Data:

28-30 lipca 2023

Miejsce:

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze,
ul. Jana Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra

Udostępnij:

Dodano:

28.07.2023 10:26

WEEKEND SZKLARSKI W MUZEUM KARKONOSKIM

28-30 lipca 2023

WEEKEND SZKLARSKI W MUZEUM KARKONOSKIM
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra

Program wydarzeń:

Piątek, 28.7.2023 
godz. 9:00-18:00
Pokazy formowania szkła przy piecu hutniczym poprowadzi Aleksandra Kujawska, artystka szkła

Sobota, 29.7.2023 
godz. 9:00-18:00
Pokazy formowania szkła przy piecu hutniczym poprowadzi Torsten Roetzsch, laureat Dolnośląskiej Nagrody Głównej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego

Niedziela, 30.7.2023
godz. 9:00-13:00
Pokazy formowania szkła przy piecu hutniczym poprowadzi Marcin Zieliński, uczestnik Wystawy Konkursowej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego

godz. 14:00-18:00
Pokazy formowania szkła przy piecu hutniczym poprowadzi Magda Kuźniarz „Szklana Kuźnia”, uczestniczka Wystawy Konkursowej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego

godz. 14:00-17:00

Marcin Zieliński Warsztat grawerski i pokaz zdobienia szkła – Hol Muzeum

Piec hutniczy obsługują hutmistrzowie: Peter Glosik, Marta Kozikowska, Sławomir Kostecki, Huta Szkła i Browar Novosad & Syn w Harrachovie

Przerwa w pokazach każdego dnia w godzinach: 13:00-14:00
Wstęp na pokazy oraz udział w warsztatach jest bezpłatny.
Na zwiedzanie Muzeum obowiązuje zakup biletu wstępu.

 

Artyści:

Torsten Rötzsch – niemiecki artysta szkła, w swojej twórczości wykorzystuje techniki hutnicze przy piecu, obróbkę szkła na zimno, stosuje również metody odlewania i pate de verre. Swoją przygodę ze szkłem rozpoczął w 2005 roku. Najbardziej fascynuje go różnorodność kształtów i struktur jakie szkło jest w stanie przybrać lub uzyskać. Stawia mu to ciągłe wyzwanie i pobudza ciekawość „(..) aby iść dalej i dowiedzieć się, jakie są moje granice i granice szkła”. Dla artysty równie ważnym aspektem jest dla tworzenie replik i badanie metod szklarskich, od szkieł rzymskich po XX wiek.

Aleksandra Kujawska – uczennica Władysława Czyszczonia w klasie szkła artystycznego, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Cieplicach Śląskich – Zdrój, absolwentka Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się atawistyczną tęsknotą człowieka za naturą i wspólnotą. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu.

Magdalena Kuźniarz – absolwentka Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Ze szkłem pracuje od kilkunastu lat, eksperymentuje z różnymi metodami tworzenia szkła oraz łączenia go z metalami. Artystkę fascynuje płynna masa szklana nadająca płynność metalom niskotopliwym. Na co dzień pracuje głównie metodą fusing glass.

Marcin Zieliński – absolwent Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze, który w mistrzowski sposób opanował tradycyjną obróbkę szkła. W swojej twórczości stosuje dawne techniki szlifierskie przy użyciu zabytkowych warsztatów kuglerskich. Tworzy szkło tradycyjne, ale także nowoczesne i unikatowe formy. Jest jednym z nielicznych w Polsce mistrzów tej niezwykle trudnej i wymagającej dziedziny sztuki.

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.11.2023 04:00

WARSZTATY FILMOWE
Podstawy języka filmowego

Warsztaty filmowe dla osób zainteresowanych filmem, chcących realizować własne projekty filmowe oraz przygotowujących się do studiów artystycznych. Zapraszamy 2 grudnia do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy. pokaż więcej »

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 15:00

OKiS na 31. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego stoiska na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2022 , które odbędą się w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2023 w Hali Stulecia we Wrocławiu (stoisko numer: 26). Podczas Targów będzie można zakupić publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach! pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:50

Koncert zespołu PESH 

2 grudnia w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędzie się koncert zespołu PESH - polsko-norweskiego zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:45

MIKOŁAJKOWA ZABAWA W MARCINKOWICACH

Mikołajkowa zabawa na dmuchańcach już 3 grudnia w Marcinkowicach. Wspaniała integracja, która od lat przyciąga setki dzieci z różnych powiatów całego województwa. Serdecznie zapraszamy! pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:40

Mikołajkowa Przechadzka Dolnośląska

Jeśli chcecie spędzić niezapominany weekend z całą rodziną, 3 grudnia zapraszamy na Mikołajkową Przechadzkę Dolnośląską. W programie spacer szlakiem atrakcji kulturalnych Wrocławia, zabawy, konkursy i pokazy filmowe. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:30

Bajkowe Mikołajki w Siechnicach

Bajkowe Mikołajki w Siechnicach. Atrakcje, spektakle, koncert pastorałek Magdy Steczkowskiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia 2023 roku na placu przy Urzędzie Miejskim w Siechnicach. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:25

BENEFIS KUBY STANKIEWCZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)