Udostępnij:

Dodano:

29.06.2017 09:00

Wacław Szpakowski (1883–1973). LINIE RYTMICZNE w Bydgoszczy

29 czerwca – 1 października 2017
Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
Wernisaż: 29 czerwca 2017 roku, godz. 18,00

Finisaż: 30 września 2017, godz. 13:00

Monograficzną wystawę Wacława Szpakowskiego przygotował Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego otwierając w latach 2016-2019 cykl wystaw sztuki tego wybitnego wrocławskiego artysty w Polsce i za granicą.  29 czerwca 2017 roku odbył się wernisaż wystawy w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa będzie trwała do 1 października, a zakończy się oficjalnym finisażem 30 września.

30 września (sobota) podczas finisażu wystawy będą mieli Państwo okazję porozmawiać z panią kurator – Elżbietą Łubowicz, która opowie o artyście i technikach jego pracy.
Na gości będzie czekała również niespodzianka –  dla pierwszych 50 osób przygotowane są płyty z muzyką zainspirowaną twórczością Wacława Szpakowskiego autorstwa p. Barbary Konopki i jej współpracownicy Weroniki Kami (znajdą się na niej utwory z koncertu, muzyka komponowana na żywo do rysunków artysty jako partytura + nowy mastering sonifikacji z wystawy).

Wacław Szpakowski ( ur. w Warszawie, 1883; zm. we Wrocławiu, 1973 ) Artysta zasługujący na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Twórca rysunkowych Linii rytmicznych, tworzonych w latach 1900-1951; w części powstały one w Bydgoszczy, gdzie Szpakowski mieszkał w latach 1931–1934.

Obecna prezentacja, zawierająca 57 prac rysunkowych, jest drugim pokazem tej monograficznej wystawy, eksponowanej w ubiegłym roku w Muzeum Miejskim Wrocławia jako jedna z bardzo ważnych wystaw Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dopełnieniem wystawy jest monograficzna książka, wydana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Twórczość artysty programowo uprawiana była na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych i muzyki. Dla ich odbiorców jego dzieł niezwykle atrakcyjnym procesem jest śledzenie biegu nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków i odkrywanie ich wizualno-czasowej struktury, tworzącej piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy.

Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców Wacława Szpakowskiego, zaprezentowane zostaną współczesne animacje jego Linii rytmicznych, a także interaktywna instalacja, przy pomocy której można tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez Szpakowskiego. Przedstawiony zostanie również muzyczny aspekt jego dzieł: kompozycje według rysunków przyjętych jako partytury.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów rodziny oraz ośmiu kolekcji muzealnych i prywatnych, polskich i zagranicznych. Kilka rysunków Szpakowskiego znajduje się także poza tymi kolekcjami, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz

Aranżacja wystawy: Elżbieta Łubowicz, Łukasz Kujawski

Kompozycje muzyczne: Barbara Konopka

Animacje: Łukasz Grynda, Łukasz Kujawski

Instalacja interaktywna „Linie algorytmiczne”: Paweł Janicki

 

Organizatorzy:

Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląski Festiwal Artystyczny Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

 

Patroni medialni:

Miesięcznik Odra

Format

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.06.2025 01:30

„Letnie Warsztaty Artystyczne – Sing, Art, Dance Gromadka”

30 czerwca ruszają „Letnie Warsztaty Artystyczne – Sing, Art, Dance Gromadka”. Dzieci uczestniczące w warsztatach będą miały możliwość rozwoju swoich talentów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Nowość wydawnicza OKiS – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza – już w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:00

XI Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel”

Zapraszamy na XI Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel", który rozpocznie się już 4 lipca w Mieroszowie! W bogatym programie Festiwalu m.in. koncert tenorów, czyli Tre Voci – polskie trio wokalne, wykonujące muzykę pop operową. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:30

Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ma ukazać różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. W tym roku odbędzie się w terminie 14-26 lipca, 13-17 września oraz w listopadzie. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

W tym roku współorganizujemy 25. edycję Summer Guitar Festival, która odbędzie się w terminie 20-27 lipca w Krzyżowej! Wśród gwiazd jubileuszowej edycji festiwalu: Joscho Stephan, Sven Jungbeck, Mateusz Kowalski i Marek Pasieczny. pokaż więcej »

Dodano: 09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach IV edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Wernisaż 9 czerwca, godz. 18:00 pokaż więcej »

Dodano: 08.06.2025 06:00

Velvet Thursdays x OKiS – czwartki dla wrażliwych uszu

Zapraszamy w każdy czwartek od 19 czerwca do 21 sierpnia na letni cykl wieczorów z muzyką ambient, deep, dub i organic techno w wykonaniu wrocławskich mistrzów gatunku. To wyjątkowa forma podróży w świat dźwięków i spokojnych rytmów.  pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2025 12:12

Fotorelacja z premiery spektaklu „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery spektaklu „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale”, która odbyła się  6 czerwca 2025 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Przejdź do treści