprowadzaniu jest bezpłatne, prosimy o zapisy pod adresem biuro@galeriamiejska.pl lub telefonicznie pod numerem 71 344 67 20.

გეპატიჟებით!
(zapraszamy!)

 

 

 

Patronat Honorowy:

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Davit GabaidzePrzewodniczący Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii

 

Zurab Beridze – Ambasador Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej

 

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Galeria Miejska we Wrocławiu

 

 

Współorganizator:

Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii

 

Partner projektu:

Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu

 

 

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.

 

 

 

 

Dyrektor artystyczny Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury: Igor Wójcik

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2022 04:30

Ruszyła XVIII edycja Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”

Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy” jest skierowany do młodzieży ponad 300 szkół województwa dolnośląskiego. W konkursie zwyczajowo bierze udział ok. 400 uczniów ze szkół podstawowych i liceów, którzy zgłaszają swoje prace w dowolnej formie literackiej na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. pokaż więcej »

Dodano: 01.07.2022 05:00

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

Do 30 września br. trwa nabór zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, który towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych./ The end of September is the deadline for application to the Horbowy International Glass Competition, which attends the global celebration of the United Nations International Year of Glass. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 06:00

„Belgrad solidarny z „Solidarnością”. Pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami: Grzegorzem Czerniakiem i Mateuszem Sokulskim.

Zapraszamy na pokaz filmu i spotkanie z jego twórcami do Lądka-Zdroju. „Belgrad solidarny z "Solidarnością” przedstawia społeczny odbiór ruchu „Solidarności” w Jugosławii, w której pobrzmiewała fascynacja naszym krajem. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 06:00

„Czas umierania os/ Čas, kdy umírají vosy” w Pradze

Spektakl Przemysława Wojcieszka „Czas umierania os/ Čas, kdy umírají vosy” zostanie po raz kolejny zaprezentowany w czeskiej Pradze. Pokaz odbędzie się 24 września 2022 o godzinie 20.00 w Venuše ve Švehlovce. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 05:00

XXXIII Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej – wrzesień 2022

W ramach cyklu 25 września 2022 odbędzie się XI rocznica rekonsekracji w Kościele św. Anny na Górze Św. Anny koło Krzeszowa. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 04:00

Suwon International Art Project ONSAEMIRO

Z przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu bierze udział w kolejnym międzynarodowym festiwalu sztuki – Suwon International Art Project ONSAEMIRO oraz w wyjątkowo wchodzącym w jego ramy, jednym z najważniejszych azjatyckich międzynarodowych festiwali fotografii Suwon International Photo Festival pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 03:00

THE 5th SEASON QUINTET w Batumi

"Cztery Pory Roku" Antonia Vivaldiego w opracowaniu na kwintet jazzowy to unikatowy projekt muzyczny, który prezentowany będzie dwukrotnie w Batumi w dniach 1 i 2 października 2022 w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 23.09.2022 02:30

Kazimierz Pawlak – Projekt 4.0

Razem z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zapraszamy na Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej Kazimierza Pawlaka połączony z prezentacją monografii "Podróżnik. O życiu i szkle Kazimierza Pawlaka" autorstwa Moniki Braun, który odbędzie się 8 października 2022 o godz. 18:00 w Galerii Geppart we Wrocławiu. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)