Wacław Szpakowski (1883–1973). LINIE RYTMICZNE w Bydgoszczy
29 czerwca – 1 października 2017
Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
Wernisaż: 29 czerwca 2017 roku, godz. 18,00
Finisaż: 30 września 2017, godz. 13:00
Monograficzną wystawę Wacława Szpakowskiego przygotował Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego otwierając w latach 2016-2019 cykl wystaw sztuki tego wybitnego wrocławskiego artysty w Polsce i za granicą. 29 czerwca 2017 roku odbył się wernisaż wystawy w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa będzie trwała do 1 października, a zakończy się oficjalnym finisażem 30 września.
Wacław Szpakowski ( ur. w Warszawie, 1883; zm. we Wrocławiu, 1973 ) Artysta zasługujący na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Twórca rysunkowych Linii rytmicznych, tworzonych w latach 1900-1951; w części powstały one w Bydgoszczy, gdzie Szpakowski mieszkał w latach 1931–1934.
Obecna prezentacja, zawierająca 57 prac rysunkowych, jest drugim pokazem tej monograficznej wystawy, eksponowanej w ubiegłym roku w Muzeum Miejskim Wrocławia jako jedna z bardzo ważnych wystaw Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dopełnieniem wystawy jest monograficzna książka, wydana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Twórczość artysty programowo uprawiana była na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych i muzyki. Dla ich odbiorców jego dzieł niezwykle atrakcyjnym procesem jest śledzenie biegu nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków i odkrywanie ich wizualno-czasowej struktury, tworzącej piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy.
Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców Wacława Szpakowskiego, zaprezentowane zostaną współczesne animacje jego Linii rytmicznych, a także interaktywna instalacja, przy pomocy której można tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez Szpakowskiego. Przedstawiony zostanie również muzyczny aspekt jego dzieł: kompozycje według rysunków przyjętych jako partytury.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów rodziny oraz ośmiu kolekcji muzealnych i prywatnych, polskich i zagranicznych. Kilka rysunków Szpakowskiego znajduje się także poza tymi kolekcjami, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz
Aranżacja wystawy: Elżbieta Łubowicz, Łukasz Kujawski
Kompozycje muzyczne: Barbara Konopka
Animacje: Łukasz Grynda, Łukasz Kujawski
Instalacja interaktywna „Linie algorytmiczne”: Paweł Janicki
Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląski Festiwal Artystyczny Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Patroni medialni:
Miesięcznik Odra
Format